Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zarodki myszy po raz pierwszy rosną w kosmosie

Zarodki myszy po raz pierwszy rosną w kosmosie

Japońscy naukowcy wysłali zamrożone zarodki myszy rakietą na Międzynarodową Stację Kosmiczną przed wszczepieniem ich na ISS. Sukces, który w przyszłości może być sukcesem kolonizacji kosmosu przez człowieka.

W badaniu opublikowanym online w czasopiśmie naukowym japońscy naukowcy stwierdzili, że zarodki myszy rosły na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i rozwijały się normalnie, co sugeruje, że ludzie mogą rozmnażać się w przestrzeni kosmicznej. iNauka Sobota.

Zarodki myszy zamrożone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Naukowcy, w tym Teruhiko Wakayama, profesor w Centrum Zaawansowanej Biotechnologii na Uniwersytecie Yamanashi oraz zespół z japońskiej agencji kosmicznej JAXA, wysłali zamrożone zarodki myszy na pokładzie rakiety na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w sierpniu 2021 r.

Astronauci rozmrozili zarodki we wczesnym stadium za pomocą specjalnie zaprojektowanego urządzenia i hodowali je na pokładzie stacji przez cztery dni.

„Zarodki rosnące w warunkach mikrograwitacji w naturalny sposób przekształcają się w blastocysty” – twierdzą naukowcy. Blastocysty to komórki, z których rozwija się zarodek i łożysko.

„Ssaki mogą rozwijać się w kosmosie”

Eksperyment „wyraźnie pokazał, że grawitacja nie miała znaczącego wpływu” – stwierdzili naukowcy.

Wyjaśnili także, że po przeanalizowaniu blastocyst, które wróciły do ​​swoich laboratoriów na Ziemi, nie zaobserwowano znaczących zmian w stanie DNA i genów.

To „pierwsze w historii badanie, które pokazuje, że ssaki mogą rozwijać się w przestrzeni kosmicznej” – podkreślili Uniwersytet Yamanashi i Narodowy Instytut Badawczy Riken we wspólnym komunikacie prasowym opublikowanym w sobotę.

Jest to także „pierwszy na świecie eksperyment dotyczący hodowli zarodków ssaków we wczesnym stadium rozwoju w warunkach całkowitej mikrograwitacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

Krytyczne badania nad kolonizacją kosmosu

W oświadczeniu dodano: „W przyszłości konieczne będzie przeszczepienie myszom blastocyst hodowanych w warunkach mikrograwitacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby sprawdzić, czy myszy są w stanie rodzić”, aby potwierdzić, że blastocysty są normalne.

READ  Zapisz datę! Już wkrótce ujawnimy pierwsze „prawdziwe” zdjęcia Jamesa Webba

Badania te mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych misji eksploracji kosmosu i kolonizacji.

W ramach programu Artemis NASA planuje powrót ludzi na Księżyc, aby nauczyli się, jak żyć na nim długoterminowo i przygotować się do podróży na Marsa pod koniec lat 30. XXI wieku.

Najczesciej czytane