Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Centrum Pompidou: Kosmiczna Genealogia, od Wielkiego Wybuchu do Egzoplanet

W Centrum Pompidou: Kosmiczna Genealogia, od Wielkiego Wybuchu do Egzoplanet

Poniedziałek, 26 września będzie kamieniem milowym w historii kosmosu, ponieważ misja Dart NASA przygotowuje się do pierwszego odchylenia ścieżki asteroidy, z zamiarem, że pewnego dnia będziemy mogli chronić naszą planetę przed katastrofą. Dokładnie tego samego dnia Biblioteka Informacji Publicznej (BPI) Centrum Pompidou w Paryżu zainaugurowała cykl trzech konferencji kosmicznych zatytułowany „Przestrzeń, granica nieskończoności”. Te trzy przystanki jesienne skupią się na umożliwieniu nam odkrycia najnowszych odkryć naukowych dotyczących Wszechświata i Układu Słonecznego, ale także na kwestionowaniu przyszłości podboju kosmosu w czasie Nowej Przestrzeni zainicjowanej przez Elona Muska, Jeffa Bezosa i innych nowych aktorów, zarówno publiczne i osobiste. Czy w miarę nasilania się napięć geopolitycznych na Ziemi możemy marzyć o lepszym świecie dzięki kosmosowi?

Dlatego pierwszy wieczór tego cyklu będzie poświęcony wszechświatowi, od pierwszych chwil wszechświata do dziś, od pierwszych atomów do pojawienia się złożonych form życia. Obrazy dostarczone ostatnio przez sondy planetarne, przez fantastyczne teleskopy, takie jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) i inne, potężniejsze instrumenty, zmieniły nasz pogląd na gwiazdy i galaktyki. Instrumenty te zidentyfikowały również tysiące egzoplanet, z których każda jest bardziej zróżnicowana niż następna. Tak bardzo, że dzisiaj Ziemia wydaje się być może wyjątkowa. Czy we wszechświecie istnieje jeden lub więcej zamieszkałych światów? To jedno z pytań, które spróbują odpowiedzieć Jean Auduz, astrofizyk z paryskiego Instytutu Astrofizyki, Danielle Breau, astrofizyk z Obserwatorium Paryskiego i Jean-Pierre Bibring, astrofizyk z Instytutu Astronomii Fizycznej. Przestrzeń Orsay. Koordynatorem będzie Science et Avenir.

Kurs ten został zaprojektowany za radą Xaviera Pasco, dyrektora Fundacji Badań Strategicznych i specjalisty w dziedzinie polityki kosmicznej USA.

Historie kosmiczne: kosmiczna genealogia, od Wielkiego Wybuchu po egzoplanety

Poniedziałek 26 września, godz. 19.00 w Petite Salle w Centre Pompidou, Beaubourg, Paryż. Więcej informacji www.bpi.fr/cycle-espace

READ  „Półksiężyc” musiał towarzyszyć Ziemi od wieków

Jeszcze dwa wieczory kursu

Strategia przestrzenna i bezpieczeństwo: (współ)zamieszkanie we wszechświecie, czy to utopia dla organizacji?

Poniedziałek 24 października • 19:00 • Mała Sala • Centrum Pompidou

Eksploracja i okupacja kosmosu przez coraz większą liczbę maszyn (w szczególności rakiet i satelitów) zakłada współpracę transnarodową, która jest czasami zagrożona przez kwestie geopolityczne. Kiedy prywatne firmy zapraszają się do tego wyścigu, obiecują wyjazdy lub trzymają się z dala od atmosfery, debata staje się bardziej skomplikowana. Jak i kto zajmuje dziś przestrzeń? Czy jesteśmy świadkami kolonizacji kosmosu? Jakie są zagrożenia polityczne i środowiskowe?

W szczególności z Sylvainem Chattim, astrofizykiem, profesorem na Paris City University i Isabelle Sorbes-Verger, specjalistką ds. polityki kosmicznej i dyrektorem ds. badań w CNRS

Kosmiczne marzenia: ku kosmicznej przyszłości w służbie ludzkości?

Poniedziałek 21 listopada • 19.00 • Mała Sala • Centrum Pompidou

Podczas gdy industrializacja kosmosu rozwija się bardzo szybko, zwłaszcza pod wpływem „nowej przestrzeni” i mnożenia innowacji technicznych w dziedzinie kosmosu, kwestia prywatyzacji kosmosu nabiera coraz większego znaczenia. Jakie kroki podejmuje się, aby programy kosmiczne szanowały ludzi i ich środowisko? Czy nie powinniśmy być otwarci na myślenie o rozwoju naszej relacji z wszechświatem io znaczeniu obrony nieba jako dobra wspólnego?

W szczególności z Rolandem Lehawkiem, astrofizykiem w Komisji Energii Atomowej (CEA) i Jacquesem Arnaultem, doradcą etycznym w National Center for Space Studies (CNES).