Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zarejestrowano pożar Wyspy Wielkanocnej, który spalił święte posągi z kosmosu

Zarejestrowano pożar Wyspy Wielkanocnej, który spalił święte posągi z kosmosu

Jak wspomniałem cyfrowy wyglądPożar na początku tego miesiąca rozprzestrzenił się na Wyspę Wielkanocną, chilijski region na południowo-wschodnim Pacyfiku, spalając krajobraz i uszkadzając wiele z prawie 900 posągów znanych jako moise, wyrzeźbionych między X a XVI wiekiem.

Pożar rozpoczął się w pobliżu Rano Raraku, wygasłego krateru wulkanicznego, gdzie duża brązowa blizna jest widoczna po wschodniej stronie wyspy na zdjęciach wykonanych przez maszynę. Operacyjne obrazowanie naziemne -2 (OLI-2) z satelity Landsat 9. NASA.

Zdjęcie Wyspy Wielkanocnej zostało wykonane 14 czerwca tego roku przez satelitę Landsat 8 NASA. Zdjęcie: Landsat 8 – OLI – NASA

Wyspa Wielkanocna znajduje się około 3500 kilometrów na zachód od Chile i jest bardzo znana z „ogromnych głów” stworzonych przez ludność Rapa Nui. Tylko 101 kmkim oni są Pod względem powierzchni jest to najbardziej zaludniona wyspa na świecie, licząca 7750 mieszkańców, według spisu z 2017 roku.

Wbrew powszechnemu przekonaniu pożar nie może być spowodowany przyczynami naturalnymi, takimi jak aktywność wulkaniczna. Dla Edmundo Edwardsa, dyrektora Fundacji Planetarium Rapa Nui, wszystko może zacząć się od ludzkiego działania.

1666380309 162 Pożar Wyspy Wielkanocnej, który spalił posągi
Zdjęcie Wyspy Wielkanocnej wykonane 12 października przez satelitę Landsat 9 NASA. Zdjęcie: Landsat 9 – OLI2 – NASA

„Od czasów, gdy wyspa była ranczem dla owiec na początku XX wieku, normą było spalanie suchej trawy, aby jej nowe pędy zapewniały dobre pożywienie dla owiec i bydła” – powiedział Edwards w wywiadzie dla witryny. NEWSWEEK. „Zwykle robiono to w czerwcu i lipcu, tuż przed zimowymi deszczami, kiedy wiatry były tak silne, że pożary przedzierały się przez ziemię, a korzenie traw zostały uratowane i rosły wraz z pierwszymi deszczami” – powiedział Newsweekowi.

Do dziś rolnicy nadal podpalają trawnik, chociaż jest to obecnie zabronione, gdy pasza dla zwierząt jest ograniczona. To niewątpliwie jest źródło tego pożaru, ale nikt nie twierdzi, że go spowodował.

Około 80 świętych posągów Moai na wyspie zostało uderzonych i uszkodzonych przez ciepło.

Według NASA Earth Observatory, ludność Rapa Nui zebrała z krateru Rano Raraku skałę wulkaniczną wykonaną z jednolitego popiołu zwaną „tufami labili”, która została następnie użyta do rzeźbienia posągów moai. Skalista konstrukcja częściowo wyjaśnia, dlaczego ruiny zostały tak poważnie zniszczone przez pożary.

READ  Astrofizyka: Odkrycie ogromnej bańki galaktycznej

Żaden z posągów nie został poddany obróbce w celu kontrolowania erozji spowodowanej naturalnym procesem wpływającym na tuf. „Kiedy ta skała słabnie z wiekiem i traci gładkie wykończenie rzeźby, z czasem staje się ziarnista i chropowata, aż stopniowo zanika” – powiedział Edwards.

Według niego odsłonięta część posągu zapada się, podczas gdy pochowany pozostaje nienaruszony. „Gdy wybuchają pożary, proces ten nasila się, więc prawdopodobnie stracisz części jego zewnętrznej powierzchni, które są mniej zwarte i solidne niż inne”.

Edwards wyjaśnia, że ​​ten naturalny proces wpływa na każdy posąg inaczej, więc każdy reaguje na ogień na swój własny sposób.

Czytaj więcej:

Uznana za miejsce światowego dziedzictwa przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Wyspa Wielkanocna jest poszukiwanym celem podróży dla podróżników z całego świata, głównie ze względu na pomniki gigantów moai. Według Edwardsa na wyspie powinien znajdować się zespół ekspertów UNESCO, który przeprowadzi ocenę szkód.

Czy widziałeś nasze nowe filmy? youtube? Subskrybuj nasz kanał!