Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zrozum wszystko, co kryje się za wycofaniem się Polski z reformy wymiaru sprawiedliwości

Zrozum wszystko, co kryje się za wycofaniem się Polski z reformy wymiaru sprawiedliwości

Decyzję domagała się w ostatnich tygodniach Unia Europejska. Jarosław KaczyńskiLider Prawa i Sprawiedliwości (PiS), głównego organu konserwatywnej koalicji rządzącej w Polsce, zapowiedział w sobotę kolejne rozwiązanie dyscyplinarnych elementów kontrowersyjnej reformy sądownictwa.

„Zlikwidujemy izbę Sądu Najwyższego (Sądu Najwyższego) w obecnym kształcie, a przedmiot kontrowersji (z UE) zniknie” – powiedział agencji informacyjnej BAP Jaroslav Kaczyński.

Fakty Partia rządząca w Polsce ustanowiła nowy system dyscyplinarny dla polskich sędziów w 2017 roku ustawą uchwaloną w kraju. Ten ostatni jest wynikiem kontrowersyjnej reformy polskiego sądownictwa.

Oferta limitowana. 2 miesiące do 1 miesiąca bez zobowiązań

Wśród innowacji wprowadzonych w ramach tej reformy było utworzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która sprawowała nadzór nad sądownictwem i miała uprawnienia do ścigania lub podnoszenia ich immunitetu w celu obniżenia ich wynagrodzeń. Oferta bez smaku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE).

Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości po raz pierwszy orzekł w maju, że nowy system jest sprzeczny z prawem europejskim.

Po kilkutygodniowym konflikcie, 14 lipca TSUE nakazał Polsce natychmiastowe zawieszenie działania tej izby dyscyplinarnej. Jako drugi krok TSUE orzekł 15 lipca, że ​​nie zapewnia „wszystkich gwarancji bezstronności i niezależności” oraz „nie wbrew bezpośredniemu lub pośredniemu wpływowi władzy ustawodawczej i wykonawczej”.

Dlaczego jest to ważne. Po miesiącach zmagań Warszawa ostatecznie wycofała się pod naciskiem Brukseli. Ogólnie rzecz biorąc, w ostatnich latach Unia Europejska doświadczyła napięć z Polską Węgry, W kwestiach politycznych i kulturowych.

Obecny konflikt między Polską a Unią Europejską wpisuje się w szerszą relację, która pogarsza się w czasie konfliktów politycznych. W ramach tego Polska deklaruje, że dąży do zakończenia tradycji PRL-u w sądownictwie.

Środowisko Warszawę i Brukselę ciągnęły od lat reformy przyjęte przez konserwatywny nacjonalistyczny rząd polskiego prawa i Partię Sprawiedliwości (PiS).

Po oficjalnym oświadczeniu Brukseli polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że środki tymczasowe nałożone przez TSUE są niezgodne z konstytucją. Komisja Europejska obiecała Warszawie przestrzegać zasad TSUE do 16 sierpnia.

READ  Polska jest gotowa dostarczyć samoloty F-16 do Q, jeśli zgodzi się na to NATO

W tym tygodniu prezes Sądu Najwyższego poinformował o czasowym zawieszeniu funkcji izby.


Aplikacja L’Express

Śledź analizę i szyfrowanie, gdziekolwiek jesteś

Pobierz aplikację

Pobierz aplikację

„Nie aprobuję takich orzeczeń (TSUE), bo na pewno wykraczają one poza porozumienia i poszerzają możliwości sądów Unii Europejskiej” – podkreślił Jaroslav Kaczyński – „jednak niewątpliwe są kontrowersje”. „To nie znaczy, że ten pokój nie będzie działał w żadnej formie. Nikt tego od nas nie oczekuje, ale będzie to zupełnie inne ciało”.


opinie

Chroniczny

Sylvine Castle podkreśla, że ​​jeśli wszyscy ludzcy geniusze są zainwestowani w odkrycia naukowe, niejednoznaczność również się pogłębia.Zamek Sylvaina

Chroniczny

Guanelle Avis-Huet Schneider jest starszym wiceprezesem odpowiedzialnym za strategię elektryczną.Guanelle Avis-Huet Schneider jest starszym wiceprezesem odpowiedzialnym za strategię elektryczną.

Chroniczny

Ekonomista i publicysta Nicolas Fouzo jest założycielem i dyrektorem firmy konsultingowej Aster.Mikołaj Puso

Chroniczny

Frederick Philox jest autorem L'Express i autorem poniedziałkowej notki.Fryderyk Philox