Brytyjscy badacze podkreślają, że podjęcie studiów wyższych będzie równoznaczne z stanami lękowymi, a nawet depresją, niezależnie od poziomu społecznego zaangażowanych osób. Jest to obserwacja, którą można uwzględnić przy wdrażaniu nowych strategii mających na celu zachowanie młodszych pokoleń, których zdrowie psychiczne szczególnie pogorszyło się w ostatnich latach.
Zdrowie psychiczne ludności dotknięte pandemią Covid-19 stało się problemem na skalę globalną. W 2022 r. nalegała Światowa Organizacja Zdrowia[é] Decydenci i zwolennicy zdrowia psychicznego muszą zintensyfikować swoje zaangażowanie i działania na rzecz zmiany postaw, środków i podejścia do zdrowia psychicznego, jego czynników warunkujących i opieki, co jest szczególnie prawdziwe w przypadku młodszych pokoleń, które dotkliwie odczuły kryzys zdrowotny. To ostatnie nie jest jedyną przyczyną obserwowanego w ostatnich latach wzrostu poziomu lęku i depresji, jak wykazało nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University College London (UCL).
Zwiększone ryzyko lęku i depresji
„W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii zaobserwowaliśmy wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym wśród młodych ludzi, dlatego większy nacisk położono na wspieranie studentów” – mówi dr Gemma Lewis z Wydziału Psychiatrii University College London. W komunikacie prasowym. Dodał: „Pierwsze dwa lata studiów wyższych to kluczowy okres dla rozwoju. Jeśli uda nam się poprawić zdrowie psychiczne młodych ludzi w tym okresie, może to przynieść długoterminowe korzyści dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia, a także dla ich osiągnięć akademickich i długoterminowy sukces.”
Do swojej pracy naukowcy wykorzystali dane z dwóch badań podłużnych młodych ludzi w Anglii: pierwszego wśród 4832 uczestników urodzonych w latach 1989–1990, a więc w wieku 18–19 lat w latach 2007–2009, oraz drugiego wśród 6128 uczestników. Urodził się w latach 1998-1999, więc w latach 2016-1018 miałby 18-19 lat. Okresy monitorowania odpowiadają przybyciu lub nieprzybyciu młodych ludzi na uniwersytet lub inną uczelnię i, jak widzimy, mają miejsce przed pandemią Covid-19. Ustalono także, że nieco ponad połowa panelistów posiadała wykształcenie wyższe, a wszyscy uczestnicy na różnych etapach badania wypełniali różne ankiety dotyczące ich zdrowia psychicznego.
Opublikowane w Lancet Zdrowie PublicznePraca ta pozwoliła zidentyfikować „nieznacznie zwiększone ryzyko depresji i lęku” u uczestników, którzy ukończyli studia wyższe, w porównaniu z tymi, którzy nie uczęszczali do tego typu instytucji. Naukowcy ustalili również, że ryzyko to utrzymywało się po uwzględnieniu pewnych czynników, takich jak status społeczno-ekonomiczny, wykształcenie rodziców czy spożycie alkoholu. „Spodziewaliśmy się, że studenci szkół wyższych będą mieli lepsze zdrowie psychiczne niż ich rówieśnicy, którzy nie są studentami, ponieważ zazwyczaj pochodzą z bardziej uprzywilejowanych środowisk” – mówi współautorka badania, dr Tayla McCloud. „Te odkrycia są zatem szczególnie niepokojące”. badania.
Mniej niepokoju po ukończeniu studiów
Naukowcy zwrócili uwagę na ważny, choć mało rozwinięty szczegół: różnica w poziomie lęku i depresji między studentami i niestudentami zwykle zanika z biegiem lat. Z badań wynika, że całkowicie zanika w wieku 25 lat. Należy wziąć to pod uwagę, aby zrozumieć czynniki związane ze wzrostem lęku, ale także aby uniknąć zniechęcania młodszych pokoleń do podejmowania studiów wyższych. Zwłaszcza, że badacze na tym etapie nie podają żadnego wyjaśnienia tego zjawiska, choć sugerują możliwe metody.
„Na podstawie naszych wyników nie możemy powiedzieć, dlaczego uczniowie mogą być bardziej narażeni na depresję i stany lękowe niż ich rówieśnicy, ale może to być związane ze stresem akademickim lub finansowym. Tego zwiększonego ryzyka wśród uczniów nie zaobserwowano w poprzednich badaniach. Zatem jeśli to powiązanie mogło pojawić się dopiero niedawno, może być powiązane ze zwiększonym stresem finansowym i obawami dotyczącymi wysokich osiągnięć w szerszym kontekście gospodarczym i społecznym” – mówi dr Tayla McCloud. Doszedł do wniosku: „Poprawa naszej wiedzy na temat modyfikowalnych czynników ryzyka depresji i lęku jest globalnym priorytetem zdrowotnym, a wspieranie zdrowia psychicznego wyraźnie brzmi: „Dla naszej młodzieży jest to niezwykle ważne”.
Czy występują presje finansowe?
Odkrycia te odzwierciedlają inne dane ujawnione niedawno przez King’s College London, które wskazują na znaczny wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym wśród studentów. Mówiąc szczegółowo, 6% studentów studiów licencjackich na brytyjskich uniwersytetach wspomniało o takich problemach w roku akademickim 2016–2017 w porównaniu z 16% w roku akademickim 2022–2023. „Duża część tego wzrostu miała miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, czyli okresu, w którym nasilił się kryzys kosztów życia” – stwierdzono w raporcie. W raporcie. Tę obserwację potwierdza fakt, że 8% studentów planujących porzucić studia jako główną przyczynę w 2023 r. podaje trudności finansowe, w porównaniu do 3,5% w 2022 r.
We Francji Inserm zbadał ten temat, ale w kontekście pandemii, w okresie od marca 2020 r. do stycznia 2021 r., a także zwrócił uwagę na wyższy poziom stresu wśród uczniów borykających się z kryzysem zdrowotnym. „Analizy wskazują, że w całym okresie studenci byli bardziej dotknięci problemami psychicznymi niż osoby niebędące studentami. 36,6% zgłaszało objawy depresji (w porównaniu do 20,1% niestudentów), a 27,5% zgłaszało objawy lęku (w porównaniu do 16,9). %). Ponadto 12,7% studentów zgłaszało myśli samobójcze (w porównaniu do 7,9% niestudentów)” – czytamy. W komunikacie prasowym.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!