Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wysoka częstotliwość niepowodzeń biznesowych

Wysoka częstotliwość niepowodzeń biznesowych

Europa Środkowo-Wschodnia: Liczba bankructw przedsiębiorstw rośnie, a one stoją przed wieloma wyzwaniami

  • W 2022 r. rośnie liczba bankructw przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej. Tendencja ta jest związana z wyższymi cenami energii i środków produkcji, wyższymi stopami procentowymi, najwyższym od dziesięcioleci poziomem inflacji oraz związaną z wojną niepewnością w Ukraina.
  • Osiem krajów odnotowało wzrost liczby przypadków niewypłacalności (BułgariaI ChorwacjaI WęgryI ŁotwaI LitwaI PolskaI Rumunia I Serbia), podczas gdy spadek odnotowano w czterech innych krajach (Republika CzeskaI EstoniaI Słowacja I Słowenia).
  • Wzrost upadłości przyspieszył w 2022 r. Zjawisko to jest następstwem spadku poziomu upadłości w 2020 r. i wzrostu w 2021 r.

Europa Środkowo-Wschodnia doświadczyła wielu zmian gospodarczych w ciągu ostatnich trzech lat. Środki wsparcia gospodarczego, które różnią się w zależności od kraju, oraz zmiany prawne miały nieproporcjonalny, ale znaczący wpływ na tendencje w zakresie upadłości przedsiębiorstw. Pandemia COVID i związane z nią spowolnienie gospodarcze, a także gospodarcze skutki wojny na Ukrainie wzbudziły obawy, które wpłynęły na działalność gospodarczą i rynki towarowe, a także na płynność i zachowania płatnicze firm.

Gospodarki regionu wykazywały oznaki ożywienia w 2021 r. i pierwszej połowie 2022 r., przy czym większość krajów odnotowała wyższe stopy wzrostu pomimo znacznych wahań. „Rok 2022 charakteryzował się wysoką aktywnością gospodarczą, na przykład PKB Chorwacji i Słowenii wzrósł powyżej 5%, a stopy wzrostu zbliżone do tych poziomów również w PolskaW Rumunia i w Węgryon tłumaczy Grzegorz Sielewicz, szef działu analiz ekonomicznych Coface na Europę Środkowo-Wschodnią. Z drugiej strony,Estonia Dochody uległy stagnacji ze stopą wzrostu na poziomie -1,3%.

Środki wsparcia gospodarczego i handlowego wprowadzone przez organy publiczne przyczyniły się do zmniejszenia liczby upadłości komercyjnych w 2020 r. Proces wycofywania tych środków wsparcia był stopniowy, a przedsiębiorstwa nadal odnosiły korzyści w 2021 r., kiedy stopy procentowe również pozostały niskie. . „W 2022 roku obserwujemy zmianę kierunku przy znacznym wzroście liczby awarii. Przed przedsiębiorcami stanęło wiele wyzwań: rosnące ceny energii i środków produkcji, seria gwałtownych podwyżek stóp procentowych, najwyższa od dziesięcioleci inflacja oraz niepewność związana z wojną na Ukrainie.H”, komentarz Grzegorza Sielewicza.

READ  Polska grupa planuje kupić Mondial Relay

Coface szacuje, że łączna liczba postępowań upadłościowych przedsiębiorstw w regionie Europy Wschodniej wzrosła z 25 917 w 2021 r. do 36 090 w 2022 r., co oznacza wzrost o 39,3%. Osiem krajów doświadczyło więcej bankructw w 2022 r. (BułgariaI ChorwacjaI WęgryI ŁotwaI LitwaI PolskaI Rumunia I Serbia), podczas gdy spadek odnotowano w czterech innych krajach (Republika CzeskaI EstoniaI Słowacja I Słowenia). Serbia i Węgry odnotowały największy wzrost (odpowiednio +106% i +86%), podczas gdy Estonia odnotowała największy spadek (-17%).

Wysoka częstotliwość niepowodzeń biznesowych

Liczba upadłości rośnie we wszystkich branżach, nie tylko energochłonnych

Nic dziwnego, sektory o wysokim zużyciu Energetyka najbardziej ucierpiała na rosnących cenach surowców, przy rosnących kosztach eksploatacji. Na przykład w Polsce sektory: chemiczny, metalowy, papierniczy/drzewny i rolno-spożywczy odnotowały dłuższe niż przeciętne okresy spłaty i wzrosły w porównaniu z 2021 r. Sektory te są również szeroko reprezentowane w regionalnych statystykach dotyczących niewypłacalności: sektor metalowy, papierniczy , drzewny i spożywczy odnotowały wysokie i rosnące wskaźniki niewypłacalności.

Mocno ucierpiał także sektor budowlany. Wskaźniki awaryjności są szczególnie wysokie w Chorwacji, Estonii, na Węgrzech, Łotwie, Litwie iw Polsce ze względu na wysokie ceny materiałów budowlanych i nakładów. Sektor odnotował również spowolnienie na rynku nieruchomości ze względu na wysokie stopy procentowe i niekontrolowaną inflację, a niedobory siły roboczej również stanowiły wyzwanie.

Wreszcie handel detaliczny ma również znaczący udział w upadłościach w większości krajów regionu, chociaż tempo wzrostu postępowań w tym sektorze pozostało stosunkowo ograniczone w 2022 r. Utrzymująca się inflacja w coraz większym stopniu wpływa na wydatki gospodarstw domowych, prowadząc do wzrostu liczby upadłości w tym sektorze.

Perspektywy gospodarcze pozostają co najmniej niepewne. Nasi eksperci spodziewają się spowolnienia inflacji w nadchodzących miesiącach, ale oczekuje się, że większość gospodarek w regionie odnotuje słabszy wzrost w 2023 r. W rzeczywistości inflacja pozostanie znacznie powyżej celów banku centralnego. Dlatego powinien nadal podnosić stawki, co będzie miało negatywny wpływ na wypłacalność firm. Dlatego uważamy, że liczba niewypłacalnych firm powinna nadal rosnąć w 2023 roku.„, Dodać Jaroslav Jaworski, dyrektor zarządzający Coface na Europę Środkowo-Wschodnią.

READ  Minister rolnictwa dołącza do obozu zwolenników intensywnego pozyskiwania drewna

wiedzieć więcej, Pobierz nasze pełne badanie