Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Życie inne niż moje to intensywna opowieść o późnym okresie przejściowym

Życie inne niż moje to intensywna opowieść o późnym okresie przejściowym

Z historią obejmującą prawie czterdzieści lat, Życie inne niż moje Śledzi krętą podróż transpłciowej kobiety w Polsce. Ważna historia w kraju, w którym powszechnie łamane są prawa gejów. W kinach od środy, 29 maja.

Latem ubiegłego roku brał udział w oficjalnym konkursie Festiwalu Filmowego w Wenecji. Życie inne niż moje To jeden z tych filmów, które sprawiają wrażenie anomalii. Relacjonując, historia transpłciowej kobiety w Polsce, państwie członkowskim UE, naznaczona została w ostatnich latach homofobią państwową, co w zauważalny sposób doprowadziło do powstania stref antygejowskich w niektórych częściach terytorium. Jeśli od objęcia urzędu premiera Donalda Tuska pod koniec 2023 r. pojawiła się nowa nadzieja, to solarna twórczość Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta narodziła się w dość mrocznym kontekście.

Przeczytaj także:

przez ponad dwie godziny, Życie inne niż moje Przedstawia historię, która podąża ścieżką Aneeli przez czterdzieści lat. Po urodzeniu przydzielono jej mężczyznę, większość swojego życia spędziła pod męską tożsamością, nadając imię Andrei i mając dwójkę dzieci z żoną Isą. Przez cały czas jest wyraźnie uwięziona w płci i wyglądzie innym niż jej własny. Zatem po kilku uderzeniach i zwlekaniu Aniela zdecydowała się zaryzykować i rozpocząć transformację.

Przede wszystkim światło

Choć pojawia się coraz więcej historii o transpłciowych nastolatkach zadających sobie pytania, niewiele filmów przedstawia późną przemianę tak szczegółowo. punkt siły wŻycie inne niż moje Faktem jest, że bohater decyduje się na wyjazd dopiero w połowie filmu. Pierwsza część poświęcona jest zatem jej dyskomfortowi, ukazana bez większego patosu i z symbolicznymi momentami życia – jak ten wieczór w masce, podczas którego Aneela czuje się szczególnie komfortowo w przebraniu pielęgniarki, czy ta wizyta u lekarza, podczas której zwierza się lekarzowi, że tak jest. „Nieodwracalnie przeciągnięty na drugą stronę”. (w swoim rodzaju). Film nie ignoruje przeszkód, z jakimi musi się potem zmierzyć, zarówno natury prawnej, medycznej, jak i społecznej.

READ  Fundusz Charytatywny SoftServe otwiera „pozytywną salę” w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Dnieprze
Życie inne niż moje, kino, kino gejowskie, film queer, przemijanie, Polska

W roli głównej cispłciowa aktorka Małgorzata Hajewska-Krzysztofik błyszczy, zachowując właściwą równowagę pomiędzy siłą i wrażliwością. Duet reżyserski podpisze queerowy projekt aż do postaci drugoplanowych, z których część – transseksualiści i transseksualiści – grają aktorzy trans. Celem filmu jest ostateczny optymizm, który widać w relacji Anielli z żoną, a także w delikatnych zdjęciach. Emanuje piękną delikatnością, która się tworzyŻycie inne niż moje Rzadkie i przydatne dzieło.

Przeczytaj także:

Źródło obrazu: Dystrybucja UFO