Lozanna: Unikaj czarnego ekranu. FIFA ogłosiła w środę, że mistrzostwa świata kobiet (20 lipca – 20 sierpnia) będą transmitowane na niekodowanych kanałach telewizyjnych w 34 krajach Europy, w tym w pięciu najlepszych krajach piłkarskich, których nie można znaleźć w żadnej transmisji.
Zaledwie na ponad miesiąc przed rozpoczęciem akcji, w Australii i Nowej Zelandii (20 lipca – 20 sierpnia) długa opera dobiega końca.
Na mocy umowy, której szczegółów finansowych nie ujawniono, główne wydarzenie kobiecej piłki nożnej będzie można zobaczyć w 34 krajach Europy, w tym w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Francji, pięciu europejskich bastionach kobiecego futbolu. W których niebezpieczeństwo przerwy w dostawie prądu pozostaje nienaruszone.
„FIFA ma przyjemność przedłużyć umowę podpisaną z Europejską Unią Nadawców na transmisję Mistrzostw Świata FIFA Kobiet w pięciu głównych krajach, a mianowicie we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a także na Ukrainie, co zwiększy ekspozycję wydarzenia” – powitał Gianni Infantino, prezes Światowej Władzy Piłki Nożnej.
Walka o prawa telewizyjne toczy się od miesięcy między Infantino, który jest zdeterminowany, by nie sprzedać swojej głównej konkurencji wśród kobiet, a europejskimi nadawcami, chłodzonymi żądanymi kwotami, które według nich są zbyt wysokie w porównaniu z przesłuchaniami i oczekiwanymi przychodami z reklam.
„odzwierciedla»
Na początku maja włosko-szwajcarski lider ostro wypowiadał się przeciwko propozycjom nadawców, zwłaszcza europejskich, które zostały uznane za „wyjątkowo rozczarowujące i całkowicie nie do zaakceptowania”. „Mamy moralny i prawny obowiązek nie lekceważyć wartości mistrzostw świata kobiet” – dodał.
W środku wielu graczy lamentowało, a nawet źle je rozumiało, gdy seria się rozciągała.
„To praca FIFA. Jest najlepszą osobą, o której można rozmawiać. Wiele razy słyszałem, jak prezydent mówi, że nie wystarcza mu finansowo. Ale czy naprawdę zawsze chodzi o„ pieniądze ”?
„Jeśli nie mamy nadawcy, oznacza to, że jesteśmy w tyle” – powiedziała kapitan reprezentacji Francji Wendy Renard.
Kilka zaproszeń do składania ofert zakończyło się niepowodzeniem, a przepaść między dwoma obozami była duża.
Jet lag i opóźniony harmonogram
FIFA, jak podsumował potencjalny nadawca w rozmowie z AFP, „prosi o duże pieniądze za coś, co nie ma wielu fanów”.
Ten brak entuzjazmu wynikał przede wszystkim z geograficznego obszaru konkursu, który po raz pierwszy zorganizowano w Oceanii, a więc z różnicy czasu, która ochłodziła europejskich nadawców.
Na przykład drugi i trzeci mecz reprezentacji Francji w fazie grupowej rozpocznie się w południe, a mecze półfinałowe i finałowe rozpoczną się między 10:00 a południem czasu paryskiego.
Kolejna obawa nadawców: konkurs odbywa się w środku lata, później niż zwykle, w okresie niskich wpływów z reklam.
Finał Euro 2022 odbył się latem ubiegłego roku w Anglii, 31 lipca, na trzy tygodnie przed finałem kolejnego mundialu.
„Mamy dobry produkt, najlepszy w kobiecym sporcie. Wszyscy mówią o równości i parytecie. Chcielibyśmy, żeby te słowa przerodziły się w czyny” – powiedziała 21 maja sekretarz generalna FIFA Fatma Samoura w rozmowie z AFP.
Ustabilizowanie sytuacji zajęło kilka tygodni, po tym jak w zeszłym miesiącu w siedzibie FIFA pod przewodnictwem Infantino rozpoczęły się negocjacje z przedstawicielami Europejskiej Unii Nadawców.
W Niemczech, gdzie zawody będą transmitowane przez stacje publiczne ZDF i ARD, trenerka Manschaft Martina Voss Tecklenburg podziękowała „wszystkim zaangażowanym w negocjacje umowy”.
„Możemy teraz rozpocząć fazę przygotowań z większym rozmachem i pozytywną energią” – dodała patronka Ligi Wicemistrzów.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”