Są nieobecni wbrew swojej woli
Od 1901 r. sześciu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla nie mogło uczestniczyć w ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo. W 1936 roku niemiecki dziennikarz i pacyfista Karl von Ossetsky marnował się w nazistowskim obozie koncentracyjnym. W 1975 r. radziecki fizyk i dysydent Andriej Sacharow został zastąpiony przez swoją żonę Elenę Bonner. W 1983 roku polski związkowiec Lech Wałęsa zdecydował się nie wyjeżdżać do Oslo w obawie, że nie będzie mógł wrócić do kraju. Przebywająca w areszcie domowym birmańska opozycja Aung San Suu Kyi, która objęła władzę w 1991 r., otrzymała pozwolenie od junty na wyjazd do Oslo, ale z tych samych powodów wstrzymała się od głosu. W 2010 roku uwięziono chińskiego dysydenta Liu Xiaobo. Jego krzesło, na którym spoczywa nagroda, symbolicznie pozostaje puste. W 2022 r. białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialiatsky (pisany także jako Bilyatsky) został uwięziony, a na uroczystości reprezentowała go jego żona Natalia Pinchuk.
Nagroda (prawie) dla żywych
Od 1974 r. Statut Fundacji Nobla stanowi, że nagroda nie może zostać przyznana pośmiertnie, chyba że śmierć laureata nastąpi po ogłoszeniu nazwiska laureata. Dopóki zwyczajowe zasady nie zostały zapisane czarno na białym, nagrodzono tylko dwie zmarłe szwedzkie postacie: poetę Erika Axela Karlfeldta (literaturę 1931) i prawdopodobnie zamordowanego Sekretarza Generalnego ONZ Daga Hammarskjölda (Nagroda Pokojowa 1961).
Zdarzało się też, że nagroda nie została przyznana na cześć zmarłego laureata, jak to miało miejsce w 1948 roku, po śmierci Gandhiego. Żaden niedawny zwycięzca nie miał okazji odebrać słynnego telefonu z informacją o przyznaniu Nagrody Nobla: po przyznaniu nagrody lekarskiej za 2011 rok Kanadyjczykowi Ralphowi Steinmanowi o jego śmierci dowiedzieliśmy się trzy dni wcześniej. Ale pozostaje na liście.
Kilku zwycięzców
Z 60 zwycięzcami kobiety stanowią zaledwie 6% wszystkich nagród przyznanych od 1901 r. Tytuł osła zdobywa tytuł osła (2,2%) w dziedzinie ekonomii, wyprzedzając ogół nagród naukowych (3,7%). Uprzejmość charakteryzuje głównie mężczyzn (14,2% kobiet), nieco lepszy jest spokój (16%). Nagroda Nobla to instytucja „dla mężczyzn”, jak powiedziała AFP Annie Ernault, laureatka prestiżowej nagrody literackiej w 2022 roku.
Sytuacja powoli się jednak poprawia: od przełomu wieków nagrodę tę otrzymało 31 kobiet, czyli prawie trzy razy więcej niż w poprzednich dwóch dekadach. W 2009 roku Nagrodę Nobla zdobyło rekordowe pięć kobiet, w tym pierwsza laureatka w dziedzinie ekonomii, Amerykanka Elinor Ostrom. Jest także pierwszą kobietą, która dwukrotnie została laureatką Nagrody Nobla: Francuzką polskiego pochodzenia, Marią Curie (fizyka 1903 i chemia 1911).
matematyka
Dlaczego nie ma Nagrody Nobla z matematyki? W latach 80. badacze obalili uparty mit: Alfred zemścił się na swojej kochance, matematyczce Magnusie Göście Mittag-Lefflerze. Nic nie potwierdza tej hipotezy.
Najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie tej nieobecności jest dwojakie: w 1895 r., kiedy Nobel spisał swój testament, w Szwecji istniała już nagroda w dziedzinie matematyki i nie widział on sensu tworzenia drugiej nagrody. Co więcej, na początku XX wieku dyscypliny stosowane były faworyzowane przez elity i opinię publiczną: co ludzkość zawdzięcza matematyce?
Ceremonia 10 grudnia
Nagrody ogłaszane są na początku października, ale są wręczane z wielką pompą w Sztokholmie dla nagród naukowych, gospodarczych i literackich oraz w Oslo dla Pokojowej Nagrody Nobla 10 grudnia, w rocznicę śmierci jej założyciela, wynalazca dynamitu. Alfreda Nobla (1833-1896).
Po ceremonii wręczenia nagród w Sztokholmie odbędzie się bankiet, który zgromadzi w ratuszu około 1300 gości, w obecności króla Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii. W Oslo tysiąc gości zebrało się na ceremonii w ratuszu, po której odbył się mniejszy bankiet w hotelu Grand.
Po wykluczeniu z ceremonii wręczenia nagród w zeszłym roku w Sztokholmie z powodu wojny na Ukrainie, ambasador Rosji w tym roku zostaje wykluczony ponownie ze względu na kontrowersje i zwlekanie. Z kolei w Oslo Norweski Instytut Nobla planuje zaprosić wszystkich ambasadorów.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce