Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Aging, starzenie się nie jest procesem powolnym i stałym.
Według naukowców, którzy są autorami tego badania, pomiędzy 44. a 60. rokiem życia zachodzą dwie dramatyczne zmiany.
Odkrycia te mogą wyjaśniać, dlaczego problemy zdrowotne, zwłaszcza choroby układu krążenia, pojawiają się w pewnym wieku.
Wiek 30, a następnie 40 i 50 lat jest często źródłem niepokoju. Jednak według badania opublikowanego w 2019 r. nie ma sensu zbytnio się na tym etapie martwić Recenzja Starzenie się natury, Opublikowano w środę, 14 sierpnia przez Strażnik. Naukowcy prowadzący to badanie odkryli dwie główne fale zmian związanych z wiekiem u ludzi: w wieku 44 lat, a następnie w wieku 60 lat. Innymi słowy, badania naukowców sugerują, że proces starzenia się nie jest powolny i stały, ale zachodzi w co najmniej dwa przyspieszone wybuchy.
Naukowcy pod kierownictwem profesora Michaela Snydera, dyrektora Centrum Genomiki i Medycyny Personalizowanej na Uniwersytecie Stanforda, obserwowali 108 zdrowych ochotników w wieku od 25 do 75 lat, z czego 51,9% stanowiły kobiety. Wolontariusze pobierali próbki krwi i kału, a także wymazy ze skóry, ust i nosa co trzy do sześciu miesięcy przez około rok do siedmiu lat. Naukowcy ocenili 135 000 różnych cząsteczek i drobnoustrojów.
„Naprawdę niesamowite zmiany”
„Nie zmieniamy się stopniowo w czasie. Jest kilka naprawdę dramatycznych zmian”. wchodzi w interakcję Strażnik Michael Snyder, genetyk „Okres radykalnych zmian” W wieku 44 lat i 60 lat „Bez względu na klasę badanych cząsteczek”..
-
Przeczytaj także
Chroń swoje serce. Jakich dobrych nawyków powinieneś przestrzegać?
Wykazane w tym badaniu szczytowe starzenie się, które przypada na połowę lat 40., jest nieoczekiwane. Naukowcy początkowo sądzili, że jest to wynikiem zmian związanych z okresem okołomenopauzalnym u kobiet, co wypaczyło wyniki dla całej grupy. Jednak dane z tego badania sugerują, że podobne zmiany zachodzą również u mężczyzn po czterdziestce. „To oznacza, że nawet jeśli… klimakterium Chociaż okres okołomenopauzalny może przyczyniać się do zmian obserwowanych u kobiet po czterdziestce, istnieją prawdopodobnie inne, ważniejsze czynniki, które wpływają na te zmiany zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Komentarze dr Xiao Tao Chen, pierwszy autor badania, pracujący na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze.
Starzenie się skóry w wieku 44 i 60 lat
Obie zaobserwowane fale starzenia nie są powiązane z tymi samymi pierwiastkami. To zaobserwowane w wieku 44 lat dotyczy cząsteczek związanych z chorobami układu krążenia oraz zdolnością do metabolizowania kofeiny, alkoholu i tłuszczów. To, co zaobserwowano w wieku 60 lat, jest związane z cząsteczkami biorącymi udział w regulacji układu odpornościowego, metabolizmie węglowodanów i funkcjonowaniu nerek. Obie fale starzenia wpływają na cząsteczki związane ze starzeniem się skóry i mięśni.
-
Przeczytaj także
Raport – Starzenie się społeczeństwa: Emerytura jest poza zasięgiem Japończyków
Odkrycia podkreślone w tym badaniu mogą zatem wyjaśniać, dlaczego szczytowa częstość występowania niektórych problemów zdrowotnych, w szczególności problemów układu mięśniowo-szkieletowego i chorób układu krążenia, występuje w pewnym wieku. Poprzednie badania sugerowały, że szczyt opóźnionego starzenia się może nastąpić w wieku 78 lat. Najnowsze badanie opublikowane w Starzenie się natury Nie mogli potwierdzić tych danych, ponieważ najstarszy uczestnik miał 75 lat.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!