Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: prawda, którą Władimir Putin stara się ukryć

Wojna na Ukrainie: prawda, którą Władimir Putin stara się ukryć

Wydaje się, że na froncie ukraińskim sytuacja ponownie utknęła w martwym punkcie. W kwietniu 2023 r., kiedy w 2023 r. rozpoczęła się ofensywa kijowska, w obwodzie charkowskim (północno-wschodnia Ukraina) miała miejsce nowa ofensywa rosyjska, która zebrała to, co pozostawiliśmy za sobą na nowy rok. Podczas gdy Rosja czekała, aż jej przeciwnik wyczerpie się pod względem ludzi i sprzętu, Kongres USA głosował Zwrot pomocy wojskowej o wartości 61 miliardów dolarów, 20 kwietnia. Ponadto zdegradowany został prezydent Wołodymyr Zełenski Wiek rekrutacji wynosi od 27 do 25 lat Ukraiński parlament ratyfikował fakt, że armia może używać, W pewnych okolicznościach dla więźniów.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin dokonał rekonstrukcji swojego gabinetuinstytucja Polityk wojskowy. 12 maja doszło do zmiany ministra obrony Siergieja Szojgu Andriej Biełousow I mutować Jako sekretarz Rady Bezpieczeństwa. W grze w muzyczne krzesła Nikołaj Patruszew (były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji) i Aleksiej Dyumin (Nowy Sekretarz Rady Państwa) zostają osobistymi doradcami Prezydenta. Natomiast Walerij Gierasimow pozostaje na razie szefem sztabu Sił Zbrojnych Rosji.

Choć budżet obronny stale rośnie, wszyscy czekają na reformę podatkową, która ma na celu zwiększenie dochodów państwa rosyjskiego w celu finansowania wysiłku wojennego. Przesłanie Nowelizacji jest jasne: aby zwyciężyć w dłuższej perspektywie, musimy przygotować Rosję na gospodarkę wojenną. Jednak Władimir Putin nie może wygrać tej wojny na Ukrainie. Nie ma środków ekonomicznych.

Rosyjska gospodarka zapłaciła już wysoką cenę za wojnę na Ukrainie

Najpierw koszt ludzki. Chociaż szacunki znacznie się różnią, liczby wahają się od 300 000 do 450 000 żołnierzy rosyjskich, zabitych lub rannych.W tym co najmniej 50 000 żołnierzy zabitych i zidentyfikowanych) Od początku konfliktu regularnie osiągany jest postęp. Ponadto, według brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Liczba strat będzie rosnąć. Obecnie szacuje się, że dziennie od 1000 do 1200 żołnierzy rosyjskich zostaje zabitych lub rannych, co stanowi najwyższą średnią od rozpoczęcia wojny w lutym 2022 r. Według brytyjskiego wywiadu.

W sprawie Straty materialne dla Rosji,Nadal trudno to ocenić. Również według brytyjskiego Ministerstwa Obrony. W szacunkach ogłoszonych 27 kwietniaarmia rosyjska straciłaby co najmniej 10 000 pojazdów opancerzonych, w tym prawie 3000 czołgów bojowych (około piętnaście razy więcej niż cała flota francuska!), 109 samolotów, 136 helikopterów, 346 dronów, 23 okręty wojenne wszystkich klas i ponad 1500 dział artyleryjskich wszystkie typy.

READ  Oskarżony o zbrodnie wojenne w mieście Bucha, Rosja zaprzecza i prosi o dyskusję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Aby zaradzić tej sytuacji, Rosja zintensyfikowała swoje inicjatywy. Po pierwsze, aby ominąć zachodnie sankcje, stworzono prawdziwą gospodarkę równoległą. Więc, Morze Azowskie stało się wylęgarnią przemytu – Na czele stoi rosyjska ropa i komponenty elektroniczne.

Zaraz potem Od kwietniaProces oczyszczania rozpoczął się w Ministerstwie Obrony Narodowej. Celem jest ograniczenie szerzącej się korupcji Przygotowanie kraju do prawdziwej gospodarki wojennej. Od początku wmawiano nam, że czas działa na korzyść Władimira Putina, tak jak działał na korzyść Aleksandra I (cesarza w latach 1801–1825) i Józefa Stalina. Problem w tym, że nie jest to prawdą.

Problemy gospodarcze Rosji są znacznie poważniejsze, niż się wydaje

W porównaniu z 2021 rokiem Rosja potroi swoje wydatki na cele wojskowe. Szacunki budżetu obronności i bezpieczeństwa wyniosły 3,9% PKB w 2023 r. wobec 2,7% w 2021 r. Około 6% w 2024 rCo będzie stanowić od 30 do 40% wydatków państwa.

