Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce rząd chce otworzyć nową kopalnię węgla – Wyzwolenie

W Polsce rząd chce otworzyć nową kopalnię węgla – Wyzwolenie

Podczas gdy w całej Europie toczy się debata na temat daty zamknięcia ostatnich kopalń węgla, polski rząd rozważa otwarcie nowych. Głęboka, odkrywkowa kopalnia węgla zmusiłaby do opuszczenia swoich domów 3000 osób mieszkających w okolicach Złoczewa w centralnej Polsce.

Jej otwarcie zapewni zasilanie oddalonej o około sześćdziesiąt kilometrów elektrowni Bełchatów. Elektrownia ta łączy w sobie preferencje: obiekty przemysłowe emitujące największą ilość dwutlenku węgla2 Dla całej Unii Europejskiej jest także głównym źródłem energii elektrycznej w kraju, wytwarzając samotnie 20%. Obecnie dostarczają go dwie pobliskie kopalnie, których złoża wyczerpią się około 2030 roku. Wtedy nowa kopalnia Złoczew miałaby przejąć elektrownię i zaopatrywać ją przez kolejne trzydzieści lat.

Przeczytaj takżeW Polsce panuje złość na kopalnie węgla

Koszt tego projektu od 2015 roku szacowany jest na około 3,5 mld euro. Rząd konserwatywnej partii PiS nadał mu nowy impuls, zatwierdzając projekt, realizując tym samym jedną ze swoich wyborczych obietnic. . Ogłoszenie następuje wkrótce po kolejnej decyzji podjętej na początku lutego, która kończy zakup rosyjskiego węgla przez polskie spółki państwowe. Ponieważ jest tańszy i lepszej jakości od polskiego węgla, w ostatnich latach stanowi coraz większy udział węgla wykorzystywanego w polskich elektrowniach. Rekord padł w 2018 roku, kiedy sprowadzono 19,3 mln ton, a polska produkcja osiągnęła poziom około 50 mln ton.

Racjonalność ekonomiczna

Sektor węglowy, który pozostaje kluczowy dla polskiej gospodarki, boryka się z coraz większymi trudnościami. W zeszłym roku produkcja spadła do najniższego poziomu od pięciu lat, a udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej spadł z 80% do 74%, co stanowi najniższy odsetek w historii. według Bank ŚwiatowyUdział węgla w PKB spadł od 2008 r., osiągając zaledwie 0,27% w 2017 r.

Przeczytaj także W Polsce „sektor węglowy cierpi od dawna”

Aktywnie wspiera ten sektor rząd, który jako jedyny w Unii Europejskiej nie zobowiązał się do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. W związku z planem, który w grudniu trafi do Komisji Europejskiej, do 2030 r. zużycie węgla drzewnego wzrośnie o 56% miksu elektrycznego. Jest to aberracja dla Greenpeace Pologne, która przemawia za ostatecznymi wynikami tego palnego dnia.Dekada.

Ale pomimo całego woluntaryzmu PiS, racjonalizm gospodarczy i środowiskowy ostatecznie położy kres erze węgla. Dostawcy energii elektrycznej Energa i Enea ogłosili w czwartek, że porzucili plany budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrolicy w północno-wschodniej Polsce ze względu na trudności w pozyskaniu niezbędnych środków.