Brexit nieco pokrzyżował plany polskich eksporterów, ale znaleźli alternatywnego odbiorcę. Na czwarte miejsce na liście odbiorców produktów wyprodukowanych w Polsce spadła Wielka Brytania, a jej miejsce zajęła Francja. Nasz eksport do Niemiec stale rośnie. Naszą wygraną przekazaliśmy na rynki Chin i Rosji.
- Jeśli ropa jest droższa, więcej płacimy za jej import z Rosji. Ale poza tym uzyskujemy coraz większe korzyści w handlu zagranicznym z UE
- Niemcy kupują nam prawie 2 mld euro miesięcznie więcej niż nam sprzedają
- Francuzi również zaczęli zakupy w Polsce, zastępując Wielką Brytanię na stanowisku wiceprezesa polskiego eksportu.
- Mamy duże niedogodności w handlu z Chinami. Import rośnie, a eksport realizowany jest głównie przez firmy niemieckie
- Wiele tego typu informacji można znaleźć na stronie Onet.pl.
Przychody z handlu zagranicznego rosną i to najlepsza informacja oczekiwana od Głównego Urzędu Statystycznego w zakresie danych o eksporcie i imporcie. Lepiej nie odnotowywać deficytu handlowego, ale nadwyżkę. Poziom międzynarodowych stosunków gospodarczych, bezpieczeństwo gospodarki narodowej, najlepsze i najlepsze stanowiska dla polskich pracowników.
Eksport wyniósł w pierwszym półroczu 13,137 mld, czyli 2727 mld więcej I wzrost o 22 miliardy euro sprzed pandemii w porównaniu z pierwszą połową 2019 roku. Tylko w czerwcu było to 24 do 24 miliardów i około 5 do 5 miliardów dolarów rocznie i prawie 6 miliardów więcej niż w czerwcu 2019 roku.
Jednocześnie zwiększa się nasza przewaga biznesowa nad Niemcami. Eksport na sąsiednie rynki zachodnie wzrósł w pierwszej połowie roku o 8,3 mld euro 39,2 mld euro, import 6,2 mld euro do 28,7 mld euro.
W czerwcu sprzedaliśmy towary za 6,7 mld USD, w porównaniu z 5,4 mld USD rok temu i 4,8 mld USD dwa lata temu. Zaimportowaliśmy z Niemiec towary o wartości 5,5,1 mld, 3,3,6 mld w czerwcu 2020 i 4,2 mld w czerwcu 2019. Średnia miesięczna nadwyżka handlowa Niemiec w tym roku wyniosła 1,15 mld.
Jest drugim co do wielkości odbiorcą towarów z Polski FrancjaPrzed ostatnimi delfinami są Czechy i Wielka Brytania. Francuzi kupili nam towar za 8,2 mld dolarów od stycznia do czerwca, czyli tzw. 2,1 miliarda więcej w ciągu roku i 1,4 miliarda dwa lata temu w tym samym okresie. Tylko w czerwcu nasz eksport do Francji osiągnął 1,5 miliarda euro i podwajał się co roku. Import również rośnie, ale wynik jest znacznie wolniejszy Średni miesięczny eksport do Francji w tym roku wyniósł 0,6 mld euro więcej niż import.
W tym samym tempie co Francja – 2,1 miliarda lat w pierwszej połowie – Nasz eksport do Włoch rośnie. Nieco wolniej, ale w kierunku trzeciego odbiorcy naszego eksportu, czyli sprzedaży w Czechach rośnie. Natomiast udział czwartego co do wielkości rynku – Wielkiej Brytanii – spada, a eksport maleje, ale w praktyce nie rośnie. Brexit sparaliżował nasze aktywa.
„Nastąpił znaczny wzrost eksportu w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku” Akumulatory samochodowe, TV boxy, części samochodowe, katalizatory, wózki widłowe– Komunikat NBP w komentarzu do danych.
Zeszłoroczny sukces eksportowy przyniósł akumulatory do samochodów elektrycznych wyprodukowane przez koreańskie firmy, na czele z LG Energy Solutions. Dzięki znaczącym inwestycjom, które wciąż są realizowane, pozycja tej branży w naszej gospodarce będzie rosła. Rozszerzenie standardów docelowych dla podwrocławskiej fabryki LG zakończy się dopiero do końca tego roku.
Wraz ze wzrostem cen ropy rosną dochody Rosji
Polski import rósł szybciej niż eksport, z 28 mld jenów rocznie do 13,133 mld jenów W pierwszej połowie 2021 r. przekroczyła 18 mld euro w ciągu dwóch lat. Jak widać, chociaż import rósł szybciej niż eksport w ciągu roku, w ciągu dwóch lat uległy one odwróceniu. Tylko w czerwcu import wyniósł mniej niż 24 miliardy euro i był równy eksportowi. Jaki jest powód wzrostu tego importu?
Nasze kraje importujące po cenach ropy i gazu. W Rosji kupiliśmy w pierwszej połowie roku towary o wartości 6,7 mld USDTo 1,4 miliarda euro więcej rocznie i 0,2 miliarda euro więcej w niecałe dwa lata. Jednocześnie Rosja coraz częściej kupuje towary z Polski, co pozwoliło Rosji ominąć Stany Zjednoczone na liście miejsc docelowych dla towarów Wisły.
Wśród czynników wpływających na wzrost wartości importu w czerwcu 2021 r. Cena importowanej ropy naftowej spadła z 28,0 do 65,5 USD za baryłkę w czerwcu 2020 r. 1 baryłka Teraz” – komentuje badanie NBP.
Co roku dokonujemy największych zakupów w Chinach. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. pobraliśmy tam towary o wartości 18,7 mld euro, tj. 4,4 mld euro więcej rocznie i 5,1 mld euro więcej niż dwa lata.
Tempo nie zwolniło od rozpoczęcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 11 czerwca i związanego z tym popytu telewizyjnego. Potem przyszła kolej na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Naszym importem w tym roku z Chin były części do telewizorów, montowane w Polsce, a następnie eksportowane głównie do Niemiec. W samym czerwcu import z Chin wyniósł 2,3 mld w porównaniu z 2,2 mld i 2,1 mld dwa lata temu.
„Zmiany w strukturze towarów importowanych mogą przyczynić się głównie do ich wzrostu” Zwiększ produkcję na eksport. Wzrost importu koncentruje się głównie w sektorze dóbr pośrednich. Dystrybucja wyrobów walcowanych, polimerów w formach podstawowych oraz części do telewizorów i samochodów osobowych charakteryzuje się dużą dynamiką” – komentarz Dane NBP.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce