Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

27 porozumienie o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną

27 porozumienie o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną

Dwóch nowych kandydatów. 27 państw członkowskichUnia Europejska Uzgodnili w poniedziałek, że rozpoczną negocjacje w sprawie połączenia Albania i Sałatka owocowa Północ, dzień po podpisaniu protokołu między Skopje a Sofią Usuń ostatnie przeszkody.

27 krajów właśnie wyraziło „zgodę na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną! Premier Czech T, którego kraj sprawuje rotacyjną prezydencję w UE, wykonał kolejny ważny krok w kierunku zbliżenia Bałkanów Zachodnich” – napisał na Twitterze. po spotkaniu na ten temat w Brukseli z Unii Europejskiej.

Oczekuje się, że premier Albanii Edi Rama i jego odpowiednik z Macedonii Północnej Dimitar Kovashevsky przybędą do Brukseli we wtorek, aby oficjalnie rozpocząć te wieloletnie negocjacje.

Aplikacje długoterminowe

Rozpoczęcie negocjacji umożliwiło podpisanie w niedzielę przez Bułgarię i Macedonię Północną dwustronnego protokołu z inicjatywy Francji, zakładającego rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej w pierwszej połowie roku. Protokół pozwoli m.in. stać się jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Bułgaria do niedawna blokowała otwarcie negocjacji ze względu na spór między obydwoma krajami o długą listę kwestii historycznych i językowych.

Macedonia Północna miała status kandydata do UE blisko 20 lat temu i musiała już przezwyciężyć poważne spory z Grecją, by wstąpić do NATO w marcu 2020 roku. Stanowisko Bułgarii uniemożliwiło też kandydaturę Albanii, która od 2014 roku jest kandydatem.

READ  Kilka eksplozji było słychać w Kijowie, który budzi się o godzinie policyjnej

konflikt językowy

Pod naciskiem Francji bułgarski parlament w zeszłym miesiącu zgodził się na zniesienie weta w zamian za gwarancje, że Macedonia Północna spełni określone wymagania w spornych punktach. Kwestia języka pozostaje bardzo delikatna w Macedonii Północnej, gdzie Bułgaria uważa język macedoński za bułgarski dialekt, podczas gdy oba kraje spierają się o wydarzenia historyczne i osobowości, głównie odziedziczone po osmańskiej przeszłości.

Macedonia zobowiązała się do zmiany konstytucji, aby włączyć Bułgarów do uznanych grup etnicznych i wdrożyć traktat o przyjaźni z 2017 r., którego celem jest wyeliminowanie mowy nienawiści. Nacjonalistyczna prawica WMRO-DPMNE jest wściekła, potępiając kompromis w ostatnich dniach i nazywając Dimitara Kovasevsky’ego „zdrajcą”.

Bruksela nalega na rozszerzenie UE o Bałkany, ponieważ strategiczne znaczenie regionu wzrosło w kontekście wojny na Ukrainie.