Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Znaleziony w Polsce średniowieczny miecz mógł zostać użyty w bitwie pod Greenwaldem

Znaleziony w Polsce średniowieczny miecz mógł zostać użyty w bitwie pod Greenwaldem

Archeologia – Broń odkryta przez archeologa-amatora mogła być używana podczas krwawego konfliktu w 1410 roku za czasów Krzyżaków Dutońskich o wojska Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Ta broń mogła zostać przemoczona podczas jednej z największych wojen średniowiecznej Europy. W zeszłym tygodniu przedstawiono prasie znaleziony w północnej Polsce miecz, który mógł zostać zabrany lub użyty podczas bitwy pod Greenwaldem, która w 1410 roku sprowokowała rycerzy zakonu dutońskiego przeciwko siłom Królestwa Polskiego i władzom Wielkie Księstwo Litewskie, Voyotoship Warmia-Mussoorie, 22 kwietnia. Tego rodzaju odkrycie nie zdarza się średnio „Raz na dziesięć lat”, Według polskich ekspertów.

Miecz, którego właściciela nie udało się jeszcze zidentyfikować, podarował lokalnym władzom badacz amator na obrzeżach miasta Allstein – około trzydziestu kilometrów od Greenwald Fields. Broń została pochowana – lub zgubiona – razem z szalikiem, pasem i dwoma nożami w tym samym czasie bitwy. Ten konwencjonalny sprzęt wojskowy pod koniec średniowiecza, przykryty przez wojsko, jest dobrze zachowany, biorąc pod uwagę stulecia spędzone pod ziemią; Kolekcja, która została przesłana do laboratorium w celu zbadania przez polskich ekspertów, w najbliższych miesiącach trafi do zbiorów Grenwald War Museum w Steberk.

Więcej wykopalisk jeszcze przed nami

„Mamy pewne wątpliwości co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy”.Simon Trez, dyrektor Muzeum St ஸ்ட Berg, powiedział dziennikarzom. „Zamierzamy również wykopać miejsce, w którym wynaleziono ten wynalazek, aby lepiej zrozumieć jego pierwotny kontekst”.. Odkrycie Odkrycie badacza amatora, kontekst archeologiczny obszaru, na którym odkryto te urządzenia, nie jest do końca znany. Czy to strata? Dobrowolny depozyt? Element pochówku? Archeolodzy zdecydują. „Mam nadzieję, że znajdziemy nowe miejsca w witrynie lub dlaczego, pozostałości po rycerzu”– zasugerował Simon Trez, który uważa za niemożliwe przeinaczenie tego drogiego sprzętu. Najbardziej krwawy konflikt dudoński i polsko-litewski mógł pochłonąć życie około 13 000 żołnierzy.

READ  Polska pokonała Tunezję, by dołączyć do USA w ćwierćfinale Mistrzostw Świata

Znany również pod niemiecką nazwą „Bitwa pod Donanbergiem”, Wojowniczy oddział Greenwaldu jest dobrze znany litewskim i polskim uczniom. 15 lipca 1410 r., W upalny upał lata, na równinach w pobliżu wsi Granwald stanęły naprzeciw siebie trzy siły: z jednej strony Siły Zbrojne Zakonu Dotonów, z drugiej sojusz Polski i Polski. Wojska litewskie. Rycerze Zakonu, którzy zostali zatrzymani kilka godzin wcześniej pod bezlitosną zasłoną, niecierpliwie zachęcali Wielkiego Mistrza do wysłania dwóch mieczy na zwierzchnictwo wroga, który wrzucił je pod osłonę drzewa. W końcu zachęcili ich do przyjścia i walki.

Ta wojna, jedna z najważniejszych w średniowieczu pod względem użytych wojsk, zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem wojsk polsko-litewskich. Jego pamięć tworzy ważny rozdział w powieściach narodowych obu krajów, działalności turystycznej Polski północnej i części krajów bałtyckich.