Jednak ten obraz Rosji zmierzającej w stronę „gospodarki wojennej” zaciemnia rzeczywistość. Rosyjski produkt narodowy brutto jest w przybliżeniu równy łącznemu produktowi narodowemu brutto Belgii i Holandii dla populacji około 146 milionów ludzi, w porównaniu z około 30 milionami łącznie dla Belgii i Holandii. Dlatego Rosja jest biednym krajem, którego gospodarka opiera się przede wszystkim na wydobyciu i złożach gazu i ropy. Jeśli sankcje nie rzuciły go na kolana, zwłaszcza ze względu na tendencję podmiotów niezachodnich, a nawet zachodnich, do ich obchodzenia (Niemcy, Grecjaitp.) i nadal wywierają na nią ogromny wpływ.

Po pierwsze, było Nieudany zakład Kremla Kto nie myślał, że rządy europejskie to zrobią „Odwaga” rezygnacji z rosyjskiego gazu. W rezultacie cena gazu w 2023 r. znacząco spadła w porównaniu do podwyżek w 2022 r. (40% europejskiego gazu pochodziło z Rosji przed wojną w porównaniu do 15% na koniec 2023 r.). Jednak cena baryłki ropy Ural utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie (nigdy nie spadła poniżej 55 dolarów za baryłkę). Ale w rezultacie nadwyżka handlowa Rosji osiągnie 50 miliardów dolarów w 2023 roku w porównaniu do 238 miliardów dolarów w 2022 roku. W maju przekroczył on 8%.główny kurs Centralnego Banku Rosji jest na poziomie 16%Co w naturalny sposób szkodzi inwestycjom sektora prywatnego.

Zdolność Rosji do zaciągania pożyczek, odizolowana od kontrolowanego przez Zachód międzynarodowego systemu finansowego, jest bardzo ograniczona lub nie istnieje. Kto pożyczy? Podsumowując, przy wysokiej inflacji, wygórowanych stopach procentowych i zerowej lub prawie zerowej zdolności zadłużenia Rosja ucieka się do barteru (Broń umożliwiająca dostęp do zaawansowanych technologii wojskowych w stosunkach z Iranem i Koreą PółnocnąI opierając się na swoim suwerennym funduszu, rosyjskie „jajko” teoretycznie przeznaczone na emeryturę osób starszych.

READ  Rosja twierdzi, że „zniszczyła” fabrykę wojskową pod Kijowem

Jednak na pierwszy rzut oka fundusz będzie ogólnie stabilny, a nawet nieznacznie rosnący Na dzień 1 czerwca wynosi 141,5 miliarda dolarów. Byłby to jednak efekt zręczności księgowej. Według Business Insider, cytując Bloomberga: Zniknie 44% płynności funduszu. Ważna jest gotówka, a nie akcje rosyjskich spółek, których wartość jest trudna do oszacowania. Przy takim tempie, według Bloomberga, Rosja będzie miała rok lub dwa, zanim (kto wie?) stanie się niewypłacalna.

Rosja jest zależna od swojego suwerennego funduszu majątkowego… i od radzieckich zapasów broni

Kreml był już na początku swojej „specjalnej operacji wojskowej” tak przekonany o zwycięstwie, że przydzielił jej najnowszy sprzęt i najlepsze wojsko. Celem było nie tylko ścięcie rządu Wołodymyra Zełenskiego i podporządkowanie sobie Ukrainy, a następnie atak na Mołdawię, Gruzję i państwa bałtyckie, ale także udowodnienie światu, że Rosja wróciła do grona wielkich mocarstw.

Konsekwencją tego błędu były ogromne straty w nowoczesnym sprzęcie i czołgach T-72B3M, T-80BVM I T-90Na przykład nowoczesne pojazdy opancerzone. W rezultacie mobilizacja rosyjskiego Ministerstwa Obrony podobno trwa od 2022 roku 40% radzieckich czołgów i transporterów opancerzonychKtórzy czekali w głównej bazie sprzętowej zlokalizowanej w Buriacji (rosyjski Daleki Wschód).

Co więcej, wg Szacunki Królewskiego Instytutu Usług z lutego 2024 r (RUSI), brytyjska instytucja badawcza specjalizująca się w obronności i bezpieczeństwie, podaje, że około 80% miesięcznej produkcji sprzętu (czołgi, pojazdy opancerzone itp.) będą w rzeczywistości pojazdami z czasów radzieckich, które można było zmodernizować i zrewitalizować.

Jeśli chodzi o rakiety, Rosja w dalszym ciągu opiera się na zachodnich komponentach elektronicznych. W związku z tym liczba przypadków przemytu podwoiła się. Nawet produkcja amunicji boryka się z niedociągnięciami. Jednak zdaniem Instytutu RUSI rosyjski przemysł zbrojeniowy ma trudności ze spełnieniem wymagań. Tymczasem Ministerstwo Obrony musi ponownie polegać na zapasach byłego Związku Radzieckiego, szacowanych na trzy miliony pocisków. Krótko mówiąc, zapasy radzieckie wyczerpują się szybciej niż możliwości przemysłowe zastąpienia ich nowoczesnym sprzętem. Dlatego na dłuższą metę taka sytuacja jest nie do utrzymania.

Jakie możliwości ma Kreml na przełamanie impasu?

Jak możemy prowadzić wojnę z krajem, którego populacja i armia jest trzykrotnie mniejsza, ale który ma ogromne wsparcie finansowe i militarne (m.in. wsparcie Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej), skoro prowadzimy kraj (finansowo)? ) Wykluczanie narodów i cierpienie z powodu dezinwestycji przemysłowych, ze starego systemu produkcyjnego, Poważne problemy w pracy (Milion Rosjan, w większości młodych i dobrze wykształconych, Opuścił kraj w 2022 i 2023 roku), kraju, którego gospodarka opiera się niemal wyłącznie na cenie węglowodorów, która sprowadza się do Apel do Iranu A do Korei Północnej, żeby zaspokoić część jej potrzeb wojskowych? To jest sytuacja, którą Kreml stara się przed nami ukryć. W obliczu tej rzeczywistości prezydent Władimir Putin ma kilka opcji.

READ  Holandia i Dania zgadzają się na przekazanie Ukrainie samolotów F-16, Zełenski chwali „historyczną” decyzję

Po pierwsze, istnieje Finansowanie chińskie. Pekin mógłby sfinansować część wysiłków militarnych Rosji, zainwestować w rosyjską gospodarkę, wykupić aktywa firm, a nawet zadomowić się w sektorze energetycznym. Wydaje się to mało prawdopodobne. Chińczycy bardzo obawiają się amerykańskich sankcji, które mogłyby mieć negatywny wpływ na ich gospodarkę i bilans handlowy, a tym samym spowolnić wzrost ich siły militarnej, będącej narzędziem do osiągnięcia ich ostatecznego celu strategicznego, jakim jest powrót do Chin. „Pax Seneka” w regionie Azji i Pacyfiku.

Zaraz potem Cena ropy. Wystarczy, że cena baryłki ropy naftowej wzrośnie. Nagle dochody Rosji wzrosną arytmetycznie, uzupełniając państwowy fundusz majątkowy i umożliwiając modernizację przestarzałego instrumentu produkcji. Jednak biorąc pod uwagę liczbę katastrof i wojen, które miały miejsce w ostatnich latach, rynki zwykle zachowują spokój… Jednak nie ma rzeczy niemożliwych: Wojna między Iranem a IzraelemSpowolnienie produkcji saudyjskiej, poważny atak terrorystyczny w zachodniej stolicy, a nawet zabójstwo głowy państwa przejęłyby władzę na Kremlu.

Wtedy jest wybór Sowiecka odbudowa kraju. W obliczu konieczności modernizacji systemu produkcyjnego, problemów na rynku pracy i braku możliwości zaciągania kredytów Władimir Putin może ulec pokusie całkowitej renacjonalizacji rosyjskiej gospodarki. Niepowodzenie w przywróceniu wielkości Związku Radzieckiego może doprowadzić do odrodzenia jego ginącego modelu gospodarczego.

Wreszcie, Ingerencja w wybory w Stanach Zjednoczonych lub krajach europejskich. Na tym właśnie polega istota wojny hybrydowej. Można mówić o interwencji bezpośredniej (wybory prezydenckie w USA w 2016 r., brexit itp.), pośredniej (kryzysy migracyjne) lub nawet pośredniej (najemnicy przejmujący francuskojęzyczne kraje Afryki, powodując chaos i tym samym przyspieszając kryzys migracyjny). Wszystko, co ekscytuje skrajną prawicę w Europie, a nawet skrajną lewicę, to sprawa Władimira Putina. Wraz z rozwiązaniem Zgromadzenia Narodowego ogłoszonym przez Emmanuela Macrona we Francji spodziewamy się, że rosyjskie trolle i ich sojusznicy, Irańczycy, Azerbejdżanie i inni, zostaną uwolnieni, aby wpłynąć na wybory krajowe zaplanowane na 30 czerwca i 7 lipca.