Od początku wojny na Ukrainie Polska stała się pierwszym krajem w Europie, który przyjął kilka milionów ukraińskich uchodźców. Siła robocza, która pojawiła się we właściwym czasie, aby zrekompensować bezrobocie w kraju. Fragment magazynu „We Europeans” z 16 lutego 2023 r.
Od początku rosyjskiej inwazji pod koniec lutego 2022 r. w Polsce szukało schronienia kilka milionów Ukraińców. Kraj przyjmujący uznał to za błogosławieństwo umożliwiające zaspokojenie zapotrzebowania na siłę roboczą, podczas gdy stopę bezrobocia szacuje się na około 3%.
Sieć domów towarowych Biedronka, posiadająca 3400 sklepów i 80 000 pracowników, jest największym pracodawcą w Polsce. Firma jest przyzwyczajona do przyjmowania Ukraińców: obecnie stanowią oni około 3% pracowników grupy. Od lat 90. Ukraina jest naturalnym zasobem siły roboczej kraju. „Mamy długą historię zatrudniania Ukraińców, sięgającą 2006 roku– wyjaśnia Karolina Płońska, dyrektor ds. rozwoju w Biedronce. „Nasze języki są podobne, nasza kultura jest podobna, nasze jedzenie jest podobne, więc myślę, że ci ludzie czują się tutaj dobrze”.
„Znaczący wzrost zatrudnienia Ukraińców nastąpił od 2016 roku, po rozpoczęciu wojny, a następnie w 2019 roku, kiedy wdrożyliśmy specjalne środki w celu ich werbowania.– wyjaśnia reżyser. Oczywiście liczba naszych ukraińskich pracowników gwałtownie wzrosła w 2022 r., kiedy Rosja najechała Ukrainę. Wzrost zatrudnienia na Ukrainie w 2022 roku sięgnął 65%.„
Dla Polaków i Ukraińców „to relacja, w której wygrywają obie strony”
Polska skorzystała na tej fali imigracji w sektorze pracy wymagającej niskich kwalifikacji, a także w całej gospodarce kraju. „Na chwilę obecną szacuje się, że w ciągu ostatniego roku Ukraińcy założyli w Polsce ok. 20 tys. firm. Wiele z tych osób, które przyjechały, posiadało już dość wysokie umiejętności na rynku pracy”, analizuje Maria Piechoska, ekspert ds. migracji.
Coś, co zadowoli każdego. „To dla nich sposób na zarobek, osiedlenie się, co jest dobre dla nich i dla Polski, więc jest to relacja, w której wygrywają obie strony.„, kontynuuje. Łatwość integracji ekspert wyjaśnia w następujący sposób: „Uchodźcy ukraińscy są uchodźcami, którzy bardzo łatwo się przystosowują, integrują się bardzo szybko, a Polska jako kraj nie musi podejmować dużego wysiłku integracyjnego.„
Fragment programu „Polska po roku” wyemitowanego w programie „My, Europejczycy” 16 lutego 2023 r.
> Ponowne publikowanie magazynów informacyjnych France Télévisions jest dostępne na stronie internetowej franceinfo i w jej aplikacji mobilnej (iOS i robot), dział „Czasopisma”.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce