Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Znamy powierzchnię Księżyca lepiej niż dno morza”.  Ifremer świętuje swoje 40-lecie, co jest okazją do przypomnienia znaczenia oceanów w naszym ekosystemie

„Znamy powierzchnię Księżyca lepiej niż dno morza”. Ifremer świętuje swoje 40-lecie, co jest okazją do przypomnienia znaczenia oceanów w naszym ekosystemie

Założona w 1984 roku w Nantes nad Loarą-Atlantyką firma Ifremer otwiera swoje podwoje w dniach 8 i 9 czerwca dla ciekawskich ludzi, którzy chcą dowiedzieć się więcej o naszych oceanach, eksploatacji ich zasobów i konsekwencjach.

Dwa dni na ponowne odkrycie miejsc, w których na Ziemi pojawiło się życie. Aby lepiej zrozumieć nasze oceany, od wybrzeża po głębiny otchłani,…Everemer (Francuski Instytut Badawczy Eksploatacji Morza) otwiera swoje podwoje dla publiczności w ten weekend w Nantes (Loara-Atlantyka) z okazji czterdziestej rocznicy swojego założenia.

I ta sobota, 8 czerwca, także taka jest Tam Światowy Dzień OceanówKtóre, jak wskazuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, wytwarza 50% tlenu na planecie i jest domem dla większości różnorodności biologicznej Ziemi.

Odwiedzający będą mogli zapoznać się ze wszystkimi badaniami prowadzonymi przez Public Research Organisation, obejmującymi region morski od Bretanii po Hiszpanię, za pośrednictwem różnych platform, konferencji i warsztatów edukacyjnych.

W jaki sposób zasoby rybne są wyceniane pod kątem zrównoważonego zarządzania? Jak zarządza się populacjami ostryg? W jaki sposób kolorowe pigmenty gromadzą się w oceanie? W jaki sposób cząsteczki DNA ekstrahuje się z mikroalg do produkcji leków? Jest wiele pytań, na które naukowcy z Atlantic Center będą starali się odpowiedzieć w możliwie najbardziej edukacyjny sposób, czasami wykorzystując zestawy do wirtualnej rzeczywistości.

Na przykład nasi badacze pracują obecnie nad produktem chroniącym przed słońcem, który będzie bezpieczny dla świata morskiego.

Yvan Guitton, dyrektor Everemre Atlantique Center w Nantes

„Oceany pokrywają 70% Ziemi, ale szacujemy, że odkryliśmy tylko 3% żyjących tam gatunków, do tego stopnia, że ​​znamy powierzchnię Księżyca lepiej niż dno morza”.„, wspomina Evan Jetton, dyrektor Atlantic Center w Everemer. „Trzy główne wyzwania stojące przed Instytutem to zrównoważone zarządzanie zasobami morskimi, ochrona i odbudowa ekosystemów morskich oraz wreszcie wymiana danych pomiędzy naukowcami z całego świata”.

Na świat morski kładzie się wiele zagrożeń, a przede wszystkim działalność człowieka.

READ  Ziemia będzie zawierać w swoich wnętrznościach pozostałości zaginionej planety

„Oceany odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi”.– wyjaśnia mężczyzna, który wcześniej pracował w Dyrekcji Gospodarki Morskiej kanału. „Umożliwia wytwarzanie energii bezemisyjnej, zawiera minerały niezbędne do budowy akumulatorów niezbędnych do przesyłu energii, a nawet działa jako czynnik chłodniczy, pochłaniając 60% ciepła wytwarzanego przez człowieka”.

Jednak zbyt wysoka temperatura oceanu może mieć wiele szkodliwych konsekwencji dla ekosystemów. Nie tylko lądowych, bo parowanie wody morskiej pod wpływem ciepła może powodować np. ulewne deszcze, ale także wyraźnie morskich. Na przykład zmiana klimatu ma wpływ na masowe wyrzucenie na brzeg delfinów, które każdej zimy pojawiają się na wybrzeżu Atlantyku. Sprawiając, że ich zwykłe ofiary delfinów znikają u wybrzeży, walenie zmuszone są zapuszczać się tam, gdzie będą żerować w sieciach rybackich, jak wyjaśnił w lutym ubiegłego roku na francuskiej stronie internetowej Mathieu Duray, badacz ekologii morza pełnego i rybołówstwa w Everemer.

Przypomniał sobie, że na ciałach znalezionych na plażach rzeczywiście noszą ślady narzędzi rybackich Sekretariat Stanu odpowiedzialny za morze i różnorodność biologicznąw ramach którego zeszłej zimy na francuskim wybrzeżu Atlantyku wyrzucono prawie 1300 małych waleni. Liczby te rosną z roku na rok, a ze swojej stronyObserwatorium Pelagesaktóry obawia się o przetrwanie niektórych gatunków Zimą 2023 r. w Zatoce Biskajskiej ogółem utknęło 1314 martwych małych waleni (w tym 91% delfinów pospolitych), w porównaniu z nieco poniżej 500 zimą 2000 r., a najwyższą liczbę odnotowano od 2016 r.

Możesz znaleźć naszą powtórkę Badanie regionalne O trudnościach, z jakimi borykają się rybacy i zagrożeniach dla różnorodności biologicznej morza w regionie Loary.

JPO Ifremer, Informacje praktyczne :

  • Pochlebny
  • Lokalizacja: 3 rue L’Ile-du-Yeu, w Nantes (przystanek tramwajowy Central School)
  • Kiedy: sobota 8 czerwca od 10:00 do 17:30 i niedziela 9 czerwca od 10:00 do 16:30.
READ  Gdzie schować się w pokoju w przypadku wybuchu jądrowego?