Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce nowe zagrożenia dla wolności prasy

W Polsce nowe zagrożenia dla wolności prasy

Kolejny cios w wolność prasy w Polsce, gdzie przyszłość głównego prywatnego kanału telewizyjnego (TVN) jest niepewna. W środowy wieczór, 11 sierpnia, pod koniec burzliwego dnia parlamentarnego, Diet TVN, amerykańska grupa należąca do Discovery, natrafiła na niemożliwą do zrealizowania zmianę prawa w branży audiowizualnej, która stanowiła, że ​​polskie media nie mogą być własnością więcej ponad 49% firm spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Zaprzestań nadawania lub zmień właściciela.

Akceptacja tego prawa następuje po serii błędów umieszczonych przed łańcuchem. Jego licencja na wydawanie wygasa we wrześniu. Wniosek o odnowienie akredytacji, złożony prawie półtora roku temu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, nie został rozpatrzony.

Osłabiająca strategia

TVN, który nie zrezygnował z krytyki rządu, jest cierniem w boku Jarosława Kaczyńskiego, lidera rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS), który nie pochwala niepodległości. Ton prywatnych mediów i kanałów publicznych stał się elementem kampanii ultrakonserwatywnego rządu.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Czytaj więcej Polska: rozpad koalicji rządzącej wprowadza rząd w strefę zamieszek

Prawo audiowizualne jest częścią kontynuacji strategii osłabienia Czwartej Władzy, nękanej przymusowymi atakami i zastraszaniem. W lutym rząd sprowokował Bezprecedensowy strajk niezależnych mediów Po ogłoszeniu przyszłego podatku od przychodów z reklam zostaną one proporcjonalnie dotknięte. Kilka miesięcy temu, w grudniu 2020 roku, Z zadowoleniem przyjął schwytanie PKN Orlan, dużej lokalnej i regionalnej grupy prasowej, Częściowo państwowe i zarządzane przez członka PiS.

Ten nowy atak na wolność informacji wywołał falę sprzeciwu ze strony społeczeństwa obywatelskiego. Dzień przed głosowaniem, we wtorek wieczorem 10 sierpnia, w kilkudziesięciu miastach w całym kraju odbyły się demonstracje. Wcześniej do Sejmu trafiła podpisana przez ponad 700 dziennikarzy i osobistości medialnych petycja popierająca TVN.

Chociaż rząd stracił większość, wykorzystał wszelkie środki, aby uchwalić prawo

Sling również wyrósł z szeregów rządu, który spowodował poważny kryzys polityczny. Przed wyborami premiera Mathewsa Moraviciego odsunął z urzędu wicepremier i lider koalicji rządzącej Porosumini („Porozumienie”) Jarosław Kovin, który ogłosił zamiar głosowania przeciwko ustawie.

READ  Utknięte w Polsce ukraińskie ciężarówki walczą z zimnem

Masz 50,56% do przeczytania w tym artykule. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.