WASZYNGTON: Stany Zjednoczone chcą mieć „konstruktywne i uczciwe” stosunki gospodarcze z Chinami, ale bez ustępstw w kwestiach bezpieczeństwa narodowego, powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen podczas przemówienia na Johns Hopkins University w Waszyngtonie w czwartek.
„Dążymy do zdrowych relacji gospodarczych z Chinami: takich, które sprzyjają wzrostowi i innowacjom w obu krajach. Rozwijające się Chiny, które przestrzegają międzynarodowych zasad, są dobre dla Stanów Zjednoczonych i świata” – napisano w oświadczeniu. Sekretarz gospodarki i finansów Joe Biden, zgodnie z fragmentami jego opublikowanego przemówienia.
Zapewniła jednak, że Stany Zjednoczone „nie pójdą na kompromis” w kwestiach bezpieczeństwa narodowego, „nawet jeśli wymuszają kompromisy z naszymi interesami gospodarczymi”.
W zeszłym miesiącu Pekin oskarżył Waszyngton o podsycanie napięć między dwoma mocarstwami i ostrzegł przed niebezpieczeństwem „konfliktu”.
Chiny i Stany Zjednoczone są w szczególności zaangażowane w zaciekłą walkę o produkcję półprzewodników, tych elementów elektronicznych, które są niezbędne do zasilania smartfonów, podłączonych samochodów, a także sprzętu wojskowego. W imię bezpieczeństwa narodowego Waszyngton zaostrzył w ostatnich miesiącach sankcje wobec chińskich producentów chipów.
„Te środki bezpieczeństwa narodowego nie mają na celu umożliwienia nam uzyskania konkurencyjnej przewagi gospodarczej lub zdławienia ekonomicznej i technologicznej modernizacji Chin. Chociaż te polityki mogą mieć skutki gospodarcze, są motywowane prostymi względami bezpieczeństwa narodowego” – podkreśliła Yellen.
I tak historyczna grzywna w wysokości 300 milionów dolarów została nałożona w środę na dostawcę chińskiego giganta Huawei – na celowniku Waszyngtonu ze względów bezpieczeństwa cybernetycznego i podejrzeń o szpiegostwo.
Ponadto „będziemy nadal łączyć siły z naszymi sojusznikami, aby reagować na nieuczciwe praktyki gospodarcze Chin” – ostrzegł sekretarz Joe Biden.
Niedawne wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona wzbudziły wątpliwości wśród sojuszników Francji, w tym Stanów Zjednoczonych.
Po powrocie z Chin wezwał Europejczyków, aby nie byli „wasalami” Tajwanu w stosunku do Pekinu czy Waszyngtonu oraz „mniej polegali na Amerykanach” w kwestiach obronnych, a następnie kilka dni później opowiedział się za więcej. niezależności gospodarczej w Europie.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce