Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W 2024 roku 8 GB RAM-u w MacBooku Air M3 to wciąż za mało

W 2024 roku 8 GB RAM-u w MacBooku Air M3 to wciąż za mało

Być może tego nie przegapiliście, Apple niedawno zaktualizowało MacBooka Air (13-calowego i 15-calowego) o chip M3. Ale jest jeden punkt, który nie został zmodyfikowany od kwietnia 2016 r.: domyślnie Apple się przygotowuje MacBook Air ma tylko 8 GB pamięci RAM. Po około 8 latach alokacja ta stała się bardzo niska.

Nie, Apple, 8 GB na komputerze Mac nie jest kompatybilne z 16 GB na komputerze PC

Malkontenci w komentarzach mogą argumentować, że to jeden z naszych małych kaprysów, jednak obserwacja pozostaje niezmienna od wielu lat: przy wielokrotnym użyciu ilość pamięci RAM dostarczanej domyślnie jest zbyt mała. To temat, o którym rozmawialiśmy w jednym z naszych podcastów i musimy zrozumieć jedno: problem z czasem się pogłębia.

15-calowy MacBook Air, 8 GB pamięci RAM, stan na 2016 r. (Obraz MacGeneration)

Z każdym rokiem aplikacje wymagają coraz więcej pamięci, popularne strony internetowe wymagają więcej pamięci RAM, a niektóre zastosowania ewoluują, gdy ilość pamięci RAM się nie zmienia. Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji (w szerokim tego słowa znaczeniu) wymagają znacznej ilości pamięci RAM w przypadku niektórych modeli i właśnie to podkreśliliśmy w naszych testach: praktyczne i powszechnie używane narzędzia, takie jak Whisper, mogą zmonopolizować kilka gigabajtów pamięci RAM. Jeśli dopiero uruchamiasz oprogramowanie, to może wystarczyć, ale mamy rok 2024 i macOS nie potrzebuje już MultiFindera do obsługi wielozadaniowości i może to robić nawet bez wyświetlania bomby. Konkurencja również dobrze to zrozumiała: Microsoft potrzebuje 16 GB do swoich komputerów wyposażonych w sztuczną inteligencję. To niemal zabawne, że Apple sięga po „ Najlepszy na świecie laptop konsumencki obsługujący sztuczną inteligencję » Wersja podstawowa wyposażona jest w 8 GB pamięci RAM.

Recenzja MacBooka Air M3: Lepiej

Jedna nowa funkcja starego modelu 2024 może szybko sprawić problemy: możliwość podłączenia dwóch wyświetlaczy. Tak naprawdę, jeśli podłączysz dwa nowoczesne monitory (4K), zużyjesz dużą część pamięci RAM, a tym samym zmniejszysz W rzeczywistości Dostępna pamięć dla aplikacji. Jest to szkodliwy efekt uboczny cenionej przez Apple zunifikowanej pamięci: ponieważ pamięć wideo i pamięć centralna nie są oddzielone, procesor graficzny może zajmować znaczną część pamięci, czasami kilka gigabajtów na wyświetlacz.

READ  W dniu 9 Mach Chiny testują hipersoniczny reaktor detonacyjny napędzany naftą

Problem z ceną

Jesteśmy oczywiście świadomi kwestii cen. jabłko Ma tendencję do ładowania Jego pamięć RAM ma bardzo wysoką cenę – aktualizacja z 8 GB do 16 GB w modelu podstawowym kosztuje 230 euro – a przez pewien czas wersje z 16 GB pamięci RAM nie były powszechnie dostępne na rynku. To był problem: trzeba było kupić od Apple i dodać opcję, podczas gdy zewnętrzni sprzedawcy czasami oferowali promocje, ale tylko w przypadku wersji 8 GB. A wraz z MacBookiem Air M3 wszystko się zmienia: Apple udostępnia demonstracje na żywo Referencje z 16 GB RAM, Dostępne na Amazonie. Oczywiście cena jest wyższa (1760 euro za 13-calowy i 2060 euro za 15-calowy), ale MacBook Air jest trwalszy.

Warto też zauważyć, że Apple doskonale zdaje sobie sprawę z problemu: 14-calowy MacBook Pro M3 otrzymał niedawno w jednym z tych wariantów 16 GB w standardzie.

256 GB nadal jest standardem

Możemy także porozmawiać o pamięci masowej, ponieważ Apple nadal jest ograniczony do 256 GB na poziomie podstawowym, nawet jeśli wersja 2024 przynajmniej ma tę zaletę, że korzysta z dwóch kart SIM. Jednak kwestia przechowywania jest nieco mniej istotna: jeśli aktualizacja podstawowego sprzętu jest mniej więcej niemożliwa, nadal istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego dysku SSD lub przechowywania danych w chmurze. Jeśli chodzi o pamięć RAM, nie będziesz mógł dodać pendrive'a…

Tak czy inaczej, prawdopodobnie rozumiesz, o co nam chodzi: 8 GB to za mało do wielu zastosowań w 2024 r. i Apple powinien naprawdę przejść na 16 GB jako standard zapewniający zrównoważony rozwój swojego MacBooka Air.