Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce las byłby idealnym rozwiązaniem dla projektu muru antyimigranckiego

W Polsce las byłby idealnym rozwiązaniem dla projektu muru antyimigranckiego

Czy ekolodzy zdołają pokonać plan antyimigracyjny w Polsce na granicy z Białorusią? Komisja Środowiska Unii Europejskiej zwróciła się w tym tygodniu do polskiego rządu o gwarancje dla muru, który ma przechodzić przez obszar leśny wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chociaż prace już się rozpoczęły, UE mogłaby wykorzystać luki w ochronie bioróżnorodności, aby zablokować projekt.

Puszcza Białowieska – na granicy Polski i Białorusi – jest dziś trudno dostępna. Ale dzięki zdjęciom robionym przez pasjonatów możliwe jest śledzenie postępów na budowie. Przedstawiają pięciometrową ścianę z żelaznych płyt posadzonych na ziemi w lesie sosen i brzóz. Białowieża to las pierwotny, wyjątkowe miejsce w Europie, mówi Laurent Simon, emerytowany profesor na Paris 1 Panthéon Sorbonne University: „To są lasy najbliższe naturze, jak wyglądałyby lasy bez ingerencji człowieka. W innych częściach Europy lasy były użytkowane i eksploatowane i są wyjątkowe pod względem flory i fauny”.

„Masz dwóch wielkich drapieżników, wilka, rysia, dużych roślinożerców, ostatniego dużego żubra w Europie, który praktycznie zniknął wszędzie indziej”.

Laurent Simon

Na franceinfo

180-kilometrowy projekt ściany antyimigracyjnej zakłóca ten ekosystem. Po lecie naznaczonym napływem tysięcy ludzi uciekających z Bliskiego Wschodu i Afryki wzdłuż granicy polsko-białoruskiej, polski parlament jednogłośnie zatwierdził jego budowę w październiku 2021 roku.

Sprzeciw zgłosiło blisko 1800 naukowców, w tym Maude Lelièvre, szefowa francuskiej grupy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Białowieża : „Poniesiemy znaczne szkody w wyniku wylesiania, ale także w wyniku załamania ciągłości ekologicznej. Jeśli jutro będziemy mieli granicę, barierę, która uniemożliwia gatunkom przemieszczanie się, gatunki będą miały trudności z migracją. Zwierzęta będą miały bezpośrednie konsekwencje.

Las zwany Położona w parku narodowym Białowieża jest zarejestrowana i chroniona na kilka sposobów. UNESCO wpisało go na listę światowego dziedzictwa w 1979 roku i sklasyfikowało jako rezerwat biosfery w 1976 roku. Z tego powodu Komisja Ochrony Środowiska Unii Europejskiej zażądała od Polski gwarancji wstrzymania budowy. Takie podejście jest spóźnione, ale posłuży jako dźwignia do skłonienia polskich władz do potępienia i zburzenia muru. Już w 2018 roku Warszawa została skazana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości za wyrąb w tym samym lesie pierwotnym.

READ  Pablo González, baskijski dziennikarz skazany w Polsce na rok więzienia „bez istotnych dowodów” według RSF