Anomalia temperatury GFS 2m – Karsten Haustein
Rekordy temperatur zostały już pobite 1 stycznia 2023 roku w kilku europejskich miastach.
Prognoza pogody – Szalony początek roku. Mika Rantanen, badacz z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego, od pierwszego dnia roku martwi się na Twitterze temperaturami na niedzielę 1 stycznia, które, jak wyjaśnia, są warte: Dzień wiosny w kwietniu. I nie bez powodu: rok 2023 zaczyna się od rekordowo wysokich temperatur na większości kontynentu.
„Rok 2023 zaczyna się silnie w Europie z ogromnymi odchyleniami termicznymi wynoszącymi 10-20°C w Nowy Rok w dużej części Europy, między północną Francją a Rosją”.lamentuje na Twitterze François Jobard, meteorolog z Météo France. Nawet Polska od stycznia pobiła już swój krajowy rekord „Z rekordem 18,7°C o północy w Głuchołazach”Kontynuować.
Rok 2023 rozpoczyna się w Europie od mocnych odchyleń termicznych wynoszących 10–20°C w Nowy Rok… https://t.co/drxsiW50SV
– Francois Jobard (@Francois_Jobard)
Rekordy pobite już w Danii, Polsce i Holandii
Ta sama notatka Duńskiego Instytutu Meteorologicznego: „Ledwie rok 2023 się zaczął, a wygląda na to, że mamy nowy rekord temperatury w styczniu. O 4:50 rano w Abid na wyspie Lolland zmierzono 12,6 stopnia” Zauważmy, że poprzedni zapis tego miasta położonego w regionie Sjælland w południowej Danii pochodzi z 2005 roku.
Również w Holandii równonoc rozpoczęła się dziś rano, a eksperci zgłosili wyjątkowo wysokie temperatury pierwszego dnia roku. W De Bilt, ekspert ds. energii Kees van der Leun, ekspert ds. energii w De Bilt, zwraca uwagę na Twitterze, że zaledwie kilka godzin po rozpoczęciu nowego roku rtęć zniknęła: „Witamy w 2023 roku. Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano tutaj w styczniu, zajęła mniej niż godzinę: 15,6°C, pobijając poprzedni rekord sprzed 122 lat o 0,5°C!”
Witamy w roku 2023. Najgorętsza styczniowa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano tutaj, zajęła niecałą godzinę: … https://t.co/hPzOL3l0uL
– Kees van der Lyon (@ Sustainable2050)
+ W Warszawie 18 stopni Celsjusza powyżej normy
Francja również rozpoczyna rok 2023 z temperaturami znacznie powyżej normy dla sezonu w większości części kraju. Po łagodnym szczycie sylwestrowym i anomalii termicznej o 8°C powyżej normy, temperatury utrzymają się powyżej 7°C w niedzielę 1każdy styczeń, oczekiwany Meteo Francja. Sylwester 2022 znalazł się już w pierwszej piątce najłagodniejszych dni, jakie kiedykolwiek mierzono w grudniu we Francji.
Jak widać na poniższej mapie, Cała Europa odczuwa ciężar tej fali upałów. Już w południe w niedzielę jest 15°C w Paryżu, podobnie jak w Madrycie, 16°C w Berlinie, 14°C w Krakowie, czy 16°C w Zagrzebiu.
Temperatury w Europie kilka godzin po zakończeniu roku. To nie jest wiosenny dzień w kwietniu, ale w… https://t.co/E0EIOU8wop
– Mika Rantanen (@mikarantane)
Termometry zbliżają się nawet do 19°C w Warszawie, pobijając w ten sposób „poprzedni miesięczny rekord około 5°C i pobijając ogólnokrajowy rekord ze stycznia” – ostrzega Sebastian Brana, dyrektor Informacji Klimatycznej Towarzystwa Meteorologicznego. Ekspert dodaje, że średnia temperatura w tym rejonie io tej porze roku wynosi zwykle około 0,5 stopnia Celsjusza. Jest więc o 18 stopni Celsjusza cieplej niż zwykle.
Rok 2023 zaczyna się „po cichu”, z 18,7C zanotowanymi w Warszawie w #Polska, bijąc poprzedni miesięczny rekord… https://t.co/WET7XubaeF
– Sebastien Brana (Sebastien Brana)
Może rok 2023 będzie cieplejszy niż 2022
Te głęboko niepokojące wiosenne temperatury pierwszego dnia stycznia to niestety początek roku, który zapowiada się wyjątkowo upalnie. Brytyjska Narodowa Służba Meteorologiczna, spotkał się z biuremw połowie grudnia publikuje prognozę na przyszły rok i szacuje, że o ile w 2022 r. odnotowano już ponadprzeciętne temperatury, „2023 powinien być cieplejszym rokiem”.
Według tych prognoz będzie to 10. rok z rzędu w Wielkiej Brytanii, w którym globalna temperatura będzie wyższa o co najmniej 1°C od średniej. Met Office wyjaśniło, że efekt ochłodzenia znany jako La Niña prawdopodobnie zakończy się po trzech latach i jest częścią naturalnego cyklu pogodowego.
Ale nawet jeśli La Niña się nie skończy, rok 2023 może być jednym z najcieplejszych lat w historii od czasu ustanowienia pierwszych pomiarów od 1850 roku”. Przy trwającym pełnym rozkwicie globalnym wzroście emisji gazów cieplarnianych, przyszły rok prawdopodobnie będzie kolejnym rokiem przełomowym w tej serii”. Spotkany, wyjaśnia.
Od początku XX wieku szczyty upałów związane ze zmianami klimatu stały się częstsze, a szczyty zimna stały się bardzo rzadkie. W ciągu dziesięciu lat miały miejsce tylko dwa okresy mrozów, w 2012 i 2018 r., w porównaniu do 16 fal upałów. Skutki anomalii klimatycznych stają się z roku na rok coraz bardziej widoczne: połowa francuskich stoków narciarskich jest obecnie zamknięta z powodu deszczu i łagodnych temperatur.
Kończąc swoją ocenę do 2022 r., Météo France wyraża również tę niepokojącą uwagę: „ Tak gorący w obecnym klimacie, rok 2022 stanie się „normalny” w połowie XXI wiekuH Stulecie „.
Zobacz także na Huff Post:
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”