Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce rosyjskie miasto Kaliningrad zostało przemianowane na starą polską nazwę

Rząd ogłosił w środę, że miasto wróci do swojej dawnej polskiej nazwy, Królewiec. Rzecznik prezydenta Rosji potępia „wrogie działania”.

Przez Le Figaro z AFP

Opublikowany Aktualizacja

Nazwa Kaliningrad pochodzi od rosyjskiej enklawy o tej samej nazwie Polska i Litwy zniknie z map i oficjalnych polskich dokumentów i zostanie zastąpiona starą polską nazwą miasta, ogłosił rząd w środę, 10 maja. Warszawa.

Zaznaczył, że Kaliningrad powróci teraz do swojej polskiej nazwy Królewiec, powołując się na rekomendację Krajowej Komisji Nazw Miejscowości.

Ta zawartość jest niedostępna.

Przeciwko „rusyfikacji w Polsce”.

Nie chcemy rusyfikacji w Polsce, dlatego naszą decyzją jest nazwanie Kaliningradu i jego regionu w naszym języku.” Minister Valdemar Buda powiedział w oficjalnym oświadczeniu. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow natychmiast odpowiedział, że to nie jest pytanie.Jeszcze więcej rusofobii, te skrajne szaleństwa w Polsce„.”To nie służy Polsce. To nie są tylko nieprzyjazne czyny: czyny wrogie.„, podkreślił.

„Czytaj więcej – W Polsce rządzący PiS został przytłoczony swoją prawicą

Założone w 1255 roku przez Zakon Krzyżacki, miasto stało się w połowie XV wieku jego stolicą, a później stolicą Księstwa, Królestwa i Wolnego Państwa Prus. Jego pierwotna nazwa Königsberg pochodzi od niemieckich słów Königsberg, po polsku Królewicz, po litewsku Karaliasius i po rosyjsku Korolevitz, na cześć króla czeskiego Ottokara II, który brał udział w wyprawach krzyżowych w tym regionie.

W 1946 roku miasto zostało nazwane Kaliningrad na cześć Michaiła Kalina , przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej Związku Radzieckiego, kiedy Związek Radziecki zaanektował to miejsce jako rekompensatę za zniszczenia i straty spowodowane podczas II wojny światowej. Wojna. „Nadanie dużemu miastu w pobliżu naszej granicy imienia Kalinin, sprawcy decyzji o masowej egzekucji polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku, budzi w Polsce negatywne emocje.„, zanotował Waldemar Buda. Tysiące polskich oficerów zostało rozstrzelanych przez sowiecką policję polityczną w 1940 r., a Kreml odmawiał uznania masakry aż do lat 90. XX wieku.

READ  Polska nie chce grać, akceptuje, a potem pokonuje też Francję | Drużyny narodowe - Hokej na lodzie