Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zachodni ministrowie protestują przeciwko obecności Rosji w G-20 – 21.04.2022 00:12

Zdjęcie rządu kanadyjskiego przedstawiające kanadyjską minister finansów Chrystię Freeland (w środku) wraz z jej odpowiednikami i prezesami banków centralnych wychodzącymi z sesji plenarnej G20 w proteście przeciwko obecności Rosji na forum, 20 kwietnia 2022 r. w Waszyngtonie (rząd Kanady / oświadczenie)

Zdjęcie rządu kanadyjskiego przedstawiające kanadyjską minister finansów Chrystię Freeland (w środku) wraz z jej odpowiednikami i prezesami banków centralnych wychodzącymi z sesji plenarnej G20 w proteście przeciwko obecności Rosji na forum, 20 kwietnia 2022 r. w Waszyngtonie (rząd Kanady / oświadczenie)

Ministrowie finansów i bankierzy centralni z Grupy Dwudziestu, którzy spotkali się w środę na marginesie spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, albo opuścili plenum, albo zamknęli swoje ekrany w proteście przeciwko obecności Rosji.

Prezydencja indonezyjska znalazła się pod presją wykluczenia Moskwy z G-20 w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę. Ale odmówiła, twierdząc, że jest neutralna.

„Wojna jest nie do pogodzenia ze współpracą” – powiedział francuski minister gospodarki Bruno Le Maire w swoim przemówieniu otwierającym, wzywając Rosję do „powstrzymania się od udziału w spotkaniach G20”.

Jego rosyjski odpowiednik Anton Siluanov odpowiedział: „G20 zawsze było i zawsze będzie przede wszystkim forum gospodarczym”.

Organ ten obejmuje dwadzieścia głównych gospodarek światowych, w tym Stany Zjednoczone, Kanadę, Chiny, Indie, Brazylię, Japonię, Francję i Niemcy.

Ministrowie, w tym sekretarz skarbu USA Janet Yellen, postanowili zbojkotować sesje, na których mieli przemawiać rosyjscy urzędnicy.

„W tym tygodniu spotkania w Waszyngtonie mają na celu wspieranie światowej gospodarki, a nielegalna rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi poważne zagrożenie dla światowej gospodarki” – napisała na Twitterze kanadyjska wicepremier Chrystia Freeland.

Dodała, że ​​„Rosja nie powinna brać udziału ani być włączana w te spotkania”, a także zamieściła zdjęcie zachodnich urzędników, którzy „wyszli z sesji plenarnej G20, gdy Rosja próbowała interweniować”.

Źródło zbliżone do delegacji USA potwierdziło wcześniej, że „kilku ministrów finansów i prezesów banków centralnych, w tym (…) (Janet) Yellen, wycofało się, gdy Rosja zaczęła mówić”. A inni ministrowie i gubernatorzy, wirtualni, wyłączyli swoje kamery”.

Również w Londynie wskazuje się, że przedstawiciele brytyjscy opuścili halę.

READ  Zespół Donalda Trumpa ogłasza zbiórkę 7,1 miliona dolarów dzięki „zdjęciu flagowemu”

Incydent odbył się „bez zakłócania” dyskusji, co potwierdził podczas konferencji prasowej minister finansów Indonezji Sri Mulyani Indrawati.

Ministrowie G7 zaprosili również ukraińskiego ministra finansów Siergieja Marczenkę do udziału w tym spotkaniu, mimo że Ukraina nie jest członkiem G20.

– Trybuna do Moskwy? –

Minister finansów Niemiec Christian Lindner 31 marca 2022 w Berlinie (POOL / Tobias SCHWARZ)

Minister finansów Niemiec Christian Lindner 31 marca 2022 w Berlinie (POOL / Tobias SCHWARZ)

Z kolei niemiecki minister finansów Christian Lindner bronił chęci udziału Berlina we wszystkich sesjach, także tych, w których uczestniczyli rosyjscy urzędnicy.

„Nie zapewnimy Rosji platformy do szerzenia jej propagandy i kłamstw” – powiedział dziennikarzom w Waszyngtonie, gdzie wraz z niektórymi swoimi odpowiednikami organizuje spotkanie G-20, podczas gdy inni opowiedzieli się za domyślnością.

Według źródła zbliżonego do niemieckiej delegacji, pan Lindner „zdecydowanie zakwestionował” stanowisko zajmowane przez rosyjskich urzędników.

To pierwsze spotkanie głównych twórców pieniędzy z G20 od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Rozstali się w Dżakarcie w Indonezji 18 lutego, obiecując koordynację na rzecz „silniejszego” globalnego ożywienia. Wręcz przeciwnie, rosyjski atak zaciemnił oczekiwania, zaostrzając inflację i powodując kryzys żywnościowy.

Rosyjski minister zarzucił sankcje. „Oczywiste jest, że dzięki sankcjom podaż na rynku została sztucznie ograniczona, powodując nierównowagę i gwałtowny wzrost cen” – powiedział.

Dyrektor Zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva wezwała kraje do kontynuowania współpracy pomimo napięć.

„Członkowie podkreślili kluczową rolę G20 jako pierwszego forum współpracy gospodarczej” – powiedział minister Indonezji.

Kraje mają wiele do zrobienia, ponieważ globalny wzrost jest zagrożony: Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje tylko 3,6% w tym roku i spodziewa się silniejszego spowolnienia, jeśli wojna i sankcje się zaostrzą.

Przed spotkaniem G20 Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy wezwały do ​​nie zapominania o podstawach tych spotkań: zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i realizacji „wspólnych ram” G-20 dotyczących restrukturyzacji długów biednych krajów.

Sri Mulyani Indrawati zauważył, że „toczy się wiele dyskusji na temat przejrzystości” długu. „Niektóre państwa członkowskie wezwały do ​​bardziej wiarygodnego, przewidywalnego i terminowego mechanizmu”.

Jednak wdrożenie tych ram jest wstrzymywane przez słaby udział Chin, głównego wierzyciela krajów biednych.