Wysłane przez:
W Polsce wojna na Ukrainie drastycznie zmieniła sytuację w zakresie bezpieczeństwa kraju. Na marginesie wojny Warszawa przeznaczała rekordowe sumy do swojego budżetu wojskowego, zwłaszcza na wymianę sprzętu wysyłanego na Ukrainę.
Polska ma pełną armię do odbudowy i wzmocnienia. Od początku wojny na Ukrainie Warszawa wspiera swoich sąsiadów w obliczu rosyjskiej agresji. Rząd nie zwolnił kroku w wysyłaniu przez granicę sprzętu, w tym nowoczesnych czołgów, bomb i pocisków.
Ale nieuchronnie ta pomoc osłabiła polskie wojsko do tego stopnia, że rząd czuje, że brakuje mu narzędzi do radzenia sobie, jeśli jutro Rosja lub Białoruś przystąpią do ataku na Polskę. I jest to zagrożenie utrzymujące się od początku konfliktu, zwłaszcza że ostatnie wypowiedzi prezydenta Białorusi i ostatnie ruchy wojsk wzdłuż granicy nie są dla Polaków uspokajające.
Wydano 30 miliardów euro
Aby zapobiec możliwym atakom, polski rząd przegłosował rekordowy budżet na szybką modernizację wojska. Pozwala sobie w przyszłym roku wydać prawie 30 miliardów euro na wymianę pozostałego sprzętu na Ukrainie. To dwa razy więcej niż ubiegłoroczny budżet. To około 3% PKB Polski.
Celem ministra obrony jest stworzenie „odstraszającej wielkiej armii”. Chce podwoić stan sił lądowych, aw szczególności uzbroić się w sprzęt, który już sprawdza się na terenie wojny ukraińskiej. Rząd zwiększa międzynarodowe zakupy broni, zwłaszcza amerykańskich pocisków Himar lub koreańskiej broni.
Do końca dekady Polska spodziewała się wystawić więcej czołgów i artylerii niż armie francuska, niemiecka, brytyjska, włoska, belgijska i holenderska razem wzięte. Co jest znaczące!
Strategia polityczna
Cały ten proces modernizacji jest strategią polityczną rządzącej partii PIS. Polska jest w konflikcie z UE, ale zajmuje Kluczowa rola w strategii wojskowej NATO Od początku wojny na Ukrainie
Oczywiście ten bezprecedensowy wysiłek militarny był sposobem na centralizację Prawa i Sprawiedliwości w obozie zachodnim. Zwłaszcza w ramach NATO. Warszawa marzy o odzyskaniu przywództwa w Europie, a pozyskanie najpotężniejszego wojska na kontynencie nada jej większej wagi.
Aby zyskać na znaczeniu, PIS nie waha się wzmacniać partnerstw poza granicami Unii Europejskiej. A jaka jest współpraca między 27? Partia Nacjonalistyczna zamierza sama wzmocnić swoje wojsko. To właśnie opozycja krytykuje obecny rząd. A opozycja obiecała zrewidować cały budżet obronny, jeśli wygra przyszłoroczne wybory parlamentarne.
►Czytaj więcej: Polska: Aby zdywersyfikować swój sprzęt wojskowy, Warszawa podpisała umowę z Koreą Południową
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE