Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce uchodźcy z Ukrainy napędzają rynek pracy

W Polsce uchodźcy z Ukrainy napędzają rynek pracy

Natalia ma 30 lat i mieszka w Konotopie na północy Ukrainy. Kiedy w marcu jej miasto znalazło się pod ostrzałem Rosji, wyjechała samochodem ze swoją 7-letnią wnuczką. Pojechała do Wrocławia, gdzie mógł ją ugościć ukraiński przyjaciel.

Sześć miesięcy później Natalia pracuje w centrum handlowym w tym dużym mieście pod Niemcami, jednym z najbardziej dynamicznych miast w kraju. Jest manicurzystką w salonie kosmetycznym. Wynajmuje mieszkanie. „W Konotopie miałam swój mały salonik. Tutaj jestem pracownikiem, ale od razu coś znalazłam. Ona mówi. Jeśli to nie zadziała, możesz to łatwo zmienić. »

Podobnie duża liczba ukraińskich uchodźców z łatwością znalazła możliwości pracy. Od początku wojny do Polski przybyło prawie 6 milionów uchodźców. Wielu z nich wyjechało do innych krajów lub wróciło już na Ukrainę, a w polskich służbach społecznych zarejestrowanych jest 1,3 mln osób, a 420 tys. z nich pracuje.

Stopa bezrobocia 3%

„Dorosły tak naprawdę nie ma wyboru– wyjaśnia Artur Osquerec, koordynator wciąż czynnego punktu recepcyjnego na Dworcu Centralnym we Wrocławiu. Uchodźcy po przybyciu dostają 300 zł (64 euro), potem nic. Znajdujemy dla nich zakwaterowanie, a państwo zapewnia im 500 złotych (106 euro) miesięcznie na każde dziecko. Ale osoba dorosła nie otrzymuje miesięcznego zasiłku. »

Sytuacja na rynku pracy w Polsce ułatwia tym uchodźcom znalezienie pracy. Przy oczekiwanym wzroście na poziomie 4,6% w 2022 r. kraj radzi sobie dobrze. Stopa bezrobocia wynosi około 3%. We Wrocławiu odsetek ten wynosi zaledwie 1,5%.

Uchodźcy to prawie wyłącznie kobiety, często z dziećmi. „Wielu pochodzi ze wschodniej Ukrainy, obszarów najbardziej dotkniętych wojną. „Inżynierowie, księgowi lub pracownicy administracyjni”.– analizuje Oskar Edin, kierownik projektu we Wrocławskim Urzędzie Pracy. Ze względu na brak znajomości języka polskiego nie mogą znaleźć pracy na tym samym poziomie co ich kwalifikacje. Nie boją się jednak przyjąć tego, co im się oferuje: pracę w charakterze sprzedawczyni, pracowniczki fabryki lub sprzątaczki w zamian za limit płacy minimalnej, czyli 2360 zł netto (502 euro).

READ  RPower wybiera inwertery Huawei dla polskich instalacji fotowoltaicznych - ReNews

Utwórz CV w języku polskim

Do zakwaterowania Ukrainek urząd pracy we Wrocławiu zatrudnił trzy osoby, które same były uchodźcami. Maria Pavlova, lat 25, przyjechała sama z Krzemieńczuka w środkowej Ukrainie. Pracowała w szkole językowej i uczyła się polskiego, gdy w jej kraju wybuchła wojna i szkoła została zamknięta.

Dziś przyjmuje Ukrainki poszukujące pracy we Wrocławiu: „Niektóre osoby są po traumie i w stanie zamętu, nie mogą się zaprezentować. Pytam ich o kwalifikacje, pomagam im napisać CV po polsku, Ona mówi. Stworzyliśmy także grupy dyskusyjne, w których omawiamy różne możliwości znalezienia pracy. Pokazujemy im, że trudności są normalne, bo nikt nie był gotowy na emigrację…”

W przypadku tych kobiet główne trudności dotyczą znalezienia bardziej zrównoważonego mieszkania – ponieważ ceny wynajmu wzrosły – oraz, w razie potrzeby, znalezienia opieki dla swoich dzieci. W pozostałej części uchodźcy są dobrze przyjmowani. W oknach Wrocławia witają Was plakaty w języku ukraińskim. „Mam dużo telefonów od pracodawców, którzy chcą zatrudnić Ukraińców”Potwierdza to Oskar Eden.

Kraj potrzebuje pracowników

Następuje fala współczucia dla sąsiadów, tym bardziej spontaniczna, że ​​Polacy są przekonani, że grozi im takie samo niebezpieczeństwo, jakim jest inwazja rosyjska. Ale przybycie ukraińskiej siły roboczej stanowi także szansę dla kraju. „W Polsce obserwuje się spadek liczby ludności czynnej zawodowo w miarę jak pokolenie wyżu demograficznego osiąga wiek emerytalny”.– wyjaśnia Agnieszka Schloen-Dominczak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ponadto hojna polityka rodzinna prowadzona przez konserwatywną koalicję rządzącą wypchnęła wiele kobiet z rynku pracy.

Dlatego kraj potrzebuje napływu siły roboczej. Czas pokaże, czy ci uchodźcy pozostaną, czy nie. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, w maju ubiegłego roku jedynie 20% z nich planuje osiedlić się w Polsce.

READ  Posłowie przyjmują tekst o nadzorze mediów

—————-

Polska ma trzecią najniższą stopę bezrobocia w Europie

Polska liczy 38 milionów mieszkańców, z czego 18 milionów to ludność czynna zawodowo. Od 2012 roku stopa bezrobocia w Polsce kształtuje się poniżej średniej UE. Obecnie wynosi 3% i jest trzecim najniższym wskaźnikiem w Unii Europejskiej, po Czechach i Niemczech.

Oczekuje się, że w tym roku Polska wzrośnie o 4,6%, a w 2023 o 1,7%. Grozi mu spadek aktywności w Niemczech, która odpowiada za 30% jej eksportu.