Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

21-letni student rozszyfrowuje słowo znalezione na zwęglonym pergaminie sprzed 2000 lat

21-letni student rozszyfrowuje słowo znalezione na zwęglonym pergaminie sprzed 2000 lat

21-letni student rozszyfrowuje słowo na zwęglonym papirusie sprzed 2000 lat.

Od wieków staramy się nakłonić ludzi do rozmowy Te rękopisy pochodzące ze starożytności grecko-rzymskiej stały się nieczytelne w wyniku erupcji Wezuwiusza w roku 79.. Słynna erupcja, która posypała Pompeje popiołem, zniszczyła także pobliskie miasto Herkulanum. W XVII wieku w pozostałościach willi w tym mieście odnaleziono około 700 zwojów pergaminu. Został ugotowany przez lawę, stał się czarny jak węgiel i bardzo kruchy.

Za każdym razem, gdy próbowano rozwikłać jeden z tych zwojów, aby go przeczytać, rozpadał się on na małe kawałki, a jego zawartość ginęła na zawsze. Ale kilka lat temu, Naukowcom udało się opublikować część tych papirusów. W pewnym sensie prześwietlili wnętrze kół pasowych. Na uzyskanych bardzo szarych obrazach byliśmy w stanie dostrzec niewielkie różnice w fakturze związane z tuszem, ale nie było tam nic, co dałoby się od razu odczytać. Wtedy właśnie narodził się pomysł stworzenia Vesuvius Challenge.

Cel tego wyzwania: sprawić, by te obrazy przemówiły za pomocą sztucznej inteligencji. W zależności od liczby zdekodowanych słów, do wygrania są różne kwoty. Do 700 000 dolarów dla osoby, która potrafi przeczytać co najmniej 4 akapity pergaminu.

Luke Varitor, student informatyki z Nebraski, jest współautorem algorytmu uczenia maszynowego. Jego program odszyfrował około dwudziestu liter, w tym ciąg składający się na słowo „porfiry”, co po grecku oznacza fiolet.. Za to odkrycie 21-latek otrzymał 40 000 dolarów. Udoskonalając jego oprogramowanie, możemy wyprowadzić z zapomnienia setki tekstów sprzed ponad 2000 lat. Z pewnością fragmenty znajdują się w tej grecko-rzymskiej bibliotece, która jest jedyną biblioteką, która do nas dotarła z tego okresu.

READ  iPhone 13 Pro traci dzięki tej promocji nie mniej niż 230 euro w wersji 512 GB

Więcej informacji: strona internetowa Wyzwanie Wezuwiusz I artykuł z Nauka i przyszłość

Niezwykły rozbłysk słoneczny pozostawił ślady na pniach drzew 14 300 lat temu

Słońce czasami wystrzeliwuje w stronę Ziemi wybuchy naładowanych elektrycznie cząstek. Po wejściu do atmosfery cząstki te generują zorzę polarną. Te rozbłyski słoneczne są stosunkowo częste, ale ten, który nas dotyczył, był wyjątkowy! Najintensywniejsza masa, jaką kiedykolwiek zarejestrowano. Miało to miejsce 14 300 lat temu i zostało zarejestrowane przez sosny zwyczajne w Alpach Południowych których szczepy zachowały się w mule rzecznym.

Naukowcy odkryli, że jeden z słojów wzrostu tych szczepów zawiera nienormalnie wysoki procent węgla 14. To pokazuje, że w momencie powstania tego pierścienia w atmosferze było 5 razy więcej tych atomów węgla niż zwykle. Ta anomalia jest oznaką potężnego rozbłysku słonecznego. Pewnie się urodziła Niesamowite zorze polarne, które można zobaczyć z Francji. Gdyby takie zjawisko miało miejsce dzisiaj, spowodowałoby to również powszechne awarie naszych satelitów. Które nie wytrzymają burzy słonecznej tej wielkości.

wiedzieć więcej: Publikacje naukowe I artykuł w gazecie świat

Zaskakująca strategia samic żab, mająca na celu zniechęcenie samców do kojarzenia się z nimi

Dla wielu płazów hodowla jest sportem walki. Samce gorączkowo rzucają się na samice, czasem w grupach. Zdarza się nawet, że samice giną, tonąc pod atakami nadmiernie podekscytowanych samców..

READ  Starfield: ujawniono minimalne i zalecane konfiguracje komputerów PC | Xbox One

Naukowcy właśnie to odkryli Samica żaby zwyczajnej rozwinęła skuteczny sposób odstraszania niepożądanych obiektów. Ona udaje martwą. Zatrzymuje się i denerwuje. Gra komedię na tyle dobrze, że nie denerwuje ludzi. Zawsze będziemy pamiętać, że jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim samce żab zamienią się w czarujących książąt.

wiedzieć więcej: Publikacje naukowe I artykuł z Międzynarodowy Kurier