Decyzję domagała się w ostatnich tygodniach Unia Europejska. Jarosław KaczyńskiLider Prawa i Sprawiedliwości (PiS), głównego organu konserwatywnej koalicji rządzącej w Polsce, zapowiedział w sobotę kolejne rozwiązanie dyscyplinarnych elementów kontrowersyjnej reformy sądownictwa.
„Zlikwidujemy izbę Sądu Najwyższego (Sądu Najwyższego) w obecnym kształcie, a przedmiot kontrowersji (z UE) zniknie” – powiedział agencji informacyjnej BAP Jaroslav Kaczyński.
Fakty Partia rządząca w Polsce ustanowiła nowy system dyscyplinarny dla polskich sędziów w 2017 roku ustawą uchwaloną w kraju. Ten ostatni jest wynikiem kontrowersyjnej reformy polskiego sądownictwa.
Oferta limitowana. 2 miesiące do 1 miesiąca bez zobowiązań
Wśród innowacji wprowadzonych w ramach tej reformy było utworzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która sprawowała nadzór nad sądownictwem i miała uprawnienia do ścigania lub podnoszenia ich immunitetu w celu obniżenia ich wynagrodzeń. Oferta bez smaku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE).
Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości po raz pierwszy orzekł w maju, że nowy system jest sprzeczny z prawem europejskim.
Po kilkutygodniowym konflikcie, 14 lipca TSUE nakazał Polsce natychmiastowe zawieszenie działania tej izby dyscyplinarnej. Jako drugi krok TSUE orzekł 15 lipca, że nie zapewnia „wszystkich gwarancji bezstronności i niezależności” oraz „nie wbrew bezpośredniemu lub pośredniemu wpływowi władzy ustawodawczej i wykonawczej”.
Dlaczego jest to ważne. Po miesiącach zmagań Warszawa ostatecznie wycofała się pod naciskiem Brukseli. Ogólnie rzecz biorąc, w ostatnich latach Unia Europejska doświadczyła napięć z Polską Węgry, W kwestiach politycznych i kulturowych.
Obecny konflikt między Polską a Unią Europejską wpisuje się w szerszą relację, która pogarsza się w czasie konfliktów politycznych. W ramach tego Polska deklaruje, że dąży do zakończenia tradycji PRL-u w sądownictwie.
Środowisko Warszawę i Brukselę ciągnęły od lat reformy przyjęte przez konserwatywny nacjonalistyczny rząd polskiego prawa i Partię Sprawiedliwości (PiS).
Po oficjalnym oświadczeniu Brukseli polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że środki tymczasowe nałożone przez TSUE są niezgodne z konstytucją. Komisja Europejska obiecała Warszawie przestrzegać zasad TSUE do 16 sierpnia.
W tym tygodniu prezes Sądu Najwyższego poinformował o czasowym zawieszeniu funkcji izby.
„Nie aprobuję takich orzeczeń (TSUE), bo na pewno wykraczają one poza porozumienia i poszerzają możliwości sądów Unii Europejskiej” – podkreślił Jaroslav Kaczyński – „jednak niewątpliwe są kontrowersje”. „To nie znaczy, że ten pokój nie będzie działał w żadnej formie. Nikt tego od nas nie oczekuje, ale będzie to zupełnie inne ciało”.
opinie
Chroniczny
Chroniczny
Chroniczny
Chroniczny
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE