Wzrost temperatury o jeden stopień doprowadził do zmian w ekosystemie arktycznego jeziora

Wielokrotne ostrzeżenia naukowców dotyczące wzrostu temperatury na świecie i ciągnących się za tym faktem konsekwencji znajdują coraz częściej pokrycie w rzeczywistości. Najnowszym i najbardziej dobitnym tego przykładem jest ekosystem jeziora Hazen w północnej Kanadzie, który ze względu na wzrost temperatury o jeden stopień Celsjusza został całkowicie zaburzony.

Jak informuje glacjolog Martin Sharp z Uniwersytetu Alberty, który był częścią zespołu naukowców dokumentujących dynamiczne zmiany w jeziorze Hazen, ilość przedostającej się do jeziora wody gwałtownie wzrosła. Ponieważ jest to woda, której źródłem są topniejące lodowce, ilość drobnych, trafiających bezpośrednio do jeziora osadów również drastycznie wzrosła. To z kolei przełożyło się na mniejszą ilość promieni słonecznych docierających w głąb jeziora, co może mieć fatalny wpływ na funkcjonowanie całego ekosystemu. Do tej pory zaobserwowano, iż doprowadziło to do rozkwitu alg i niekorzystnych zmian w populacji pstrągów. Przewiduje się, że w bliskiej przyszłości podczas pory letniej, jezioro zostanie całkowicie pozbawione pokrywy lodowej.

Współautorka badań, Krya St.Pierre, dodaje, że pokrywa lodowa jest ważna, ponieważ blokuje ona dostęp promieni świetlnych, które pobudzają fitoplankton do fotosyntezy. Jeśli więc ilość lodu w jeziorze jest mniejsza lub okresy, podczas których pokrywa lodowa jest obecna są krótsze, prowadzi to do zwiększenia produktywności ekosystemu jeziora. Różni się to diametralnie od tego, co było obserwowane w przeszłości, podczas gdy pokrywa lodowa była grubsza i dłużej obecna.

Wyniki badań dokumentują bezprecedensowe zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich trzech stuleci, kwestionując oczekiwania naukowców co do tego, w jaki sposób tak duży system mógł tak szybko zareagować na wzrost temperatury o jeden stopień Celsjusza. Początkowo zakładano, że ze względu na sporą objętość, ekosystem jeziora Hazen będzie dużo bardziej odporny na skutki ocieplenia klimatu. Niepokojące jest odkrycie, że tak nie było. Arktyka jest najszybciej ocieplającym się regionem na naszej planecie. Konserwatywne szacunki zakładają, że średnia temperatura Arktyki wzrośnie o 4 stopnie Celsjusza do końca stulecia.

Naukowcy planują dalsze obserwacje, które pozwolą im określić, czy jest to krótkotrwałe zaburzenie, po którym ekosystem wróci do swojego normalnego stanu, jeśli temperatura wody w jeziorze się obniży, czy też jest to początek znacznie większych, nieodwracalnych zmian.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: Folio.ca