Sulzer i Medmix otrzymali pozwolenie w Polsce na kontakt z Victorem Wexselbergiem
Obie firmy musiały zawiesić działalność w Polsce ze względu na ich wspólnego kluczowego partnera Victora Wexselberga. W związku z wojną na Ukrainie rosyjska oligarchia jest na krześle władz polskich iw odwecie Warszawa zdecydowała się pójść dalej.
Winterthur poinformował w poniedziałek, że polską działalność firmy przemysłowej Sulzer utrudniają sankcje nałożone przez samorząd na jej dwie spółki zależne. Sulzer Pumps Wastewater Poland i Sulzer Turbo Services Poland nie mogą już prowadzić handlu na terenie kraju.
Polskie sankcje dotyczą Victora Wexelberga, który poprzez Divil Holding posiada 49% udziałów w Sulphur. Zakaz został teraz rozszerzony na dwie polskie spółki zależne grupy, chociaż „Wexelberg nie ma kontroli ani własności nad żadną ze spółek zależnych Sulzer, a jego prawa ekonomiczne w Sulzer zostały odebrane”, podała firma w oświadczeniu. Firma uważa te ograniczenia za „fałszywe” i nadal błaga o ich zniesienie.
Medmix również został dotknięty
Ekspert ds. rozwiązań aplikacyjnych Medmix ogłosił, że zamknie swoją bazę produkcyjną we Wrocławiu ze względu na te same polskie ograniczenia. Victor Wexelberg posiada 40% udziałów w Medmix poprzez Divel Holding. Medmix Poland nie jest zatem uprawniony do kontynuowania działalności.
Zarząd stara się wykreślić firmę z listy firm licencjonowanych, ale wobec braku odpowiedzi ze strony polskiego rządu, fabryka jest zmuszona zawiesić produkcję, generując tygodniową sprzedaż 16 mln franków. Medmix zatrudnia w Polsce 283 pracowników.
Medmix zauważa, że Polska jest jedynym krajem, który przyjął sankcje utrudniające jej działalność. Pan. Wexelberg utracił teraz wszelkie prawa ekonomiczne i nie będzie mógł sprzedawać ani kupować żadnych obligacji Medmix bez zgody OFAC, amerykańskiej firmy odpowiedzialnej za sprawozdawczość finansową i egzekucję.
Medmix jest spółką zależną firmy Sulzer, która od jesieni jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jej rozwiązania użytkowe skierowane są na rynek kosmetyczny oraz zdrowie czy przemysł. Firma zatrudnia 2000 osób na całym świecie.
Oerlikon, który poprzez Liwet Holding posiada do 41% udziałów w Victor Wexelberg, nie precyzuje jeszcze, czy nowe polskie sankcje zablokują jego działalność, podczas gdy firma ma wiele zakładów produkcyjnych w Polsce.
Akcje szwajcarskie zakończyły się o 4% niżej do 72 franków, Medmix 17,6% niżej do 27,44 franków, a Orlican 2,4% niżej do 7.065 franków. Szerszy indeks SPI zyskał 0,13%.
Widziałeś błąd?Proszę daj nam znać.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE