Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W ten dzień Bożego Narodzenia w 1991 roku, kiedy zniknął wielki Związek Radziecki

W ten dzień Bożego Narodzenia w 1991 roku, kiedy zniknął wielki Związek Radziecki

Wypełniam obowiązki prezydenta. Pozostaję wierny moim zasadom. Zatriumfowała linia podziału kraju i rozpadu państwa […] Proces odnowy kraju i radykalne zmiany w społeczności międzynarodowej okazały się znacznie trudniejsze, niż można by się spodziewać. […]. Na tych warunkach Michaił Gorbaczow, prezydent ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich), dokończył „imperium”, którego fundamenty zostały położone podczas rewolucji bolszewickiej w 1917 roku.

„szalony strażak”

Będąc u władzy od 1985 r. — następnie (do sierpnia 1991 r.) był sekretarzem generalnym Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej — Gorbaczow postanowił przekształcić państwo, aby dostosować je do swojej epoki i reszty świata. Pomimo swojej siły z piętnastu republik, potężny Związek Radziecki nie jest w najlepszej formie.

Gospodarczo w połowie lat 80. był daleko w tyle. Chińscy sąsiedzi zrobili krok w kierunku gospodarki rynkowej pod koniec lat siedemdziesiątych, a nie.
Poprzez reformy strukturalne Gorbaczow przedstawił projekt modernizacji i demokratyzacji, który tkwi w dwóch słowach, które stały się symbolami „pierestrojki”, restrukturyzacji gospodarczej i „głasnosti”, politycznej przejrzystości. Również dla Gorbaczowa przetrwały „zasady” zimnej wojny.

Komentatorzy będą mówić o „lekkim komunizmie” w imieniu osoby, która otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla w 1990 roku. Inni zakwalifikowaliby samego Gorbaczowa, próbującego ocalić reżim na końcu swojej granicy, przed „palącymi strażakami”.

pragnienie suwerenności

„Imperium”, które obejmuje dwa kontynenty, ZSRR stara się utrzymać swoją pozycję drugiego światowego mocarstwa, podczas gdy pojawiają się pierwsze rysy. – upadek muru w listopadzie 1989 r.; wydarzenia, które miały miejsce kilka miesięcy wcześniej na Węgrzech, w Polsce i Czechosłowacji, które otworzyły się na świat i oderwały od sowieckiego „wielkiego brata”; Śmiertelny upadek Ceausescu w Rumunii zaalarmował.

Wiosną 1990 r. piętnaście republik sowieckich, w tym Rosja, sformułowało poprzez urny wyborcze swoje pragnienie suwerenności. Trzy państwa bałtyckie, Estonia, Litwa i Łotwa zwróciły się w stronę Europy, aby wyrazić pragnienie całkowitej niepodległości. W połowie stycznia 1991 roku próba inwazji na Wilno była punktem zwrotnym w tym procesie. Siły sowieckie, złożone głównie z żołnierzy rosyjskich, mają odzyskać kontrolę nad trzema małymi republikami bałtyckimi. Aktywny i zdecydowany sprzeciw miejscowej ludności oraz międzynarodowe potępienie położyły kres ofensywie.

READ  Wojna na Ukrainie: Zbombardowanie bazy w pobliżu polskiej granicy, według władz

Dwa miesiące później, 17 marca 1991 r., Gorbaczow zaproponował w referendum odnowienie Związku Radzieckiego poprzez przyznanie większej autonomii wszystkim republikom.

Jelcyn stojący na powozie

Na pytanie: „Czy uważasz za konieczne zachowanie Związku Radzieckiego w formie odnowionego związku suwerennych i równych republik, w którym prawa i wolności wszystkich, niezależnie od ich narodowości, będą w pełni zagwarantowane?” 77,8% ze 185 milionów głosujących odpowiedziało twierdząco. Konserwatyści się palą. Potępiają ogłoszenie rozpadu Związku Radzieckiego.

Zaspy bloku sowieckiego: „To była forma kontuzji” według Andrieja Chasiny

21 sierpnia 1991 r., gdy Gorbaczow spędzał dni, jeśli nie przynajmniej spokojnie z rodziną, w swoim wiejskim domu nad brzegiem Morza Czarnego, twarda linia partii komunistycznej z Moskwy podejmuje próbę przywrócenia władzy w jego ręce. Sprawa, uwieczniona przez Borysa Jelcyna stojącego na czołgu, kończy się niepowodzeniem. Prezydent Rosji, który jak wielu Rosjan sprzeciwia się puczystom, gotów jest wziąć sprawy w swoje ręce.
Prezydent Związku Radzieckiego, który złagodził napięcia i ostatecznie opuścił Krym, aby powrócić do Moskwy, powinien zdecydować się na rezygnację ze stanowiska sekretarza generalnego Związku Radzieckiego.

„naturalna śmierć”

Upadek wydarzeń wystarczy, by wystraszyć republiki, które boją się niewyobrażalnego kroku wstecz. Do tego stopnia, że ​​8 grudnia 1991 roku do wraku wpadła łódź ZSRR z listy. Zebrani pod Mińskiem szefowie trzech głównych republik ZSRR, Ukrainy, Białorusi – gospodarza dnia – i „federacji” rosyjskiej, reprezentowanej przez Borysa Jelcyna, ogłosili wyjście z unii wszystkich republik. Rosja ! To, z czym to wszystko się wydarzyło, w grudniu 1922 roku wyzwolił się spod kurateli Związku Radzieckiego i doprowadził do jego ostatecznego rozwiązania. W tym procesie niezależne republiki rysują kontury nowej wspólnoty interesów: ISE. 25 grudnia cud bożonarodzeniowy się nie wydarzył, zmarł czerwony olbrzym. Jego „naturalna śmierć” według Andrieja Graczowa, rzecznika Gorbaczowa.

READ  Wiadomości poranne na czwartek, 20 lipca 2023 r