Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wielorakie skutki globalnego ocieplenia na zdrowie człowieka

Wielorakie skutki globalnego ocieplenia na zdrowie człowieka

Setki tysięcy ludzi we wszystkich krajach świata umiera co roku z powodu bezpośrednich i pośrednich konsekwencji globalnego ocieplenia. Fale upałów, ulewne deszcze, pożary, burze i susze: Prawdopodobieństwo i dotkliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych są dobrze udokumentowane, ale niekoniecznie mają związek ze zdrowiem człowieka.

Poprzez 43 wskaźniki opracowane przez stu ekspertów, British Journal skalpelWe współpracy z 51 instytucjami, w tym Światową Organizacją Zdrowia (WHO), stara się ponownie umieścić zdrowie w centrum debaty. dla niego „Odliczanie do zdrowia i zmian klimatycznych” zostało wydane w środę, 26 październikana kilka dni przed rozpoczęciem światowej konferencji klimatycznej COP27, 5 listopada. „Jesteśmy w punkcie zwrotnym”Marina Romanello, dyrektor wykonawczy projektu w University College London, zapewnia:

„Jesteśmy świadkami poważnych skutków zdrowotnych zmian klimatycznych na całym świecie, podczas gdy ciągłe globalne uzależnienie od paliw kopalnych pogłębia te niekorzystne skutki zdrowotne w kontekście wielu globalnych kryzysów”.

Z powodu szybkiego wzrostu temperatur — średnia temperatura powierzchni Ziemi jest o 1,1°C wyższa niż w czasach przedindustrialnych, a ostatnie siedem lat było najcieplejszymi w historii — wrażliwych populacji, takich jak ludzie powyżej 65 roku życia i dzieci poniżej 1. roku życia. Do wysokich temperatur przez coraz dłuższy czas. Zwłaszcza w Europie narażenie ludności na fale upałów wzrosło średnio o 57% w latach 2010-2019 w porównaniu z poprzednią dekadą oraz o ponad 250% w niektórych regionach, takich jak południowa Hiszpania czy Czechy.

Zgony mogą się podwoić w ciągu trzydziestu czterech lat

Bezpośrednie skutki zdrowotne, w tym zaostrzenie chorób układu krążenia lub układu oddechowego, pogorszenie snu i zdrowia psychicznego oraz zwiększona śmiertelność z powodu urazów. Zgony związane z upałami wzrosły o 68% w latach 2017-2021 w porównaniu do lat 2000-2004. W Europie, jeśli trendy się utrzymają, liczba zgonów podczas fal upałów może się podwoić w ciągu trzydziestu czterech lat, jak wynika z pierwszego opublikowanego raportu na temat regionu.

READ  Huragan Beryl: W nadchodzących godzinach sytuacja na Jamajce będzie krytyczna

Wpływ tych wyższych temperatur można również zaobserwować w danych ekonomicznych. W 2021 r. utracono 470 miliardów roboczogodzin, co stanowi wzrost o 37% w porównaniu ze średnią roczną z lat 1990-1999. Krótko mówiąc, prawie 140 godzin na mieszkańca w ciągu roku. Dotyczy to głównie sektora rolnego (40%) oraz krajów o niskim HDI. Potencjalne straty dochodów odpowiadają 5,6% PKB w tych krajach, w których pracownicy są najbardziej narażeni na skutki wahań finansowych.

Do przeczytania pozostało 54,12% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.