Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

10 procent światowych funduszy na ochronę przyrody? Konferencja IUCN dobiegła końca

Uwzględnienie utraty bioróżnorodności w analizach ekonomiczno-finansowych to jedno z zapowiedzi uczestników zakończonej w zeszłym tygodniu Światowej Konferencji Ochrony Przyrody. Co jeszcze decydujesz o bioróżnorodności?



Globalne priorytety ochrony zostały omówione na Światowej Konferencji Ochrony Przyrody Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) w zeszłym tygodniu. Międzynarodowa Unia Ochrony PrzyrodyDyskusje w Marsylii trwały ponad tydzień i obejmowały 6000 uczestników i 3500 osób. słuchacze online. Podczas spotkań przewodniczył prezydent Francji Emmanuel Macron. W spotkaniu uczestniczyły osobiście dwie osoby z Polski.

Dyskusje skupiają się na trzech głównych tematach: ramy ochrony różnorodności biologicznej po 2020 r., które mają zostać przyjęte przez strony Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych o różnorodności biologicznej; Rola natury w globalnym ożywieniu po wybuchach COVID-19; Oraz konieczność przekształcenia globalnego systemu finansowego i inwestycji bezpośrednich w projekty przynoszące korzyści przyrodzie. Konferencja Stron w sprawie Bioróżnorodności, COP15, miała się odbyć w zeszłym roku, ale została dwukrotnie przełożona z powodu wybuchu epidemii. Ostatecznie spotkanie zaplanowano na kwiecień 2022 r. w Kunming w Chinach. W międzyczasie więcej inspiracji dla politycznych zapowiedzi mogłoby pochodzić z wirtualnego spotkania partii na Kongres, który odbędzie się w październiku br.

UICN

IUCN, działająca od 1948 roku, zrzesza ponad 1400 członków w ponad 170 krajach, w tym 121 agencji rządowych (od ministerstw, agencji rządowych i fundacji po muzea przyrodnicze). W działaniach Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w naszym kraju uczestniczą Krajowa Rada Ochrony Przyrody, Fundacja Dziedzictwa Przyrodniczego, Światowy Fundusz Ochrony Przyrody w Polsce oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamantra”.

Jakie są wyniki?

Konferencja zakończyła się tzw. deklaracją Raportu Marsylskiego(1) I składaj obietnice ochrony przyrody. Czym jest Raport Marsylii? Chociaż dokument nie jest istotny, jest podsumowaniem najważniejszych decyzji Kongresu. Dokument podkreśla krytyczny moment, w którym się znajdujemy. „Nadchodzące miesiące w dużej mierze zadecydują, jak kraje poradzą sobie z kryzysem bioróżnorodności. COP 15 i nie tylko wymagają konkretnych i skoordynowanych wysiłków. Jeśli mamy chronić przyszłe życie naszej planety, musimy powstrzymać utratę bioróżnorodności do 2030 roku oraz osiągnąć odbudowę i odbudowę środowiska do 2050 roku.IUCN wzywa rządy, sektor prywatny, ludy tubylcze i organizacje do podjęcia działań, które znacznie ograniczą przyczyny utraty różnorodności biologicznej i doprowadzą do zmian we wszystkich sektorach. Odzyskiwanie po epidemii musi być spójne i zgodne z polityką „nie szkodzić”. Żaden problem).IUCN wzywa rządy do reformy systemów finansowych, gospodarczych i regulacyjnych oraz do położenia kresu szkodliwym subsydiom.– zapowiada raport. Zaznaczyła, że ​​przynajmniej 10 proc. Globalne inwestycje w ożywienie gospodarcze powinny pomóc chronić i przywracać przyrodę.

READ  Nie myl pogody z klimatem!

