Klimat – Wyobraź sobie jajko na twardo, które kręcisz na stole: to jest to Grunt Aż do XX wieku. Zastąp je surowym jajkiem i spróbuj je obrócić: to jest nasza dzisiejsza planeta. Zdjęcie z (nieznaczną) nutą letniej przesady pomoże Ci zrozumieć dlaczego obrót Błękitna planeta zwalnia coraz bardziej.
Ludzkość zmieniła nachylenie Ziemi poprzez pompowanie wód gruntowych
Tym zaskakującym wnioskiem są obliczenia amerykańskiego zespołu kierowanego przez Jet Propulsion Laboratory, ramię badawcze amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA), Opublikowano w czasopiśmie PNAS 15 lipca 2024 r. Aby zrozumieć, jak zespół się tu znalazł, naprawdę musisz wiedzieć dwie rzeczy:
-
Po pierwsze, długość dnia nie jest tu długością dnia słonecznego (która oczywiście zmienia się w zależności od pory roku). Jest to czas, w którym Słońce dwukrotnie osiąga zenit na naszym niebie, lub czas, jakiego potrzebuje nasza Ziemia, aby całkowicie obrócić się wokół własnej osi..
-
Druga rzecz, którą warto wiedzieć: okres ten wydłuża się jednak od miliardów lat Przez 20 tysięcy lat równoważył to efekt odwrotny. Akcelerator.
Ziemia zwalnia (ale wolniej od 20 tysięcy lat)
Jak wiadomo, Księżyc oddziałuje na Ziemię siłą grawitacji, powodując przypływy i przypływy. Ten ruch wody oceanicznej spowalnia obrót Ziemi, choć w niewielkim stopniu, powodując wydłużenie dnia o około 2,4 milisekundy na stulecie.
Jednak na przestrzeni 20 000 lat to spowolnienie zostało w bardzo niewielkim stopniu zahamowane. Koniec paleolitu oznacza koniec maksimum ostatniego zlodowacenia. Od tego czasu temperatura na Ziemi powoli się podnosi, co jest dobrodziejstwem dla Homo sapiens, ale także dla Polaków, którzy odzyskali spokój. Gdy pogoda się uspokoi, lód topi się na równiku, a obieg wody w połączeniu z ruchem płyt ziemskich robi resztę, rozprowadzając wodę w kierunku Antarktydy i Bieguna Północnego, gdzie ponownie zamarza: bieguny odzyskują siły i gromadzi się masa. Z ziemi przenosi się tam ponownie.
W wyniku tej nowej linii Ziemia obraca się nieco (bardzo) nieco szybciej z roku na rok i ze stulecia na stulecie. Naukowcy nazywają to „izostatyczną korektą lodowcową”. Zatem dzień trwa nieco krócej, w tempie 0,8 milisekundy (milisekundy) na miesiąc na stulecie – obliczają nasi astrofizycy. Pamiętaj o jajku na twardo i jajku surowym: płyny, ich ruchy, a zwłaszcza ich bezwładność wpływają na ciało, które zajmują.
Tym samym koniec maksimum lodowcowego spowolnił (o -0,8 ms na wiek) wydłużenie dni spowodowane przez Księżyc o miliardy lat (o +2,4 ms na wiek), co oznacza, że w ciągu ostatnich 20 000 lat dni wydłużyły się o około 1,6 ms na wiek (różnica między 2,4 a 0,8).
Temperatura Ziemi wzrosła
Czy podążasz? Gdy już skończysz, reszta jest znacznie prostsza. Powiedzmy otwarcie: globalne ocieplenie wszystko wstrząsa. Kiedy zrozumiemy poprzednie akapity, bardzo logiczne będzie wyobrażenie sobie, że wzrost temperatury wpływa na obrót Ziemi.
Ponieważ rozpuszczając, Lód z biegunów (i Grenlandia) powoduje odwrotny efekt regulacji izostatycznej lodowca, a tym samym ma tendencję do spowalniania obrotu Ziemi. Ale w jakim stopniu? Aby się tego dowiedzieć, zespół JPL wykorzystał wszystkie dostępne dane klimatyczne od 1800 roku do dnia dzisiejszego.
Wynik jest jasny. „W pierwszej połowie XX wwyjaśnia L HuffPost Geolog Surendra Adhikari Sprawy zaczynają się komplikować z powodu El Nino […] Jednak w ciągu ostatnich 20 lat wpływ globalnego ocieplenia na dłuższe dni osiągnął szczyt.
Ludzki znak jest silniejszy niż miliardy lat
W XX wieku globalne ocieplenie również zaczęło wpływać na długość dni (z badania wynika, że od +0,3 do 1,0 ms/wiek), ale w XXI wieku wszystko osiąga punkt krytyczny. Wpływ topniejącego lodu, powodujący masowe ruchy wody, wynosi +1,33 ms/stulecie wydłużenia dnia: liczba, która zdaniem zespołu badaczy powinna znacznie wzrosnąć.
W badaniu szacuje się zatem, że jeśli stężenie dwutlenku węgla w atmosferze będzie nadal rosło, powodując coraz większe topnienie biegunów, sam efekt ocieplenia może osiągnąć, a następnie przekroczyć +2,4 ms/wiek, przekraczając w efekcie efekt cieplarniany. Grawitacja Księżyca i siła wynikająca z pływów. To, w przeciwieństwie do skomplikowanych obliczeń mierzących odpowiednik mrugnięcia okiem na stulecie, uzasadnia to badanie i jego wnioski.
Tak naprawdę, nawet jeśli śledziłeś przygody związane z obrotem Ziemi tylko jednym okiem, powinieneś pamiętać o tym: po raz pierwszy w historii geologicznej naszej planety pływy będą pierwszym hamulcem, który nie będzie hamował obrotu Ziemi , ale na stopieniu biegunów. Jest to po prostu nieobliczalny symbol sposobu, w jaki ludzie, często niechętnie, przeprojektowują swoje środowisko. Nawet jeśli oznacza to zakłócenie dynamiki, która funkcjonowała przez wiele miliardów lat.
Zobacz także na HuffPost:
W Kalifornii niszczycielskie pożary doprowadziły do ewakuacji tysięcy ludzi
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!