Wciąż czujemy zapach świeżej farby w budynku, w którym 3850 górników z kopalni Moszczenica przebierało się i kąpało, w Jastrzębiu-Zdroju na Śląsku, w południowo-zachodniej Polsce, a który ostatecznie został zlikwidowany w 2001 roku. 2 września Building It ponownie otworzył swoje podwoje dla publiczność. Tutaj działa Instytut Dziedzictwa i Dialogu, który odpowiada za nowe centrum kulturalne. Interaktywna wystawa na czterech piętrach zanurza zwiedzających w wyjątkową historię tego liczącego 80 000 mieszkańców regionu: od pięknego uzdrowiska w XIX wieku.H XX wieku, aż do połowy XX wieku, stało się miastem górniczymH wieku i gdzie znajdują się kanony architektoniczne Socrealizm.
Lokalna państwowa spółka górnicza Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), w której większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa, kontynuuje poszukiwania Co roku 15 milionów ton węgla hutniczego. Bogaty w węgiel i niezbędny do produkcji stali, ten rodzaj węgla jest wpisany do Rejestru Zasobów Strategicznych Unii Europejskiej (UE). Głównym producentem jest JSW.
Chociaż kilka kopalni w mieście – w tym Moshkinika – zaprzestało produkcji w latach 90. i 2000., w dalszym ciągu istniały cztery kopalnie, których zamknięcie nie było planowane. Służy jako wytchnienie dla 25 000 górników, w tym 5 000 mieszkańców Jastrzębia-Zdroju.
„Młodzi nie chcą już pracować w kopalni”
Jednakże łuki te mogą być krótkotrwałe, jeśli wodór zastąpi koks, paliwo wytwarzane w wielkich piecach przez węgiel metalurgiczny, szybciej niż oczekiwano. „Wodór rzeczywiście jest możliwy, ale ekologiczny jest tylko w 1% przypadków. W związku z tym węgiel metalurgiczny będzie nam potrzebny w okresie przejściowym, który będzie trwał co najmniej dwadzieścia, a może i trzydzieści lat, co nie przeszkadza Jastrzębiem Zdrój od ostatecznego pozbycia się go.”, – wspomina Adam Juszczak, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Ale przede wszystkim węgiel, czyli zwykły węgiel wykorzystywany ze względu na swoje właściwości termiczne, które Polska posiada. To czarne złoto, które wspiera śląskie rodziny od ojca do syna, nadal wytwarza 70% energii elektrycznej w kraju. Dziś jego dni są policzone. W 2020 r. rząd ogłosił harmonogram odchodzenia od węgla i planuje zamknięcie trzynastu kopalń do 2049 r., czyli na rok przed osiągnięciem przez UE neutralności emisyjnej.
Pozostało Ci do przeczytania 75,42% tego artykułu. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy