Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wirus wywołujący gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską po raz pierwszy wykryto u zwierząt gospodarskich w Izraelu

Wirus wywołujący gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską po raz pierwszy wykryto u zwierząt gospodarskich w Izraelu

W Izraelu pojawiło się właśnie bezprecedensowe zagrożenie dla zdrowia. Po raz pierwszy wirusa odpowiedzialnego za krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną (CCHF) wykryto u zwierząt gospodarskich w kilku regionach kraju, w tym na Wzgórzach Golan, Dolinie Jezreel i Południowym Karmelu. Ustalenie to zostało potwierdzone przez izraelskie Ministerstwo Rolnictwa, które również poinformowało o obecności kleszczy przenoszących wirusa.

CCHF, choroba wirusowa atakująca bydło, owce i ludzi, przenoszona jest głównie przez kleszcze, które żywią się krwią zakażonych zwierząt lub poprzez bezpośredni kontakt z ich płynami ustrojowymi. Nawet jeśli Ministerstwo potwierdzi, że spożycie mięsa lub mleka nie stwarza ryzyka zakażenia, potencjalne zagrożenie tą chorobą dla człowieka budzi poważne obawy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia CCHF objawia się u ludzi nagłym wystąpieniem objawów, takich jak gorączka, ból mięśni i nudności. Jeszcze bardziej niepokojąca jest wysoka śmiertelność: około 30% zdiagnozowanych przypadków może zakończyć się śmiercią. Chociaż jest to pierwszy przypadek zidentyfikowania wirusa w Izraelu, jest on powszechny w innych krajach Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji Zachodniej i Europy Południowo-Wschodniej. Ministerstwo potwierdza, że ​​na ryzyko zarażenia chorobą narażone są jedynie osoby mające bardzo bliski kontakt ze zwierzętami gospodarskimi lub owcami.

W obliczu tego pojawiającego się zagrożenia izraelskie władze odpowiedzialne za zdrowie wzywają do zachowania czujności, szczególnie w przypadku osób pracujących w pobliżu pasących się zwierząt.

READ  Dlaczego bycie w związku jest gwarancją dobrego zdrowia