Billboard w Belgradzie promujący hojność Xi Jinpinga 谢谢 您 习 . Dziękuję ci starszy bracie xi.
*
Ostatnio dwóch wysokiej rangi dyplomatów z Waijiaobu w przyspieszonym tempie podróżowało po stolicach Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsza, Hugh Yusen, Specjalny Przedstawiciel w regionie, rozpoczęła swoją podróż w dniach 18-30 kwietnia w Czechach, po czym udała się na Słowację, Węgry, Chorwację i Słowenię.
od 1Werset 4 maja, aby uniknąć Litwy, która ostatnio skłóciła się z Pekinem w sprawie stosunków z Tajwanem (przeczytaj nasz artykuł Litwa pod ostrzałem chińskiej krytyki w sprawie Tajwanu), znalazła się w Estonii i na Łotwie. Ostatecznie w dniach 5-7 maja zakończyła swoje wizyty w Polsce.
Tymczasem na południu od 12 do 19 kwietnia Ma Qisheng, były ambasador w Finlandii i na Filipinach, odwiedził Grecję i Albanię.
Skąd ten dyplomatyczny pośpiech?
Po lewej Hu Yuezen, który był ambasadorem w Rumunii i Czechach. Podróżowałem do krajów Europy Środkowej i Wschodniej z południa na północ, próbując przywrócić ich zaufanie do Chin. Po prawej, były ambasador Filipin i Finlandii Ma Qisheng odwiedził Grecję i Albanię.
*
Faktem jest, że w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej doszło do rozczarowania Pekinem i jego wzorcem relacji 16+1 (17+1 z Grecją).
Chociaż według chińskich danych handel między Chinami a regionem wzrósł o 85% w ciągu ostatniej dekady, nierównowaga handlowa pogłębiła się, a chińskie inwestycje pozostały na niskim poziomie w porównaniu z obietnicami Pekinu i późnymi obietnicami Europy. Nawet jego reakcja na to, co Bruksela uznała za wepchnięcie konia trojańskiego w tyłek.
O sile europejskiej reakcji świadczy fakt, że na koniec 2021 r. skumulowana wartość transakcji w dziesięciu krajach UE uczestniczących w chińskim schemacie 16+1 wyniosła 13,8 mld euro. Z tej kwoty sto milionów euro dotyczy wymiany z Litwą, która ostatnio odwróciła się od Pekinu, aby rozważyć stosunki z Tajwanem.
Oprócz Czech i Słowacji Wilno wyraziło już polityczne zaniepokojenie. Przeczytaj: Senat Republiki Czeskiej na Tajwanie. Pekin traci chłód. Pogłębia się przepaść między wyspą a Chińczykami. Ku gniewowi Pekinu cała trójka zwróciła się do Taipei, z którym podzielają wartości demokratyczne.
Represyjny przymus gospodarczy, jaki Pekin nałożył na Litwę w następstwie tej decyzji, mógł być decydującym czynnikiem zmniejszającym atrakcyjność handlową z Chinami. Przeczytaj: Litwa pod ostrzałem chińskiego odwetu na Tajwanie.
W notatce z 5 maja MERICS zakwestionował, że krótkoterminowe wysiłki dyplomatyczne Chin mogą odwrócić ten trend, zwłaszcza że „sojusz Pekinu z Moskwą” poszerzył przepaść między krajami Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) a Chinami.
Jak się tu znaleźliśmy?
W listopadzie 2019 r. Xi Jinping złożył duże obietnice portowi w Pireusie, w którym Chiny posiadają 67% praw do zarządzania.
*
Wszystko zaczęło się jednak dobrze. Plan 17+1 rozpoczął się w kwietniu 2012 roku spotkaniem w Warszawie ówczesnego premiera Chin Wen Jiabao z przedstawicielami 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym 11 państw członkowskich UE. Wen obiecał inwestycje infrastrukturalne, które pobudzą gospodarki regionu.
Dla Chin region otworzył południowy i wschodni dostęp do rynków europejskich. Rok później „Nowe Jedwabne Szlaki” zapoczątkowane przez Xi Jinpinga dały esencję projektu Wen Jiabao. Kiedy Grecja w 2019 roku stała się 17I Członek schematu, manewr został utworzony.
11 listopada 2019 r. Xi Jinping był w Atenach, aby negocjować przejęcie Pireusu od 4I Dok kontenerowy od COSCO, chińskiego giganta żeglugowego. W tym czasie, dzięki chińskiemu handlowi kierowanemu do Europy Środkowej, ruch w Pireusie wzrósł od 2008 roku o 700%. Pod koniec 2019 roku port grecki był już na dobrej drodze, by dogonić na pierwszym miejscu port w Walencji.Werset Port śródziemnomorski o pojemności 5 mln kontenerów rocznie.
W 2019 r. QC opisał ogólny rozmiar chińskiego manewru. W międzyczasie COSCO negocjowało z firmą Hewlett Packard przeniesienie swojego centrum logistycznego z Rotterdamu do Piraeus, koncentrując się na bezpośrednim dostępie do krajów Europy Środkowo-Wschodniej obsługiwanych przez zbudowaną w Chinach linię kolejową z Grecji. »(…)
(…) „Wysyłka zarówno chińskich produktów rozładowywanych w Pireusie, jak i podzespołów komputerowych HP przeznaczonych dla tajwańskiej firmy montażowej Foxconn w Czechach na podwórko Unii Europejskiej, połączenie kolejowe przecinające serce Europy po jej południowej stronie stał się jednym z odcinków „Nowych Jedwabnych Szlaków”, które podwoiły swoją działalność w związku z eksplozją ruchu morskiego zainicjowaną przez COSCO. »
Wątpliwości i niezadowolenie oraz analiza przyczyn.
Kraje Inicjatywy Trójmorza”. Zlokalizowane z południa na północ forum ma na celu rywalizację z chińskimi wpływami.
*
Jednak niektóre dowody już wykazały, że nie wszystko było dobrze. W Pireusie zaczęły mówić bardziej sceptyczne głosy. W połowie listopada 2019 r., krótko po wizycie Xi Jinpinga, urzędnik w greckich portach zauważył, że chińskie inwestycje z pewnością przyniosły dodatkowe miejsca pracy i wpływy z podatków.
Zauważył jednak z goryczą, że cała komercyjna wartość dodana (hotele, centra handlowe, terminal wycieczkowy) została całkowicie przejęta przez COSCO. Jeśli chodzi o prawo pracy, urzędnicy związkowi skarżyli się, że przedstawiciele Chin na miejscu widzieli w nim w najlepszym razie kłopotliwego pasożyta.
Wiosną 2020 roku, pięć miesięcy po przejściu Xi Jinpinga przez Pireus, ból pandemii zrodzonej w Wuhan jeszcze bardziej oddalił kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Miesiąc później, w czerwcu 2020 r., z wyjątkiem Serbii, Grecji i Węgier czternaście z krajów 17+1 było nieobecnych na wideokonferencji na temat „Nowych Jedwabnych Szlaków” zorganizowanej przez Pekin.
*
Aby wyjaśnić, jak nazwać pęknięcie, MERICS Institute przedstawił trzy zestawy przyczyn. Po pierwsze, Chiny nie spełniły swoich kuszących obietnic dotyczących inwestycji na dużą skalę w regionie. Ich stagnacja jest częścią ogólnego ruchu na rzecz wycofania się Chin po szczycie w 2016 r., kiedy osiągnęli 43 milionys dolarów dla całej Unii Europejskiej.
Trzy lata później wrócili do poziomów z 2012 r. Prawdopodobieństwo było takie, że w 2020 r. spadną dalej. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej stanowią one niewiele ponad 1% całości inwestycji alokowanych do Unii Europejskiej.
Plus żenujące, après plusieurs sommets 17 +1, surgi chez les responsables des PECO, le sentyment d’une manœuvre superficielle ou l’événement et la publicité qui l’entourait importait plus not aux visiteurs chinois de chinois en aux .
Drugi powód jest polityczny i historyczny. Ku pamięci mieszkańców Europy Wschodniej, stłumienie Hongkongu przez Chiny ożywiło wagę sowieckiej kontroli i ich walki z uciskiem. W lipcu 2019 r., podczas wizyty Wang Yi w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, słowacka prezydent Zuzana Caputova posunęła się nawet do skrytykowania Chin za traktowanie obrońców praw człowieka.
Trzeci powód ma charakter strategiczny. Wiąże się to z rosnącymi napięciami między Chinami a Zachodem. Konkretnie, ponowna ocena relacji z Pekinem jest związana z wojną technologiczną między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz embargiem, które nawiedziło Huawei. Pod naciskiem Waszyngtonu Polska, Czechy, Rumunia i Estonia przyłączyły się do zakazu wykorzystywania sprzętu chińskiego koncernu do rozwoju sieci 5G. Zaalarmowana chińskimi próbami cyberszpiegostwa Łotwa opisała Chiny jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.
Podczas gdy przyczyny odłączenia się od Chin fermentowały, inicjatywa Polski i Chorwacji zadała dotkliwy cios wpływom Chin, które są jej konkurentem. W 2015 roku Zagrzeb i Warszawa, do których dołączyło 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i wspierane przez Komisję Europejską, Stany Zjednoczone i Niemcy, uruchomiły Inicjatywę Trójmorza (3SI).
Odzwierciedlając zwykłą perspektywę strategiczną regionu z historyczną orientacją wschód-zachód, projekt przewiduje poprawę współzależności gospodarczej i handlowej w kierunku południe-północ, od Morza Czarnego i Adriatyku na południu do Morza Bałtyckiego na północy.
Oprócz geopolitycznego znaczenia, które mogło mieć na celu ograniczenie rosyjskich wpływów, polski problem numer jeden nadal rośnie od czasu wojny na Ukrainie, a projekt 3SI jest także odpowiedzią na nowe chińskie Jedwabne Szlaki, które również pochodzą ze wschodu.
Forum, które obejmuje 12 krajów europejskich, wszystkich członków Unii Europejskiej, w tym 9 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pomogło wzmocnić relacje z sojusznikiem USA i NATO, aby zmniejszyć perspektywy gospodarcze Chin w regionie, a projektanci twierdzą, że przeszkodzić temu. aspiracje geopolityczne.
Jednak Pekin nie stracił całkowicie swojej przyczółka w regionie. Bliskie stosunki utrzymują się z Grecją, Serbią i Węgrami.
• Skomentuj ten artykuł
• czytać w tej samej sekcji
Chiny – Francja. Nie wspomniał o współpracy francusko-chińskiej w krajach trzecich
Reforma wyborcza. Modernizacja polityczna Hongkongu nie słabnie
Drażliwa kwestia wypalonego paliwa jądrowego na Tajwanie w świetle niedawnego referendum. Francuska okazja
W Stanach Zjednoczonych chińsko-amerykańscy badacze są ofiarami rasistowskiego gangu
Hongkong: Artykuł 21 o bezpieczeństwie narodowym, ostateczna broń Pekinu przeciwko agitatorom demokratycznym. Czy sędziowie RAS stawiają opór?
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce