Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Znów spacer po Księżycu

Znów spacer po Księżycu

Dzisiejszym wyzwaniem technologicznym jest powrót człowieka na Księżyc. Pięćdziesiąt cztery lata po Neilu Armstrongu satelita Ziemi ponownie stał się obiektem wszelkich pragnień.

Znów chodzenie po Księżycu nie jest już kwestią mocy obliczeniowej. W lipcu 1969 roku komputer pokładowy misji Apollo ważył 32 kilogramy i dzięki częstotliwości 0,043 MHz wyprzedzał branżę o dziesięć lat. Dziś każdy smartfon jest co najmniej 100 000 razy potężniejszy. Trzeba powiedzieć, że w 1969 roku nie wynaleziono jeszcze mikroprocesora, a miało to nastąpić za dwa lata. Jednak komputer naprowadzający Apollo był pierwszym tego rodzaju na świecie, ponieważ wcześniej nie było urządzenia opartego na układach scalonych na bazie krzemu.

Indie lądują na Antarktydzie

Zatem moc komputera potrzebna do lotu na Księżyc nie jest już domeną Amerykanów ani Rosjan. Jednak sama moc komputera nie wystarczy, o czym świadczą próby lądowania na Księżycu, których w ostatnich miesiącach mnożą się. Widzieliśmy to ponownie w tę środę, wraz z historycznym sukcesem indyjskiej misji Chandrayaan-3: Indie stały się czwartym krajem, który wylądował na Księżycu – po ówczesnym Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Chinach – i pierwszym, który pomyślnie wylądował na Księżycu. południowy biegun Księżyca. Obszar wciąż niezbadany.

Zaledwie cztery dni temu Rosja poniosła fiasko, gdy jej misja Łuna 25 również rozbiła się na biegunie południowym: miała to oznaczać powrót Rosji na Księżyc po prawie 50 latach. Pod koniec kwietnia Japonia ogłosiła także niepowodzenie swojej pierwszej prywatnej misji na Księżyc. Misja znowu pusta.

Artemida III: Znów spacer po Księżycu

Ale celem jest zawsze ponowne zobaczenie człowieka na Księżycu! Myślimy oczywiście o programie Artemis, który jest programem NASA ukierunkowanym na obszar bieguna południowego Księżyca, a następnie Marsa. Po sukcesie bezzałogowej misji Artemis 1 pod koniec 2022 roku czterech członków załogi powinno wystartować w listopadzie 2024 roku na pokładzie Artemis 2 w dziesięciodniową podróż dookoła Księżyca bez lądowania. Będzie to pierwszy raz od 1972 r. i ostatni etap przed Artemidą III, w grudniu 2025 r.: początek długoterminowej obecności ludzi w bazie, prawdopodobnie z Thomasem Pesquetem.

READ  Montpellier: Z Hestią zamień swój smartfon w teleskop

NASA zdecydowanie chce wrócić na Księżyc, zanim zrobią to Chińczycy. W grudniu przyszłego roku Chiny będą obchodzić dziesiątą rocznicę swojego pierwszego lądowania na Księżycu i współpracują z Rosją nad projektem bazy księżycowej, która ma konkurować z projektem Artemis. Krótko mówiąc, trwa wyścig z czasem w kwestiach technologicznych, naukowych i geopolitycznych.