Poruszający świat. Polska jest jednym z 7 krajów UE wyróżnionych ze względu na deficyt. Kraj ma nadzieję odnieść korzyści poprzez usunięcie warunków.
Warszawa szacuje, że znaczna część jej deficytu publicznego wynika z wojny na Ukrainie. Od początku rosyjskiej inwazji kraj znacznie zwiększył swoje wydatki na obronę. Oba kraje dzieli granica długości ponad 500 km.
Polska jest członkiem NATO i wydaje na obronność dużą część swojego PKB: w tym roku 4,1%, czyli 35 miliardów dolarów. To ponad dwukrotnie więcej niż limit zalecany przez System Transatlantycki.
Zwiększając wydatki na wojsko, ma nadzieję chronić nie tylko swoje terytorium i obywateli, ale także resztę UE.
„Na obronność wydajemy dużą część naszego PKB, w pewnym stopniu pomagamy także innym członkom” – powiedział minister finansów Andrzej Domański. „Financial Times”..
Dodaje: „Zasługujemy na specjalne traktowanie. Bez zwiększenia wydatków na obronę nie będziemy mieli nadmiernego deficytu”.
Polski rząd, który uważa, że kraj znajduje się na pierwszej linii frontu „konfliktu na dużą skalę”, planuje w przyszłym roku dalsze zwiększanie wydatków na cele wojskowe, które wyniosą 4,7% PKB.
„Zasługujemy na więcej jedności”
Urzędnicy wzywają do złagodzenia kary, gdyż od lipca kraj objęty jest przez Komisję Europejską procedurą nadmiernego deficytu publicznego. W zeszłym roku wyniósł on 5,1% PKB, znacznie powyżej poziomu 3% określonego w przepisach UE.
„Uważam, że to całkowicie niesprawiedliwe, że jesteśmy poddawani tej procedurze, nadal zasługujemy na międzynarodową solidarność” – mówi polski minister finansów.
Na początku tygodnia rząd przedstawił Brukseli plan ograniczenia deficytu do 2,9% PKB do 2028 r., jeśli gospodarka będzie się nadal rozwijać.
Zwiększając w przyszłym roku wydatki na wojsko, kraj zobowiązał się do cięć wydatków średnio o 0,82% PKB w ciągu czterech lat. Według źródła bliskiego toczącym się rozmowom dyskusje są konstruktywne i oczekuje się, że Komisja wyda pozytywną opinię.
Kiedyś Polska wierzyła, że skorzysta na preferencyjnym traktowaniu. W kwietniu ubiegłego roku na marginesie spotkania MFW i Banku Światowego urzędnicy potwierdzili, że wzrost wydatków na cele wojskowe – w związku z wojną na Ukrainie – będzie, zdaniem Brukseli, czynnikiem „łagodzącym”.
Mieli nadzieję uniknąć procesu nadmiernego deficytu, ale tak się nie stało. Minister finansów Polski uważa dziś, że wznowienie zawieszonych na czas pandemii procedur nadmiernego deficytu stoi w sprzeczności z niedawnymi działaniami UE mającymi na celu pobudzenie inwestycji publicznych.
Od czasu akcesji 20 lat temu Polska odnotowała znaczny wzrost gospodarczy. W tamtym czasie był to dziewiąty co do wielkości PKB w Unii Europejskiej. Dziś zajmuje 6. miejsce, wyprzedzając Szwecję i Belgię.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu