Hiszpania przeżywa obecnie jedną z najgorszych wiosennych susz od piętnastu lat. W tym tygodniu słupki rtęci w kraju przekroczą 30 stopni, co jest bardziej normalną temperaturą w czerwcu i lipcu. Jednak mnożenie się w ostatnich latach susz, fal upałów i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych wpływa nie tylko na samopoczucie ludności, ale także na jej portfele finansowe.
W Stań Opublikowany w marcu (Asymetryczny wpływ szoków pogodowych na inflację w strefie euro), Europejski Bank Centralny (EBC) oparł się na badaniu czterech głównych gospodarek strefy euro (Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania) w celu przeanalizowania wpływu szoków pogodowych na inflację. Wnioski EBC wskazują na nierówne i heterogeniczne skutki w zależności od zaangażowanych krajów, pory roku i charakteru składników inflacji. Spośród czterech głównych gospodarek strefy euro stopy inflacji w Hiszpanii okazały się takie same Bardziej podatny na szok termiczny, zwłaszcza latem i jesienią. Europejski Bank Centralny uważaReakcje we Włoszech i Francji są bardziej zróżnicowane, a wyniki w Niemczech są często nieistotne poza miesiącami zimowymi.„.
W przypadku Hiszpanii odchylenie o 1°C od historycznej średniej temperatury powoduje wzrost cen żywności przetworzonej o około 0,1% rok po szoku, wzrost cen żywności nieprzetworzonej o około 0,2% w tym samym roku, a usługi i inflacja według badań wzrasta o około 0,1%, a rok po zdarzeniu ekstremalnym o 0,07%.
Wstrząsy te nie wpłynęły również na rachunki publiczne. Działania pomocowe, naprawa i konserwacja infrastruktury, a także środki zapobiegawcze mają bezpośredni koszt finansowy. Pośrednio szoki klimatyczne zmniejszają również bazę dochodów. Zakładając wzrost temperatury na świecie o 3°C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej, UE musiałaby zatem mierzyć się z rocznymi stratami PKB w wysokości co najmniej 170 mld EUR (około 1,4 % unijnego PKB), zgodnie z najnowszym Stań Europejski Bank Centralny (Wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi oraz instrumenty i polityka fiskalna w Unii Europejskiej).
Bombardowanie długiem
Rzeczywiście, w okresie 1980-2000 szacunki skumulowanych strat PKB spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i klimatycznymi wyniosły 5,4% PKB w Hiszpanii, znacznie powyżej średniej dla państw członkowskich UE wynoszącej 3,6%, według Banku Centralnego. W dłuższej perspektywie stosunek hiszpańskiego długu publicznego do PKB będzie również jednym z najbardziej dotkniętych na poziomie europejskim, przy wzroście o 5 punktów procentowych w porównaniu z Czechami, wynika z danych Komisji Europejskiej powołujących się na European Central Bank. To więcej niż w Grecji, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii, gdzie wpływ wyniósłby od 3 do 4 punktów procentowych i około 2,5 punktu procentowego we Włoszech.
Wpływ wyniósłby nieco poniżej 2% PKB we Francji i Austrii oraz około 1% w Belgii, Niemczech i Holandii. Ten scenariusz zostanie zrealizowany w ramach „Więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych po wzroście globalnych temperatur o około 2°C w ciągu najbliższych 20 lat. Niezależnie od zaangażowanych krajów europejskich, notatka EBC pozostaje ponura: „Obowiązujące obecnie w krajach UE polityki podatków klimatycznych nie są na tyle ambitne, aby osiągnąć cel zerowej emisji netto. Szacunki Europejskiego Banku Centralnego. Po pierwsze, istnieje różnica w cenie uprawnień do emisji dwutlenku węgla między obecną polityką a ceną wymaganą do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Po drugie, zielone inwestycje są poniżej poziomu wymaganego do osiągnięcia celuCo skłania rządy do szybkiego działania.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce