Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zełenski ma nadzieję, że w ciągu kilku tygodni uzyska status kandydata do UE

Zełenski ma nadzieję, że w ciągu kilku tygodni uzyska status kandydata do UE

Ukraiński prezydent wyraził optymizm, że jego kraj wkrótce uzyska status kandydata do członkostwa w UE, podczas gdy proces ten trwa zwykle latami. Jednak niektóre kraje europejskie są „zastrzeżone” w tym temacie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że ma nadzieję, że jego kraj „w nadchodzących tygodniach” uzyska status kandydata do UE, dziękując Brukseli za szybkość procesu.

Ambasador UE na Ukrainie Mate Macykas Wołodymyr Zełenski przesłał podczas spotkania w Kijowie dwa ogromne pliki stanowiące wniosek Ukrainy o członkostwo w UE.

„Nasi ludzie są już w Europie od dawna w głębinach” – powiedział. „Jednakże każdy kraj musi zastosować się do tego środka”.

„Ważny znak” przyjaźni między Kijowem a Brukselą

Powiedział, że uzyskanie statusu kandydata do UE zwykle „trwa latami”, ale Bruksela „dała nam już możliwość rozpoczęcia tej procedury za kilka tygodni lub miesięcy”.

„Jesteśmy naprawdę przekonani, że ta procedura rozpocznie się w najbliższych tygodniach” – podkreślił prezydent, uważając, że będzie to „ważny sygnał” przyjaźni między Kijowem a Brukselą. „Jesteśmy przekonani, że będziemy mieli wsparcie w tej pracy”.

Według niego „Ukraińcy są zjednoczeni w tym celu: by czuć się równym z innymi Europejczykami, być częścią Unii Europejskiej”.

List otwarty z ośmiu krajów do otwartych dyskusji

Integracja z Unią Europejską to długotrwały proces zbliżania ustawodawstwa kraju kandydującego do prawa europejskiego. Wymaga skomplikowanych negocjacji na wiele tematów i kryteriów, które są trudne do spełnienia dla kraju w stanie wojny, takich jak stabilność polityczna i wydajna gospodarka rynkowa.

Wymaga również jednomyślnej zgody 27 państw członkowskich. Ale są podzieleni w kwestii przyszłego członkostwa tej byłej republiki radzieckiej, na którą Rosja najeżdża od 24 lutego.

Osiem krajów – Czechy, Łotwa, Litwa, Estonia, Bułgaria, Polska, Słowacja i Słowenia – wezwało w liście otwartym do otwarcia dyskusji na temat członkostwa Ukrainy. Ale jedna trzecia państw członkowskich, w tym Belgia, Holandia, Włochy i Hiszpania, jest bardziej „konserwatywna”, według źródła dyplomatycznego, z którym skontaktowało się AFP.

READ  Poznaj wszystkie informacje o startupach na ten tydzień