Bioróżnorodność i Wielki Niebieski Mur w Analizie Finansowej

Jeśli chodzi o zobowiązania, zobowiązania zostały podjęte przez państwo, organizacje pozarządowe i przedstawicieli sektora biznesu. Po konferencji IUCN m.in. Francja zobowiązała się do 30 proc. obszarów chronionych w kraju do 2022 r. i 5 proc. Jego ochrona na Morzu Śródziemnym była pod ścisłą ochroną do 2027 roku. Tutaj francuskie organizacje pozarządowe pokazują krok wstecz w stosunku do styczniowych obietnic prezydenta Emmanuela Macrona o 10%. Morza Francji są pod silną strażą(2). Francja zobowiązuje się do uwzględnienia ryzyka finansowego związanego z utratą bioróżnorodności w analizach ekonomiczno-finansowych, a w szczególności promocji inwestycji na rzecz bioróżnorodności. Rozwiązania oparte na przyrodzie, czyli rozwiązania oparte na przyrodzie, które wspierają zmiany środowiskowe w rolnictwie i zwiększają akumulację dwutlenku węgla w lasach lub glebach.

Przeczytaj także: Antropologia w liczbach. Raporty o wpływie człowieka na planetę

Co jest poza Francją? Ponad 30 samorządów lokalnych i miejskich, organizacje partnerskie oraz Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych podjęły decyzję o rozszerzeniu globalnego dostępu do wysokiej jakości terenów zielonych i zwiększeniu bioróżnorodności w 100 miastach liczących około 100 milionów mieszkańców, począwszy od 2025 r. i ocenić ich wpływ na podstawie miejskiej bioróżnorodności. Tabela(3). Należy zauważyć, że po raz pierwszy IUCN otworzyła się dla członków samorządów. Zachodnie stany Oceanu Indyjskiego są pierwszą połączoną siecią regionalną, która przewodzi inicjatywie Great Blue Wall i tworzy odnawialną niebieską gospodarkę. Oczekuje się, że 70 milionów ludzi skorzysta z ochrony i przywrócenia bioróżnorodności morskiej i przybrzeżnej. Grecja, najbliższy kraj, jest zdeterminowana, aby ograniczyć kłusownictwo, ustalając 10-procentowy limit połowów. Zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem o 60% na wodach terytorialnych i morzach do 2030 roku.

Lista gatunków czerwonych – przyćmione światło na końcu tunelu

Opierając się na temacie ochrony gatunkowej, należy zauważyć, że podczas konferencji zaprezentowano wyniki aktualizacji Czerwonej Księgi o Gatunkach Zagrożonych Wyginięciem.(4). Oznacza to, że 38 543 gatunków z 138 734 oszacowanych jest zagrożone wyginięciem. To około 28 procent. Dotyczy to 41 proc. Wodospady, 34 procent stożków, 33 procent koralowców, 26 procent ssaków i 14 procent. Ptaki Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) postanowiła jednak dotrzymać kroku postępom w gatunkach tuńczyka – cztery gatunki zaczęły się odradzać wraz z wprowadzeniem kwot połowowych.

READ  Powołanie Przewodniczącego Rady Dyrektorów HBCE

przypisy

1/ Angielską wersję raportu można pobrać pod linkiem:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/10833-CGR-2021-Marcel-Manifesto-IUCN.pdf
2/ W artykule (w języku francuskim) komentarze organizacji pozarządowych:
https://www.actu-environnement.com/ae/news/congres-mondial-nature-uicn-marseille-bilan-38152.php4#xtor=ES-6
3/ Europejski Kodeks Bioróżnorodności Miejskiej i Funkcja Wskaźnika Bioróżnorodności Miejskiej.4/ Dane z artykułu Laurenta Radissona redakcji Ax-Environnement:
https://www.actu-fr Environnement.com/ae/news/biodiversite-uicn-liste-rouge-thons-38120.php4

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kryzys ekologiczny zagraża podstawowym prawom człowieka (15 września 2021)Plan strategiczny dla rolnictwa. Konsultacje w toku (3 września 2021)Przyjęta została ustawa o gatunkach inwazyjnych (12 sierpnia 2021)Zwykłe pestycydy w małych dawkach mogą być szkodliwe dla pszczół (5 sierpnia 2021)łąki kwitnące; Fakty i mity (04 sierpnia 2021)