Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

10 najszczęśliwszych krajów na świecie to prawie wszystkie kraje europejskie!

Trwałe skutki pandemii COVID-19, wojny na Ukrainie oraz inflacji sprawiły, że rok 2022 stał się rokiem światowych kryzysów. Ale zgodnie z Światowy raport o szczęściu W 2023 wola bycia szczęśliwymznacząco odporny„.

W tym roku raport mierzy średnie globalne zadowolenie, podobnie jak w latach przed pandemią. sytuacja Finlandia prowadzi szósty rok z rzęduze znacznie wyższym wynikiem szczęścia niż wszystkie inne kraje.

Raport opiera się na ankietach przeprowadzonych w ponad 150 krajach, w oparciu o sześć kluczowych zmiennych:

 • Dochód (PKB na mieszkańca)
 • pomoc socjalna
 • długość życia
 • Wolność dokonywania indywidualnych wyborów życiowych
 • Winnica
 • brak korupcji

Najczęstszym pytaniem dotyczącym pomiaru dobrostanu ludzi jest:Ogólnie, jak bardzo jesteś zadowolony ze swojego dzisiejszego życia?Aby odpowiedzieć na to pytanie, ludzie używają skali od 0 do 10 (0 = niezbyt zadowolony, 10 = bardzo zadowolony).

Wyniki raportu rocznego są zawsze oparte na średnich ocenach wiekowych z ostatnich trzech lat.

Nierówność szczęścia: które stany są najbardziej nieszczęśliwe?

Istnieje duża przepaść między najszczęśliwszymi i najnieszczęśliwszymi krajami na liście, przy czym kraje na górze listy są pogrupowane bliżej niż kraje na dole listy.

Na przykład w przypadku krajów z pierwszej dziesiątki średnia różnica w wynikach krajowych wynosi mniej niż 0,7 punktu. Z kolei w ostatnich dziesięciu krajach różnica między wynikami wyniosła 2,1 punktu.

Afganistan i Liban Te dwa kraje pozostają najmniej szczęśliwe. W tych dwóch stanach średnia ocena życia jest o ponad pięć punktów (w skali od 0 do 10) niższa niż w dziesięciu najszczęśliwszych krajach.

Jakie są najszczęśliwsze kraje w 2023 roku?

Jak Finlandiaktóry prowadzi zestawienie już szósty rok, większość pierwszej dziesiątki pozostała bez zmian.

Jednym z najsilniejszych górali w zestawieniu jest IzraelNa czwartym miejscu, które w stosunku do ubiegłego roku zyskało pięć miejsc.

READ  W Japonii wygnanie z miłości do księżniczki Mako

poza pierwszą dziesiątką, Austria i Australia zajmują jedenaste i dwunaste miejscea za nią Kanada, która straciła dwa miejsca i znalazła się na 13. miejscu, choć nigdy nie była w tak złej pozycji, jak rok temu (11.).

Irlandia zajmuje 14. miejsce, następnie Stany Zjednoczone (15.), Niemcy (16.), Belgia (17.), Czechy (18.), Wielka Brytania (19.) i Litwa (20.).

Rok po roku najszczęśliwsze kraje są takie same: 19 z 20 najlepszych w tym roku również znalazło się na liście w zeszłym roku. ale jest wyjątek Litwaktóra systematycznie rosła w ciągu ostatnich sześciu lat, awansując z 52. miejsca w 2017 r. na 20. miejsce w tym roku.

Francja wyszła z pierwszej dwudziestki i znalazła się na 21. miejscu w tegorocznym raporcie.

10 najszczęśliwszych krajów to:

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Islandia
 4. Izrael
 5. Holandia
 6. Szwecja
 7. Norwegia
 8. Szwajcaria
 9. Luksemburg
 10. Nowa Zelandia

Kluczowe wnioski z tegorocznego raportu

Tegoroczny raport zawiera wiele ciekawych informacjiWedług Lary Aknin, współautorki raportu,Ale jeden z nich, który uważam za szczególnie zachęcający, dotyczy sieci społecznościowych„.

Raport odnotował już globalną falę dobrej woli w 2020 i 2021 roku, w następstwie pandemii. Według danych z 2022 roku wzorce życzliwości, hojności i altruizmu wobec innych były o 25% częstsze niż przed pandemią.

Ten życzliwy duch zaobserwowano także w krajach takich jak Ukraina i Rosja. W latach 2020 i 2021 te dwa kraje odnotowały ogólny wzrost życzliwości. Jednak w 2022 roku życzliwość gwałtownie wzrosła na Ukrainie, ale spadła w Rosji.

Pomimo niszczycielskiego wpływu wojny na Ukrainie wskaźniki szczęścia pozostają tam wyższe niż po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r., co według raportu można wytłumaczyć „Poprzez silniejsze poczucie wspólnego celu, życzliwość i zaufanie do ukraińskich przywódców„.

Rosyjska inwazja uczyniła Ukrainę państwemJean-Emmanuel de Neve, jeden z autorów notatek raportu.

READ  Covid: Dlaczego Niemcy są oblegane przed Francją nową falą?

Jak mierzysz szczęście?

Każdego roku dostępnych jest coraz więcej danych na temat tego, jak mierzy się szczęście, co oznacza, że ​​„Szczęście narodowe może teraz stać się operacyjnym celem rządów”, mówi raport, który jest jedną z publikacji Sieci Rozwiązań Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Ruch szczęścia pokazuje, że dobrostan nie jest „miękką” ani „niejasną” ideą, ale raczej koncentruje się na podstawowych obszarach: warunkach materialnych, bogactwie psychicznym i fizycznym, cnotach osobistych i uprzejmości.Jeffrey Sachs, współdyrektor Wellness Program at Londyńska Szkoła Ekonomiczna i współredaktor raportu.

Musimy przekształcić tę mądrość w praktyczne rezultaty, aby przynieść więcej pokoju, dobrobytu, zaufania, łaski _ – _ i tak, szczęścia _ – _ w naszych społeczeństwach„.