Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Brazylii prezydent Bolsonaro wywołał skandal związany z kosztownymi szczepionkami

Skandal finansowy zrujnował stan Jaira Bolsonaro. Trzej brazylijscy senatorowie zażądali w poniedziałek 28 czerwca Sądu Najwyższego wszczęcia śledztwa przeciwko głowie państwa, która jest oskarżona o tolerowanie podejrzeń o wykroczenia przy zakupie szczepionek przeciwko Covidowi. Takie działanie może doprowadzić do jego zwolnienia, nawet jeśli analitycy uznają ten scenariusz za mało prawdopodobny.

« J’ai déposé une d’ouverture d’ouverture d’enquête à la Cour suprême à przyczyną de la grave denonciation selon laquelle le président de la République n’a pris aucune mesure après avoir été été de selon de seRandolph Rodriguez, wiceprzewodniczący senackiej komisji śledczej (ICC), powiedział w nagraniu wideo „przeoczenie” Rząd Bolsonaro podczas pandemii. „Drybling jest przestępstwem przewidzianym w Kodeksie Karnym”.

Opozycja wezwała też do demonstracji w środę i sobotę, aby domagać się dymisji głowy państwa.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także „Jest bardziej niebezpieczny niż wirus”: w Brazylii nowe demonstracje przeciwko prezydentowi Jairowi Bolsonaro

Kilka naruszeń

Ta prośba jest oparta na piątkowych zeznaniach urzędnika Ministerstwa Zdrowia i jego zastępcy, jego brata, którzy zostali trafieni bombą podczas przesłuchania przed tą komisją. Ten urzędnik, Luis Ricardo Miranda, który jest odpowiedzialny za import leków w ministerstwie, zobaczył 18 marca podejrzany rachunek o wartości 45 milionów dolarów, który spadł na jego biurko za trzy miliony dawek szczepionki Covaxin z indyjskiego Bharat Biotech Laboratory.

Następnie intrygujące sygnały alarmują pana Mirandę, który odmawia zgody na zapłatę. Nie podano żadnej szczepionki, a Covaxin nie uzyskał zgody władz służby zdrowia.

Ponadto w kontrakcie o wartości 300 milionów dolarów nigdzie nie ma wzmianki o Madison Biotech, singapurskiej firmie, która wysłała fakturę i która wydaje się być firmą przykrywką. Transakcja była tym bardziej zaskakująca, że ​​prezydent w przeszłości odrzucał oferty tańszych, skuteczniejszych szczepionek.

READ  Erupcja wulkanu na La Palmie: obraz ocalonego domu niepokoi jego właścicieli

Według gazety Stan Z S. Paulo Bharat Biotech początkowo oferował szczepionkę w cenie 1,34 USD za dawkę. Ale Brazylia zgodziła się zapłacić 15 dolarów, więcej niż jakakolwiek inna szczepionka, którą kiedykolwiek kupiłaby.

Sprawa nie skierowana do Policji Federalnej

Pan Miranda powiedział następnie, że otrzymał telefony od swoich przełożonych wywierających, jak to określił, naciski. „nietypowy i przesadny” zgodzić się na umowę.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Covid-19: W Brazylii leży były minister zdrowia, aby chronić Jaira Bolsonaro

Gdy w umowie między Brazylią a Kovaccinem pojawiły się kolejne nieprawidłowości, rząd zerwał kontrakt. Pan Miranda natychmiast zgłosił swoje obawy swojemu bratu, przedstawicielowi Luisowi Mirandy, zwolennikowi Jaira Bolsonaro. Następnie spotkali się z prezydentem 20 marca w Brasilii.

Według oświadczeń braci przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, prezydent zapewnił ich, że skieruje sprawę do policji federalnej. Czego najwyraźniej nie zrobił i skłonił senatorów do zażądania w poniedziałek śledztwa.

Według przedstawiciela Luisa Mirandy, podczas tego spotkania pan Bolsonaro wyraził zaniepokojenie politycznym wpływem sprawy i wyraził wątpliwości co do ewentualnego urzędnika, Ricardo Barrosa, byłego ministra zdrowia.

Obietnica wykorzenienia korupcji

Barros zaprzeczył wykroczeniu, podobnie jak prezydent Bolsonaro, argumentując, że kontrakt został ostatecznie unieważniony, a bracia Miranda oskarżyli go o rozpoczęcie kampanii oszczerstw przeciwko niemu.

„To pierwsza wielka bomba”. Zostało to ujawnione dwa miesiące po śledztwie przez Międzynarodowy Trybunał Karny, według Agence France-Presse (AFP) Geraldo Monteiro, profesora nauk politycznych na Uniwersytecie w Rio.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Gdy sondaże spadają, Jair Bolsonaro podwaja się podczas wieców na ponad rok przed wyborami prezydenckimi

Najpilniejszym problemem dla prezydenta, którego popularność gwałtownie spada, jest sprawa Barrosa. Jeśli go ochroni, pan Bolsonaro zniszczy program antykorupcyjny, który pozwolił mu wygrać prezydenturę w 2018 roku. Jeśli go porzuci, ryzykuje zerwanie sojuszu z rządem. „centro”, heterogeniczna grupa konserwatywnych partii, która w szczególności umożliwiła mu zablokowanie parlamentarnego postępu ponad 100 petycji o impeachment przeciwko niemu.

READ  Chudy, chory kot ukrywa się w fabryce i odmawia pomocy do czasu przybycia wolontariusza

Świat z AFP