We wtorek w parlamencie skrajnie prawicowy polski poseł opróżnił gaśnicę na menorę, menorę zapaloną podczas żydowskiego święta Chanuki.
Akt, który został natychmiast potępiony przez nowego premiera Donalda Tuska.
Zastępca został ukarany.
„Stało się coś niedopuszczalnego. Szkoda. „. Premier Polski Donald Tusk zdecydowanie potępił we wtorek prowokację skrajnie prawicowego posła w parlamencie. Wybraniec opróżnił gaśnicę na menorę, symbol menory dla judaizmu.
Skrajnie prawicowy polski poseł Grzegorz Braun za pomocą gaśnicy ugasił menorę chanukową w budynku parlamentu. pic.twitter.com/WOn43bizIU – Olya (@oliaklein) 12 grudnia 2023 r.
Na zdjęciach opublikowanych przez polskie media widać, jak Grzegorz Braun zanurza menorę i wypełnia Salę Parlamentu chmurą piany gaśniczej. Menorę zapalono w parlamencie z okazji obchodów żydowskiego święta Chanuki, Święta Świateł, w obecności osobistości żydowskich.
„Żadnej tolerancji dla antysemityzmu”
Marszałek parlamentu (Izba Reprezentantów), A „Policzek wymierzony polskiemu parlamentowi”. „Dopóki będę przewodniczącym parlamentu, antysemityzm, perwersja i rasizm nie będą tolerowane”.– zagrzmiał Szymon Holonia, przerywając dyskusję. Pierwsza runda sankcji została już podjęta: poseł Grzegorz Braun ze skrajnie prawicowej partii Confederaja został wykluczony z obrad parlamentu i otrzymał maksymalne kary finansowe. Na niego też trzeba złożyć skargę do sądu. Według Prezydencji parlamentu posłowi grozi kara do dwóch lat więzienia.
Większość ugrupowań parlamentarnych, w tym populistyczna nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość, potępiła tę akcję. „Wstyd! Poseł do polskiego parlamentu właśnie to zrobił. Kilka minut po tym, jak świętowaliśmy tam Chanukę”. Ambasador Izraela w Polsce Yaakov Levin poinformował w mediach społecznościowych, publikując wideo, na którym Grzegorz Brown gasi menorę.
-
Przeczytaj także
Wybory legislacyjne w Polsce: Centrowa, proeuropejska opozycja zdobywa większość
Grzegorz Braun nie jest jego pierwszą prowokacją. W maju podczas konferencji w Warszawie zaatakował polsko-kanadyjskiego historyka Holokaustu Jana Grabowskiego, profesora Uniwersytetu w Ottawie, za pomocą mikrofonu.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”