Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wczesna menopauza: wiek, objawy, jakie są konsekwencje?

Wczesna menopauza: wiek, objawy, jakie są konsekwencje?

Z kilku powodów kobieta może przejść menopauzę przed zwykłym wiekiem pięćdziesięciu lat. Co zatem dzieje się w organizmie?

Tam Brak menstruacji To wyjątkowy okres Zatrzymanie cyklu miesiączkowego u kobiet, Funkcja jajników i tym samym koniec okresu rozrodczego. Objawia się kilkoma objawami, takimi jak: Uderzenia gorącaNocne poty, zaburzenia snu… na różne sposoby powodyTo się czasami zdarza wczesny. Wpływowy Karolina ReciforIch przedział wiekowy 36 lat Na przykład leczenie raka piersi od lipca 2023 r. ogłoszono w styczniu 2024 r Instagrama To Terapia hormonalna Miała zamiar podążać „Umieścić W okresie menopauzy od kilku lat. W zależności od rodzaju leczenia hormonalnego menopauza może być odwracalna.

Definicja: Czym jest przedwczesna menopauza?

w tempie, Menopauza występuje około 50-51 roku życia. Gdy stanie się to wcześniej, Między 40 a 45 rokiem życiaEksperci mówią o „Wczesna menopauza„, który charakteryzuje się „przedwczesną niewydolnością jajników”. Dotknie to jedną na 100 kobiet. „Diagnozę stawia się tylko wtedy, gdy Brak miesiączki trwał co najmniej rok Potwierdzą to badania hormonalne„, wyjaśnia dr Odell Bagot, ginekolog, autor książki „Menopauza, nie panikuj!” (wyd. Mango).

Jakie są przyczyny wczesnej menopauzy?

Przedwczesna menopauza może być spowodowana m.in Chirurgia jajników (usunięcie jajników), chemioterapia, terapia hormonalna lub radioterapia. Niektóre choroby mogą być również odpowiedzialne za wczesną menopauzę, np.: Choroby autoimmunologiczne : toczeń, choroba Leśniowskiego-Crohna, niedoczynność tarczycy, celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów… i wreszcie, Genetyczny Jest to również przestępstwo i może w rzeczywistości oznaczać przedwczesną menopauzę Dziedziczny. Innymi słowy, matka, która doświadcza wczesnej menopauzy, może mieć córkę, która również doświadczy menopauzy wcześniej niż przeciętnie. Przyczyny genetyczne nie są systematyczne.

Jakie są objawy wczesnej menopauzy?

Objawy menopauzy, niezależnie od tego, czy są wczesne, czy nie, są liczne i zróżnicowane, ale nie wszystkie kobiety mogą je doświadczyć:

  • Brak miesiączki przez rok, okres, który może być poprzedzony zaburzeniami miesiączkowania.
  • Bezsenność lub zaburzenia snu
  • Uderzenia gorąca
  • Zaburzenia nastroju lub drażliwość
  • Zmniejszone pożądanie seksualne
  • Suchość pochwy
READ  Czy cierpisz na bóle głowy po spożyciu alkoholu? Nauka właśnie odkryła dlaczego!

Jakie są konsekwencje dla organizmu?

Niedobór estrogenu może mieć skutki zdrowotne, takie jak: Osteoporoza Odpowiada za złamania i zwiększa ryzyko ich rozwoju Choroby układu krążenia. Kolejny wniosek: zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Według amerykańskiego badania z 2017 roku opublikowanego w czasopiśmie Diabetologia, u kobiet po menopauzie w wieku od 40 do 44 lat ryzyko zachorowania na tę chorobę metaboliczną jest pomnożone przez 2,4. Ma wczesną menopauzę Wpływ na płodność. Kobiety, które zbyt wcześnie przechodzą menopauzę, mają „mniej czasu” na realizację projektu rodzicielskiego, czyli urodzenie dziecka. Kobieta po menopauzie nie może już zajść w ciążę.

Diagnoza: Ocena hormonalna w celu pomiaru poziomu FSH

Rozpoznanie wczesnej menopauzy opiera się na badaniu wywiadu lekarskiego i rodzinnego kobiety, ocenie hormonalnej i ewentualnie USG, a nawet laparoskopii. Ocena hormonalna potwierdza przedwczesną niewydolność jajników. W przypadku wczesnej menopauzy,Poziom hormonu folikulotropowego lub Wtedy FSH jest bardzo wysokie A to jest od Estrogen jest na najniższym poziomie„, wyjaśnia dr Bagot.

Leczenie kobiet cierpiących na wczesną menopauzę zależy od:Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) przepisana w przypadku braku przeciwwskazań„, wyjaśnia dr Bagot. Najczęściej podaje się go przez skórę (żel lub plaster) w połączeniu z doustną progestyną, z wyjątkiem przypadku histerektomii.„. Ta terapia hormonalna pozwala uniknąć wszelkich problemów zdrowotnych związanych z niedoborem estrogenów i przezwyciężyć objawy menopauzy.

Podziękowania dla dr Odile Bagot, ginekologa, autorki książki Menopauza, nie panikuj! (redaktorzy Mango) i blog Mam Gynéco.