Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna koalicyjna między Czechami a Polską – wyzwolenie

Wojna koalicyjna między Czechami a Polską – wyzwolenie

Widziany z nieba duży krater kopalni węgla brunatnego – rodzaj węgla – wydaje się być gigantycznym wyznacznikiem granicy w Prawdziwej, południowo-zachodniej Polsce. Rozciąga się od Niemiec na zachodzie po Czechy na południu i wschodzie. Od północy wąski chodnik o szerokości trzech kilometrów łączy obiekt przemysłowy z resztą Polski. Kopalnia, która została otwarta w 1904 r., Dotarła niemal do granic granicy, a dziś wywołuje silną irytację sąsiadów, zwłaszcza Czechów, którzy obawiają się planów ekspansji ogłoszonych przez operatora górniczego. , Polski Komitet Generalny PGE

Po latach napięć między Pragą a Warszawą – jeszcze Zwykle zwraca się do przyjaznych krajów w sprawach związanych z energią i ochroną środowiska – czeski rząd ogłosił w poniedziałek, że pójdzie przed europejski wymiar sprawiedliwości, aby zatrzymać rozbudowę Troi i zaprzestać eksploatacji kopalni. Jest to pierwsza w historii UE: nigdy wcześniej żadne państwo członkowskie nie pozwało drugiego z powodów środowiskowych.

Praga krytykuje swojego sąsiada za brak przejrzystości, złą ocenę środowiskową zagrożeń środowiskowych stwarzanych przez kopalnię i jej rozbudowę, a przede wszystkim za zagrożenie zaopatrzenia w wodę pitną czeskich wiosek wzdłuż granicy. Republika Czeska wezwała również do zatrzymania kopalni do czasu podjęcia decyzji rok po złożeniu oficjalnej skargi. „Wierzymy, że europejska sprawiedliwość będzie wspierać środowisko, w którym prawa obywateli Europy są łamane i niszczone. Głęboko wierzymy, że zyski z węgla nie mogą być ważniejsze niż prawa ludzi” – powiedziała Nicole Grezkova, koordynator kampanii węglowej w Greenpeace w Czechach.

Niska woda gruntowa

Po stronie czeskiej, podobnie jak po stronie niemieckiej, mieszkańcy wsi od lat narażeni są na nękanie odkrywkowego wydobycia węgla. Hałas, pył i zanieczyszczenia emitowane przez siódmą najbardziej zanieczyszczoną elektrownię Turo w Europie, aby zminimalizować transport paliwa zainstalowany na wyjściu z kopalni. Plan ekspansji górnictwa wywołał bunt. Planuje osiągnąć odległość 100 metrów od granicy z Czechami, zwiększyć głębokość przepaści do 330 metrów nad poziomem terenu i zmniejszyć jej powierzchnię do 25 do 30 kilometrów kwadratowych. Według PGE projekt umożliwi kopalni funkcjonowanie do 2044 roku. Ludzie, jak widzą wpływ, w szczególności na zwierciadła wody w regionie, są, według Prue, napędzani i zanieczyszczani przez Duro.

READ  Kluczowym aspektem reformy sądownictwa w Polsce jest „niezgodność” z prawem europejskim.

„Decyzja rządu o ściganiu Polski to ulga dla tych z nas, którzy mieszkają obok mnie Do 2020 roku poziom wód gruntowych spadnie o osiem metrów, ponad dwukrotnie więcej niż przewidywała PGE do 2044 roku ”. Milan Starek, który mieszka w Uhlnej, podkreśla w komunikacie prasowym, że stał się rzecznikiem obaw mieszkańców wioski. Ostatni rok, On mówił Polityka Miejscowi już muszą brać krótkie prysznice, robić pranie w domu znajomego lub wlewać wodę do strumieni. Dalsza eksploatacja kopalni i jej rozbudowa, zdaniem libereckich urzędników regionalnych, mogą spowodować utratę 30 000 czeskiej wody pitnej.

Planowane są nowe kopalnie

Minimalna szansa na naleganie polskiego rządu Chroń sektor węglowy Kryzys klimatyczny i Wzrost aspiracji redukcji CO2 do 2030 roku W Unii Europejskiej. 80% krajowej energii elektrycznej nadal pochodzi z elektrowni węglowych, które wytwarzają 8% własnej energii elektrycznej, podobnie jak w Drew. Polacy dużo płacą za tę politykę energetyczną: jakość powietrza w kraju jest najgorsza w całej UE, a cena energii elektrycznej jest bardzo wysoka.

Warszawa nie spieszyła się jednak ze zmianą modelu. Oczekuje się, że ostatnie kopalnie węgla zostaną zamknięte dopiero w 2049 r., A żywotność elektrowni nie została nawet określona. Jeśli krajowe cele energetyczne zostaną osiągnięte, kraj będzie musiał polegać na węglu, aby do 2030 roku wytwarzać 56% energii elektrycznej. Decyzja Coal o budowie nowych kopalń, którą polski rząd powinien poważnie rozważyć, jest wciąż odległa. Niska rentowność paliw kopalnych w porównaniu do odnawialnych źródeł energii.

Po stronie czeskiej zmiana energii nie posunęła się dalej. Rząd wydaje się bardziej spieszyć z zamknięciem polskiej kopalni w Troi niż nadal działa na Morawach W północnych Czechach. Republika Czeska, trzeci co do wielkości producent węgla w Europie, opiera ponad 50% energii elektrycznej na paliwach kopalnych i nie planuje wycofać się przed 2038 r.

READ  Prezydentem Polski nie jest już Niewiedoma, Michał Kwiatkowski