Młody polski reżyser John P. Matuszczyński potwierdza swój związek z polityczną treścią swoich wcześniejszych filmów. Warszawa 1983, Sprawy Państwowe, Według prawdziwej historii, ukaże się w środę, 4 maja, daleko od pożyczonego wcześniej thrillera Springs, potępiającego wpływ orwellowskiej dyktatury na obywateli.
W 1983 roku w Warszawie dwóch przyjaciół walczyło na ulicy, dopóki Crescors nie został aresztowany i pobity na śmierć przed Zurychem. Matka ofiary, działaczka NSZZ „Solidarność”, otrzymywała groźby w sprawie syna. Żurek postanawia potępić śmierć przyjaciela i złożyć skargę na policję. Ten błąd przybierze skalę politycznego śledztwa prowadzonego przez rząd generała Zaruzelskiego.
1983 odpowiada trzeciemu rokowi unii SolidarnośćW okresie komunistycznej dyktatury pod wpływem szefa rządu, a następnie głowy państwa PRL w latach 1981-1989 gen. Wojciecha Wittolda Jaruchelsky’ego. Pierwsze lata nie były godne ataków we Włoszech, ale raczej wybiegiem ucisku polskiego społeczeństwa w ostatnich latach komunizmu. Urodzona w 1984 roku dyktatorska łabędzi śpiew wyreżyserowany przez Johna B. Matusziński z retoryką i powściągliwością ujawnia kłamstwa zbrodniczego reżimu, który jest gotów zrobić wszystko, aby utrzymać się przy władzy.
Reżyser obnaża fakty, same fakty. Jego kamera monitoringu jest daleko, a film nie szuka tekstów ani sentymentów. Wybór sceny z chłodnymi kolorami i oświetleniem potęguje uczucie ucisku. Strach, zwątpienie i rozpacz żyją w mieście, na ulicach, w budynkach. To społeczne „rozłączenie” jest niewątpliwie powodem, dla którego pierwszy zrodzony pod rządami komunistów związek nazwano „Solidarnością”.
Żurek jest sam, nawet w pobliżu. Jeśli znajduje wsparcie, to w księdzu Bobilusko, zamordowanym w 1984 roku. Odważny, ponieważ tonie coraz bardziej na każdym etapie kraju, jego przejście w upadku na ten świat jest drogą krzyżową. Osobowość szaleńczo kontroluje społeczność, która od niej ucieka. Zwykły, ofiarny bohater, którego straszliwy los został przedstawiony z przebiegłością, pokorą i szacunkiem.
Płeć : thriller polityczny, biografia
Dyrektor : Jan P. Matuszyński
aktorzy : Tomasz Zietek, Sandra Korzeniak, Jacek Braciak
Kraj : Polska/Czechy/Francja
Czas trwania : 2h39
Wyjście : 4 maja 2022
Dystrybutor : Dystrybucja pamiątek
Streszczenie : Warszawa 1983. Syn działacza bliskiego Solidarności został pobity przez policję na śmierć. Fałszywe groźby: dyktatorski reżim generała Jaruchelsky’ego zrobi wszystko, co możliwe, aby uniemożliwić sprawiedliwy proces.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE