W obawie, że węgierska spółka energetyczna jest zbyt zadłużona wobec Rosji, Senat RP podjął w marcu uchwałę blokującą umowę z polską państwową spółką energetyczną, która pozwoliłaby MOLowi przejąć ponad 400 polskich stacji benzynowych.
Bogdan Borosevich, senator sprzeciwiający się tej decyzji, powiedział w wywiadzie w Gdańsku, gdzie znajduje się duża polska rafineria, że wojna na Ukrainie uczyniła niebezpiecznym wejście na rynek jego kraju węgierskiej filii Rosji.
„Można było dyskutować o tym przed wojną, ale teraz nie można mieć złudzeń co do lojalności Orbana, którego nazwał „najważniejszym sojusznikiem Putina w Unii Europejskiej” – powiedział. Jeśli chodzi o konglomerat MOL, powiedział: „Współpraca z Rosją jest ważną częścią jego biznesu, a nawet jego przetrwania”.
Departament Pracy odrzucił prośby o wywiad, ale w publicznych oświadczeniach zwrócił uwagę na trudność i koszt przejścia na ropę nierosyjską. Rafineria na Dunaju na południe od Budapesztu od ośmiu lat masowo inwestuje w pozyskiwanie ropy z innych krajów, która zwykle jest droższa, ale nadal w 65% jest zależna od Rosji.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce