Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wołodymyr Zełenski zdaje sobie sprawę z „bardzo trudnej sytuacji” w Donbasie

https://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.pnghttps://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.png30Stan na mapiePowiększenie

Kontekst

Transmisja na żywo: Sandra Favier, Clemence Abtogbour, Pierre Bouvier i Elia Pomiers

Zdjęcie na okładce: Anna Poladyuk, 66 lat, schrony przy wejściu do piwnicy, gdy pociski moździerzowe uderzyły w okoliczne tereny, w Siewierodoniecku 18 maja 2022 r. Yasuchi Chiba / Agencja France-Presse

W przypadku tej transmisji na żywo można przesyłać treści w godzinach od 9:00 do 21:00.

  • Armia rosyjska wkroczyła do Donbasu, gdzie strajki są trwałe. Samozwańczy Regionalny Sztab Obrony „Republika” Prorosyjski separatysta z Doniecka twierdził, że schwytał „pełna kontrola” Miasto Liman z „wsparcie” Rosyjskie Siły Zbrojne, piątek 27 maja. Ani armia ukraińska, ani rosyjska nie zareagowała na tę deklarację, ale zdobycie tego miasta, ważnego ośrodka kolejowego, otworzyłoby Rosjanom drogę do regionalnych ośrodków Słowiańska, a następnie Kramatorska, przyczyniając się jednocześnie do okrążenia powstających blok. W pobliżu miejscowości Siewierodonieck i Łysyczańsk, na wschodzie.
  • Kilka tygodni po bombardowaniu Siewierodoniecka wydaje się, że okrążenie miasta dobiega końca. W piątek funkcjonariusz policji w prorosyjskiej separatystycznej republice Ługańsku powiedział, że miasto jest oblężone, a siły ukraińskie straciły wszelką możliwość wyjścia. Jednak szef ukraińskiej administracji miejskiej Ołeksandr Stryuk zaprzeczył całkowitemu oblężeniu, przyznając się do sytuacji ” bardzo trudne „. „Prawie dwie trzecie obwodu miasta jest okupowane przez wroga, ale nie jest ono oblężone”., specjalnie. Szacuje się, że w mieście pozostaje od 12 do 13 tysięcy mieszkańców.
  • Bombardowanie ukraińskich miast poza Donbasem. Według władz lokalnych w piątek rosyjskie rakiety wycelowały w obiekt wojskowy w dużym mieście Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie, nad Dnieprem. „Żałujemy dziesiątek zabitych i od 30 do 35 rannych”„Ofiarami są wszyscy żołnierze”, powiedział Giennadij Kurban, który jest odpowiedzialny za obronę miasta, zauważając, że wszystkie ofiary to żołnierze.
  • Boris Johnson mówi, że wraz z nacieraniem sił rosyjskich i bombardowaniem miast takich jak Charków, Ukraina potrzebuje nowej broni. Premier Wielkiej Brytanii wezwał Zachód do przekazania MLRS Ukrainie (M-270MLRS, dla systemu wielokrotnego uruchamiania rakiet, „wielu wyrzutni rakiet”). Ta broń pozwoli Ukrainie Obrona przed rosyjską artyleriąA Zwłaszcza, że ​​siły moskiewskie „Kontynuuj osiąganie zysków” W regionie Donbasu robienie „Powolny postęp, ale (…) namacalne, namacalne, namacalne. Władze ukraińskie nieustannie domagają się tego rodzaju broni.
  • Koszt szkód w ukraińskiej infrastrukturze” będzie dla „90 miliardów do 100 miliardów dolarów”Według Aleksandra Kobrakowa, Ministra Infrastruktury Ukrainy. Na Forum w Davos prezydent Szwajcarii Ignacio Cassis zapowiedział, że jego kraj zorganizuje w dniach 4-5 lipca „Konferencja Odbudowy Ukrainy”który powinien w szczególności dotyczyć kwestii zadeklarowanych i przyszłych składek Banku Światowego, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Unii Europejskiej (UE).
  • Ukraiński Kościół Prawosławny, dotychczas przyłączony do Patriarchatu Moskiewskiego, ogłosił oderwanie się od Rosji. „Nie zgadzamy się z patriarchą Moskwy Cyrylem (…) O wojnie na Ukrainie »wyjaśnił w komunikacie prasowym do tego Kościoła prawosławnego, na zakończenie soboru jej poświęconego „agresja” Przeciw Ukrainie, która zapowiedziała „Całkowita niezależność i autonomia Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego”.
  • Ukraińscy ranni wojenni leczeni we Francji. Kijów podziękował Francji za goszczenie „Wojna ukraińska ranna w swoich szpitalach, zwłaszcza w szpitalach wojskowych”.Według komunikatu prasowego opublikowanego w środę wieczorem przez francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych. Gabinet francuskiego ministra poinformował AFP, że dwóch pierwszych ukraińskich żołnierzy zostało przyjętych w Szpitalu Wojskowym Bercy w rejonie Paryża.
READ  17 byłych kolumbijskich żołnierzy podejrzanych o udział w zabójstwie prezydenta Haitiiti

Oglądaj transmisję na żywo z wczoraj tutaj.

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty dotyczące wojny na Ukrainie

rozszyfrowanie. Wojna na Ukrainie: po obu stronach, niezrównoważona liczba ofiar

Reportaż. Północny Kijów, gigantyczne „miejsce zbrodni” dla żandarmów-ekspertów

obraz. Sauli Niinistö, prezydent kochany przez Finów i szanowany przez Władimira Putina

Prace konserwacyjne. Dyplomację Stolicy Apostolskiej możemy zaklasyfikować jako „duszpasterstwo humanitarne”

Reportaż. Wojna na Ukrainie: W Novi Zalcia „podwójna kara” dla byłych czarnobylskich przesiedleńców

wideo. Siewierodonieck, nowy Mariupol?

rozszyfrowanie. Wspólna wrogość, wojna czy zbiorowa samoobrona?

Media. Ukraiński humor wojenny na cześć Charliego Hebdo

wideo. Metro w Charkowie wznawia służbę po zakwaterowaniu ludności cywilnej