Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Znajdź swoją przyszłość w Polsce” – felieton Davida Kosteckiego

„Znajdź swoją przyszłość w Polsce” – felieton Davida Kosteckiego

Polska przyciąga dziś studentów i naukowców z całego świata. Jest to jeden z najstarszych uniwersytetów europejskich, założony w 1364 roku i położony w pięknym mieście Krakowie. Są to uniwersytety, politechniki i szkoły biznesu – w Warszawie, dynamicznie rozwijającej się stolicy Polski w sercu Europy; W Gdańsku nad Bałtykiem, na styku kultur i tradycji; Toruń, miejsce urodzenia wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika; Posiada silną bazę naukową i edukacyjną, która gwarantuje bezpieczną i wysokiej jakości naukę – w wielu polskich miastach. Na całym świecie polskie dyplomy są dowodem wysokich umiejętności, stwarzających możliwości w karierze naukowej lub biznesowej, w tym w dużych międzynarodowych firmach.

Uniwersytet Gdański. -Dr

Umiędzynarodowienie polskich uczelni to przemyślany proces polskiego rządu, inicjowany i wspierany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), której mam przyjemność kierować od sześciu lat.

Kiedy polski parlament powołał do życia Navę, jednym z argumentów przemawiających za jej utworzeniem było to, że poszukiwały jej zagraniczne uczelnie, zwłaszcza DAT (Niemieckie Biuro Wymiany Uniwersyteckiej) i Campus France. Polski odpowiednik. Dziś, jako członek ACA (Academic Cooperative Association), Nava może aktywnie uczestniczyć w rozwoju europejskiej polityki naukowej oraz w ważnych dyskusjach na temat przyszłości Europejskiego Obszaru Akademickiego, Szkolnictwa Wyższego czy Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Kontekst zmieniającej się rzeczywistości w Europie. Europejskie szkolnictwo wyższe jutra kształtuje się już dziś. Polskie uczelnie i instytucje aktywnie uczestniczą w tym procesie.

Tylko w 2022 r. agencja zapoznała się z dokumentacją 6149 beneficjentów indywidualnych i zrealizowała 999 projektów. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych sygnałów od społeczności akademickiej, że dzięki Nava Funding zacieśniła się współpraca międzynarodowa. Widzimy potrzebę konsolidacji doświadczeń naszych byłych stypendystów, gdyż ich podróże zmieniające życie w ramach programu Nava są bardzo skutecznym sposobem na zachęcenie innych studentów do kontynuowania studiów w Polsce. Udostępnienie profili beneficjentów Nawy, którzy odnieśli sukces w nauce, biznesie i administracji w swoich krajach, przyczynia się do promocji Nawy i Polski jako kraju wysokiej jakości szkolnictwa wyższego.

W ciągu ostatnich sześciu lat Nava zaoferowała studentom, naukowcom i instytucjom bardzo szeroką gamę programów. Dziś jest dobry moment na dokonanie przeglądu tego, co już zostało osiągnięte, z myślą o wyznaczeniu nowych, ambitnych celów. Dokumentem stanowiącym swoisty punkt zwrotny w dalszym dynamicznym rozwoju naszej agencji jest przyjęta we wrześniu ub.r. Strategia Rozwoju Marynarki Wojennej na lata 2024-2030. Jest to ocena, ale i zachęta do rozpoczęcia prac nad narodową strategią na rzecz internacjonalizacji nauki i szkolnictwa wyższego.

Kiedy wszyscy w Europie stanęliśmy w obliczu wyzwań takich jak pandemia Covid-19 czy wojna na Ukrainie, Nava wypełniła swoją misję, którą można podsumować jednym zdaniem: wspieranie polskiej nauki i szkolnictwa wyższego poprzez wymianę pracowników naukowych i współpracę międzynarodową. Niecały miesiąc po rozpoczęciu wojny na Ukrainie uruchomiliśmy program pomocowy dedykowany studentom i doktorantom z Ukrainy, który realizujemy w partnerstwie z NSF (National Science Foundation), najbardziej prestiżową organizacją grantową na świecie . Program IMPRESS-U dedykowany jest naukowcom mieszkającym za naszą wschodnią granicą, a jego celem jest utworzenie trójstronnych amerykańsko-polsko-ukraińskich zespołów badawczych i tym samym dostosowanie ukraińskiej społeczności akademickiej do międzynarodowych standardów badawczych.

Zajęcia dla studentów zagranicznych na polskich uczelniach prowadzone są we współczesnym języku angielskim (choć wielu polskich naukowców mówi także po francusku, niemiecku, rosyjsku, hiszpańsku i włosku), upowszechniamy wiedzę o języku polskim jako obcym. Poziom uniwersytecki. Na uwagę zasługuje projekt Nava Readers, którego celem jest rekrutacja 82 nauczycieli z 39 krajów na pięciu kontynentach do nauczania języka polskiego jako obcego w ośrodkach uniwersyteckich. To ludzie z pasją, którzy promują polską kulturę i język w Chinach, Meksyku, USA czy nawet Tajlandii.

Kolejny projekt pt. „Powrót do Polski” dedykowany jest osobom polskiego pochodzenia. Nawa oferuje atrakcyjne warunki wynagrodzenia, pokrywa koszty relokacji oraz daje możliwość tworzenia grup badawczych, które zachęcają wybitnych polskich naukowców za granicą do powrotu do kraju i kontynuowania badań. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez dobrej współpracy z Narodowym Centrum Nauki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które finansują odpowiednio komponenty badań podstawowych i stosowanych.

Dawid Kostecki

DAWID GOSTECKI – DR

Od 2018 roku do Polski wróciło 71 naukowców, w tym 20 z Wielkiej Brytanii, 18 ze Stanów Zjednoczonych i 9 z Niemiec. Oprócz aspektu finansowego, jedną z najczęstszych motywacji jest chęć odbudowania relacji z bliskimi mieszkającymi w Polsce i wykorzystania ich talentów dla dobra ojczyzny.

READ  W Polsce obszary deklarowane jako „pozbawione ideologii LGBT” dotyczą UE