Leczenie szpiczaka mnogiego przeszło w Polsce długą drogę, ponieważ rząd dodał nowe metody leczenia do listy leków refundowanych. Zgłosili to interesariusze, podkreślając jednocześnie potrzebę podwojenia wysiłków z dawcami szpiku kostnego, kolejną ważną opcją leczenia.
„Leczenie w ostatnich latach diametralnie się poprawiło. Od niedawna w programie leków refundowanych znalazły się produkty, które od dawna były niedostępne. Dzięki temu leczenie szpiczaka w Polsce jest skuteczniejsze i bezpłatne”Paweł Robak, lekarz i profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (UMED) powiedział EURACTIV Polska.
Szpiczak mnogi jest złośliwym nowotworem atakującym ludzką krew. Do niedawna uważana była za śmiertelną, obecnie uważana jest za przewlekłą – czyli nie prowadzi do szybkiej śmierci pacjenta.
„Szpiczak jest chorobą rzadką, ale wśród nowotworów hematologicznych zajmuje drugie miejsce. U chorych na nowotwory jego leczenie odbywa się codziennie. Leczenie obejmuje łączenie kilku rodzajów leków w zależności od stanu klinicznego i ogólnego pacjenta.Lekarz wyjaśnia.
Choroba jest trudna do zdiagnozowania, a komórki krwi mnożą się poza kontrolą.
W Polsce jest obecnie 10 000 chorych na szpiczaka, a każdego roku diagnozuje się od 2 000 do 3 000 nowych przypadków.
Dzięki leczeniu pacjenci ze szpiczakiem mogą przeżyć od pięciu do sześciu lat, a czasem nawet ponad dziesięć lat. Niestety szpiczak jest chorobą nieuleczalną i nawracającą: mniej niż 30% pacjentów z rozpoznaniem tego nowotworu w Polsce umiera w ciągu 2,5 roku od rozpoczęcia leczenia.
Zdaniem przedstawicieli branży, Polska nie odstaje od innych krajów europejskich, ponieważ refunduje leki dla chorych na szpiczaka, dzięki czemu leczenie tej choroby jest bezpłatne.
„Jeśli chodzi o leczenie szpiczaka, my w Polsce nie mamy się czego wstydzić”Pan. — powiedział Roebuck.
Szpiczak mnogi można leczyć na różne sposoby.
Jednym z najważniejszych zabiegów, jakie może otrzymać osoba z tą chorobą, jest przeszczep szpiku kostnego. Często pacjentom ze szpiczakiem przetacza się ich własne hematopoetyczne komórki progenitorowe, które wcześniej zostały poddane odpowiedniej obróbce poza organizmem pacjenta.
Oprócz tej metody, którą można zastosować tylko u pacjentów spełniających niezbędne warunki (młody wiek, brak przeciwwskazań do przeszczepu), w leczeniu szpiczaka stosuje się również chemioterapię.
Leki stosowane w leczeniu szpiczaka to grupa około 15 substancji, które zostały zatwierdzone w ciągu ostatnich 20 lat.
Polska aktualizuje listę finansowanych ze środków publicznych metod leczenia szpiczaka w styczniu 2023 r., opisują lekarze „Wyjątkowo ważny postęp” W leczeniu nowotworów złośliwych.
Przeszczep szpiku kostnego
Przeszczep szpiku kostnego jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia szpiczaka mnogiego. Jednak ta procedura nie jest odpowiednia dla wszystkich pacjentów – na przykład większość pacjentów ze szpiczakiem nie jest poddawana transplantacji u pacjentów w podeszłym wieku.
Przeszczep szpiku kostnego, jeśli to możliwe, wykonywany jest przed intensywną chemioterapią i radioterapią w celu jak najskuteczniejszego zmniejszenia liczby komórek nowotworowych w organizmie pacjenta.
Innym problemem związanym z przeszczepami szpiku kostnego jest to, że trudno je znaleźć „genetyczny bliźniak” Można z niego pobrać tkankę. Często dawcami szpiku zostają członkowie rodziny, jednak w przypadkach, gdy nie jest to możliwe, konieczne jest poszukiwanie chętnych wśród zarejestrowanych dawców.
W Polsce w bazie dawców szpiku zarejestrowanych jest ponad dwa miliony osób. Jak zwracają uwagę opiekunowie pacjentów onkologicznych, to wciąż za mało.
„Pacjenci muszą najpierw uporać się z diagnozą, a potem z niepewnością, która towarzyszy świadomości, że ich życie jest całkowicie zależne od kogoś innego. To inny poziom niepokoju w czasie choroby. Nigdy nie wiadomo, czy ktoś nie będzie obok, aby ci pomóc. „Drużyna Szpiku wyjaśniła Dorota Raczkiewicz, prezes Fundacji Chorych na Nowotwory.
„Bardzo ważne jest, aby pacjent miał poczucie, że ta druga osoba zostanie odnaleziona i nie będzie ponownie zastanawiać się nad decyzją o oddaniu krwi”.Ona dodała.
Pani Raczkiewicz zwróciła uwagę, że polski rejestr potencjalnych dawców szpiku liczy obecnie ponad dwa miliony osób, w porównaniu z ponad 30 tysiącami 15 lat temu.
„Widać ogromną pracę aktywistów, lekarzy i mediów, aby przekonać opinię publiczną, że przeszczep szpiku – może uratować komuś życie”zauważyła.
Polska ma po Niemczech drugą co do wielkości bazę dawców szpiku kostnego w Europie. Na całym kontynencie zarejestrowanych jest dziesięć milionów ludzi.
„Jednak to wciąż za mało, bo trudno jest znaleźć genetycznego bliźniaka dla danego pacjenta, a rak może wystąpić u każdego w każdym kraju”.– powiedziała pani Raczkiewicz.
W 2022 roku Samodzielny Szpital Medyczny im. A. Mielęckiego w Katowicach – wiodący w Polsce ośrodek przeszczepiania szpiku kostnego – wykonał rekordową w kraju liczbę (326) przeszczepów tkanek od krwi, z czego 57 wymagało oddzielnego dawcy.
W 2021 r. przeprowadzono 310 tego typu procedur, a w 2020 r. 312.
[Édité par Anne-Sophie Gayet]
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE